Świat

  Świat

  Bułgaria to morze, plaże, góry, piękne widoki i konkurencyjne ceny. Wielu Polaków wybiera się do Bułgarii na wakacje, bo w porównaniu z zachodnimi krajami wciąż jest bardzo atrakcyjna cenowo. Riwiera Bułgarska to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród wczasowiczów.

  Kuba znajduje się w jednych z najpiękniejszych rejonów świata, czyli na Morzu Karaibskim, a dokładniej w archipelagu Wielkich Antyli. Jest wyspiarskim państwem unitarnym – składa się z głównej wyspy, czyli Kuby i szeregu mniejszych otaczających ją wysepek. Największa spośród nich nosi nazwę Isla de la Juventud.

  Spośród wszystkich państw Europy to właśnie Malta jest najbardziej wysunięta na południe. Niemalże przez cały rok świeci tam słońce, a panujący klimat sprzyja wypoczynkowi. Jednak piękna pogoda to nie jedyna zaleta Malty. Poznaj atrakcje, jakie oferuje to państwo i dowiedz się, która pora roku najbardziej sprzyja wyjazdom w to miejsce.

  Santo Domingo na Dominikanie to gwarne i głośne miasto położone na wyspie Haiti. Założył je brat Krzysztofa Kolumba w 1496 roku, przez co stało się ważnym punktem w czasie podboju Ameryk. Na całym świecie Santo Domingo słynie ze znajdującej się tam Dzielnicy Kolonialnej, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Trasa Transfogarska (lub Transfogaraska, od rumuńskiego Transfăgărășan) to nazwa słynnej drogi krajowej DN7C w Rumunii. Wyróżnia ją położenie – zlokalizowana jest w środkowej części kraju i biegnie przez najwyższe pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Jakie atrakcje oferuje trasa Transfogarska i co warto na niej zobaczyć?

  Untersberg – tajemnica tej góry niepokoi i fascynuje. Jednych przyciąga, innych odstrasza. Przez miejscowych nazywana jest Magiczną Górą, Świętą Górą lub Górą Cudów. Dalajlama nazwał ją „Śpiącym smokiem” oraz „czakrą serca świata”. Na punkcie tej góry obsesję miał Hitler. Mówi się o tajemniczych zaginięciach, zagadkowych postaciach i dziwnych objawach podczas spacerów zboczami Untersberg.

  Belize leży w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan. Na terenie dzisiejszego Belize w zamierzchłej przeszłości mieszkali Majowie. W okresie bliższym współczesności Belize było jedyną brytyjską kolonią na tym obszarze. Pierwszymi osadnikami z zewnątrz, którzy dotarli na Belize, byli brytyjscy drwale, przybywający tam od pierwszej połowy XVII wieku.

  Sycylia jest największą włoską wyspą. Ten autonomiczny region Włoch od stałego lądu oddziela z jednej strony cieśnina Messina, a z drugiej cieśnina Sycylijska. Znajdują się tutaj złote, słoneczne plaże, piękne góry, niewielkie wzniesienia i najpopularniejszy na świecie wulkan – Etna.

  Bruksela to największe miasto Belgii i jednocześnie jej stolica. Ma piękną historię, zachwyca zabytkową architekturą, a dodatkowo odgrywa bardzo ważną rolę w świecie polityki. Położone nad rzeką Zenne miasto jest centrum politycznym Unii Europejskiej, NATO i Euratomu. To tutaj swoją siedzibę ma król Belgii i parlament. Bruksela to miasto budowli sakralnych, pięknych ogrodów i barokowej architektury. Wąskie uliczki zdobią komiksowe murale, bo w końcu bohaterami mieszkańców są tutaj Tintin oraz znany przez wszystkich duet – Asterix i Obelix.

