Gdzie leżą Wyspy Antypodów? Co warto tam zwiedzić?

Pingwin na plaży
phototrip/Getty Images
Wyspy Antypodów znajdują się ponad 600 kilometrów na południowy wschód od Nowej Zelandii i formalnie wchodzą w skład terytorium tego państw. Czasem błędnie kojarzy się Antypody z Australią, która zlokalizowana jest dużo bardziej na zachód. Co to są Antypody i na czym polega ich piękno?

Wyspy Antypodów zostały odkryte w 1800 roku. Na Antypodach panuje subantarktyczny, wilgotny klimat, a wiatr osiąga tutaj prędkość nawet do 150 km/h. Zaskakiwać może bogata naturalna fauna Antypodów, w skład której wchodzą między innymi pingwiny. Ciekawostką jest, że archipelag Antypodów od dekad zmagał się z problemem szkodników, który ostatecznie został rozwiązany w 2018 roku.

Wyspy Antypodów – jedno z najdalej położonych miejsc na świecie

Co to są Antypody? Antypody, a właściwie Wyspy Antypodów, są wulkanicznym archipelagiem położonym na Oceanie Południowym (zwanym też Oceanem Antarktycznym). Pod względem terytorialnym należą do Nowej Zelandii – usytuowane są na południowy wschód od tego państwa, a odległość do najbliższej wyspy wynosi około 650 km. Warto dodać, że choć wyspy należą do terytorium Nowej Zelandii, nie są włączone do żadnego regionu administracyjnego tego kraju.

Często błędnie utożsamia się Antypody z Australią – kontynent australijski jest jednak położony znacznie bardziej na zachód względem samej Nowej Zelandii, przez co jest również bardziej oddalony od Wysp Antypodów.

W skład Wysp Antypodów wchodzi sześć oddzielnych wysp, przy czym wszystkie są bezludne. Największymi są Wyspa Antypodów (o takiej samej nazwie jak cały archipelag, jej powierzchnia całkowita to ok. 20 km kw.) i wyspa Bollons (o powierzchni ok. 2 km kw.).

Za odkrywcę Wysp Antypodów uznaje się kapitana Henry'ego Waterhouse'a, który przypłynął w to miejsce na pokładzie brytyjskiego statku HMS "Reliance" w 1800 roku. W 1893 roku u wybrzeży głównej wyspy rozbił się statek "Spirit of Dawn". W rezultacie na wyspie starało się przeżyć jedenastu rozbitków, którzy żywili się przede wszystkim surowym mięsem ptaków. Jak się później okazało, na wyspie znajdował się dobrze zaopatrzony skład żywności, która była przeznaczona właśnie dla ewentualnych rozbitków. Skład ten znajdował się jednak po drugiej stronie wyspy, a rozbitkowie ze statku nie dotarli do niego. Do momentu nadejścia ratunku rozbitkowie przeżyli na wyspie aż trzy miesiące. Nazwa Antypody jest skrótem od oryginalnej nazwy nadanej już przez kapitana Waterhouse'a – Penantipodes. Obecnie nazwa ta może prowadzić do mylnego utożsamiania Antypodów rozumianych jako archipelag Oceanu Antarktycznego z antypodami pojmowanymi w sensie geograficznym, tj. jako punkty na kuli ziemskiej, które są położone względem siebie dokładnie po przeciwnej stronie (po przeciwległych stronach średnicy planety).

Wyspy Antypodów – klimat i środowisko

Na Wyspach Antypodów panuje subantarktyczny klimat, temperatury są bardzo niskie. Latem, które przypada w tym rejonie geograficznym na okres stycznia i lutego, temperatury wynoszą średnio 10–11 st. C. Średnie temperatury w okresie czerwiec–październik wynoszą z kolei 7 st. C. Roczna amplituda temperatur jest niska.

Na Antypodach dominuje chłodne, wietrzne i wilgotne powietrze. Prędkość wiatru może tutaj przekraczać nawet 150 km/h. Często występują sztormy. Bezludny charakter wysp jest konsekwencją nie tylko niesprzyjających warunków atmosferycznych, lecz także faktu, że na wyspach nie ma stosownych miejsc do cumowania ze względu na skalisty i niebezpieczny charakter linii brzegowej.

Niewątpliwie interesująca jest flora i fauna Wysp Antypodów. Na wyspach nie ma drzew, przeważają ostre trawy i pomniejsze zarośla. Jest to jednak miejsce występowania endemicznych gatunków ptaków, m.in. albatrosa antypodzkiego i papugi antypodzkiej . Wyspy są zamieszkane także przez pingwiny . Ze względu na bogactwo unikatowych gatunków ptaków obszar Wysp Antypodów został uznany za ostoję ptaków (Important Bird Area) przez organizację BirdLife International.

Myszy na Wyspach Antypodów

Ciekawostką jest fakt, że wraz z odkryciem wysp w 1800 roku ze statku kapitana Waterhouse’a na Antypody przedostały się myszy, które prędko rozmnożyły się na wyspach. Przez dekady stanowiły olbrzymi problem, naruszając równowagę tamtejszego ekosystemu. W 2012 roku powstał projekt Million Dollar Mouse, który zakładał ostateczne wyeliminowanie szkodników z Wysp Antypodów. W pierwszym kwartale 2018 roku projekt zakończył się sukcesem. W tępieniu gryzoni brały udział m.in. specjalnie wyszkolone do tego zadania psy.

Zobacz także:

Wszystko o Delhi – czas, ciekawe zabytki, atrakcje i klimat

Brindisi we Włoszech. Plaże, zabytki, atrakcje

Pelješac – chorwacki półwysep pełen słońca i doskonałego wina

Zobacz wideo: Oceanarium w Chicago powitało na świecie małego pingwinka

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości