Irbil (Arbil) uznawany jest za najstarsze miasto świata zamieszkiwane nieprzerwanie od tysiącleci. Niedaleko centrum archeolodzy odkryli niedawno ślady neandertalczyków. Irbil został włączony do Iraku w 1921 roku, a dopiero od marca 1974 roku stanowi stolicę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego zamieszkałego przez rdzennych Kurdów oraz ich potomków.
Na pierwszy rzut oka miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym i przypomina większość światowych metropolii. Spostrzegawczy turysta nie będzie potrzebował jednak zbyt wiele czasu, aby dostrzec niespotykane piękno starych, historycznych kamienic i pozostałych budynków miasta. W jaki sposób dostać się do Irbilu i co warto zobaczyć? Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zaplanować wycieczkę do Iraku. Dzięki nim nie przegapisz najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych.
Irbil – jak dostać się do miasta? Środki transportu
Najłatwiejszym sposobem na dostanie się do Irbilu jest skorzystanie z ofert linii lotniczych. W większości krajów europejskich znalezienie bezpośredniego połączenia do miasta jest praktycznie niemożliwe, warto więc zaplanować podróż w nieco inny sposób.
Jedną z najczęściej wybieranych tras jest początkowy lot do Dubaju lub Stambułu, a następnie przesiadka na jednym z międzynarodowych lotnisk. Zazwyczaj tańszym wariantem okazuje się oczywiście przelot do stolicy Turcji, a stamtąd kolejny lot do Irbilu. W Stambule można nabyć bilety od przewoźników takich jak Turkish Airlines, Atlas Global oraz Pegasus. Turkish Airlines oferuje najbardziej komfortowy lot, jednak to Atlas Global jest najtańszy.
Turyści mogą udać się do stolicy Iraku – Bagdadu i stamtąd wybrać się na wycieczkę do Irbilu. W tym przypadku możliwe jest skorzystanie zarówno z usług linii lotniczych, jak i z transportu publicznego wewnątrz kraju. Wszystkie bilety należy kupować odpowiednio wcześniej.
Irackie miasto Irbil – najważniejsze atrakcje i zabytki
Irbil, będące najstarszym miastem świata, ma wiele do zaoferowanie przyjeżdżającym turystom. Głównym zabytkiem miasta jest Cytadela wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dookoła niej zostały wybudowane wszystkie pozostałe budynki. Do dziś stanowi centrum Irbilu. Na terenie Cytadeli znajduje się Kurdyjskie Muzeum Tekstyliów, w którym turyści mogą zapoznać się z historią materiałów i przemysłem tekstylnym na terenie Iraku, a szczególnie obszaru kurdyjskiego. W muzeum jest również sklep, w którym można zaopatrzyć się w wielobarwne chusty, dywany i inne pamiątki. Na tym terenie do dyspozycji turystów pozostaje również jeden z najstarszych meczetów, datowany na XIII wiek oraz stare łaźnie. Cytadela jest także ważnym punktem widokowym miasta – z jej szczytu można podziwiać panoramę Irbilu, krajobrazy i rynek główny.
Rynek w Irbilu to kolejna atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć na własne oczy. Piękne budynki i niepowtarzalna architektura to nie jedyne zalety tego miejsca. Aby poczuć się choć trochę jak rdzenny mieszkaniec miasta, warto zdecydować się na zakup chałwy, która smakiem i wyglądem zupełnie odbiega od europejskich przysmaków. Iracka chałwa jest delikatna, rozpuszcza się w ustach i jest tak smaczna, że przypadnie do gustu nawet osobom, które nie lubią chałwy.
Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest chrześcijańska dzielnica Ankawa. Jest ona niezwykle charakterystyczna i wyróżnia się na tle innych miejsc Irbilu przede wszystkim tym, że dozwolona jest tam sprzedaż alkoholu. To miejsce historycznie zamieszkane przez chrześcijan – w pozostałych dzielnicach miasta większość rodzin to muzułmanie. Sklepy, w których sprzedawany jest alkohol, są oklejone z zewnątrz różnymi plakatami tak, aby nie można było zobaczyć, co znajduje się w środku. Według niektórych turystów to właśnie w Ankawie znajduje się najwięcej dobrych restauracji z profesjonalną obsługą i smacznym jedzeniem.
Turyści powinni obowiązkowo udać się również do Muzeum Cywilizacji, w którym znajdują się eksponaty pochodzące z okresu przed naszą erą. Nikogo nie dziwią tu historyczne rzeźby, posągi i wazy, które datowane są nawet na V wiek p.n.e.
W trakcie przerw między zwiedzaniem poszczególnych budynków warto udać się też do dwóch największych parków w Irbilu – Park Minare oraz Abdul Rahmani. Są to tereny niezwykle zadbane, pełne zieleni i kwiatów, wśród których można wypocząć i nabrać sił na dalsze atrakcje.
Zobacz wideo: Miłośniczka Bliskiego Wschodu. "Absolutnie zakochałam się w ludziach, w kulturze"
Zobacz także:
Gdzie leżą Wyspy Antypodów? Co warto tam zwiedzić?
Małgorzata Rozenek-Majdan o wymarzonej podróży kamperem: "Zaraz zemdlejemy ze zmęczenia"
Autor: Adrian Adamczyk