  Miasto Kioto nie jest oczywistym punktem wycieczek i wielu turystów na jego zwiedzanie poświęca wyłącznie jeden dzień. W miarę możliwości warto jednak wybrać się tu na znacznie dłużej, aby bliżej przyjrzeć się tradycjom i kulturze Japonii i najlepiej zachowanym budynkom jeszcze sprzed okresu II wojny światowej. Poznaj ciekawostki o Kioto oraz informacje o atrakcjach oraz zabytkach, które warto zobaczyć na własne oczy.

  "Piękna wyspa" - to właśnie oznacza Zanzibar w języku arabskim. Wygląd tutejszych plaż i otaczającej ich przyrody zapiera dech w piersiach. Nieprawdopodobnie niebieska woda w oceanie, cudownie miękki piasek, barwna roślinność i co najważniejsze – wspaniała słoneczna pogoda. Wielu miłośników egzotycznych podróży zgodnie uważa, że to to istny raj na ziemi. W Zanzibarze zakochała się Katarzyna Werner. Dziennikarka TVN 24 postanowiła się tam przeprowadzić i otworzyć hotel!

  Piękne krajobrazy, wiatr we włosach i kilka tysięcy kilometrów drogi, podczas której poznasz Amerykę z zupełnie innej strony! Wyprawa szlakiem Route 66 to bez wątpienia niesamowita przygoda i obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w USA. Sprawdź, na czym polega fenomen Route 66 i dlaczego warto poznać tę legendarną trasę!

  Ateny to miasto o bogatej historii, ze światowej klasy zabytkami starożytności. Było najważniejszym miastem starożytnej Hellady. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie, przyciąga niemal 5 mln turystów rocznie. Można tam obejrzeć miejsca ciekawe nie tylko dla miłośników historii.

  Copacabana to dzielnica Rio de Janeiro, z rozległą, czterokilometrową plażą. Leży nad Oceanem Atlantyckim. To właśnie tutaj odbywa się słynny karnawał w Rio de Janeiro. Choć w tym brazylijskim mieście znajduje się aż 15 pięknych plaż, to właśnie Copacabana jest jedną z dwóch najbardziej rozpoznawalnych na świecie. I nic dziwnego – życie bowiem toczy się tutaj przez całą dobę.

  Jerozolima robi wrażenie nawet na osobach niewierzących. To właśnie tutaj kondensuje się duchowość niemal całego świata. W niewielkiej odległości od siebie leżą najważniejsze zabytki trzech największych religii świata – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

  Zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża leży Bornholm – duńska wyspa skupiająca w sobie wszystkie największe uroki Skandynawii. Znajdują się tu nadmorskie klify, nieskażona przyroda, zapierające dech w piersiach widoki i urokliwe miasteczka. Turyści spragnieni wypoczynku mogą zrelaksować się na jednej z najpiękniejszych europejskich plaż. Co jeszcze oferuje wyspa Bornholm?

  Zimna, niedostępna, biała i piękna – tak ogólnie można opisać Antarktydę, najbardziej na południe wysunięty kontynent naszego globu. Od setek lat fascynowała podróżników i uczonych – najpierw jako nieznany mityczny ląd na południu, którego istnienia jedynie się domyślano, a od końca XIX wieku jako całkiem realny kontynent do zbadania. Naukowcy różnych dziedzin do dziś eksplorują poszczególne obszary Antarktydy, poszukując głęboko w lodzie żywych organizmów, minerałów, poznając życie tamtejszych zwierząt. Lodowy kontynent ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne jest też doskonałym obszarem do testów technologii kosmicznych. Z jakimi warunkami mierzą się na co dzień mieszkańcy antarktycznych baz naukowych?

  Miasto świateł, miasto zakochanych, miasto sztuki. Paryż to raj dla turystów i miłośników architektury, a podziwiać go można w nieskończoność. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zabytki i atrakcje Paryża, których nie można pominąć, szczególnie podczas pierwszej wizyty.

  Do niedawna Egipt należał do ścisłej czołówki państw najchętniej odwiedzanych przez turystów. Przyciąga pięknymi widokami i kurortami, gdzie można spędzać czas, zwiedzając zabytki lub nurkując. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Egiptu.