Mikołaj Sondej i Dominika Knitter wybrali się do Gambii ponad 30-letnim samochodem. Ich podróż była prawdziwą życiową przygodą, podczas której zrobili też wiele dobrego. O szczegółach wyjazdu opowiedzieli Bartkowi Dajnowskiemu.
Pomysł na podróż
Dominika Knitter i Mikołaj Sondej poznali się mniej więcej rok temu i trzy miesiące spędzili w Wietnamie. Po powrocie do Polski w głowie podróżnika zrodził się pomysł samochodowej wyprawy do Gambii. Na początku jego towarzyszka była sceptycznie nastawiona do pomysłu, ale po 2 miesiącach zdecydowała się na wyjazd.
Wyprawa z misją
Początkowo podróż Dominiki i Mikołaja zapowiadała się zwyczajnie. Z czasem jednak nabrała dodatkowego znaczenia.
Auto miało 32 lata i naszym pierwotnym planem było po prostu pojechanie do Gambii i sprzedanie tego auta, ale niechcący zrobiliśmy dużo więcej
- powiedział mężczyzna.
Dominika zdradziła, że na własną rękę pomogli gambijskiej szkole w prowincji Basse. Tam zbudowali plac zabaw, który spodobał się dzieciom.
Polskie bajki
Na co dzień maluchy mieszkające w prowincji Basse bardzo rzadko mają dostęp do telewizji, a jeśli już, to najczęściej widzą w niej nigeryjskie filmy, a nie bajki. Podróżnicy postanowili więc za pomocą rzutnika pokazać dzieciom polskie animacje, wzbudzając tym spore zainteresowanie.
One były w takim szoku, po prostu zapatrzone były jak w obrazek
- opowiadała Dominika.
Codzienność Dominiki i Mikołaja
Dominika Knitter swoją przygodę z podróżowaniem rozpoczęła już po zakończeniu studiów. Przez 3 miesiące w roku pracuje sezonowo, by uzbierać środki na swoje kolejne wyprawy. Mikołaj Sondej z kolei jest marynarzem, chociaż zdarzało mu się pracować jako drwal za kołem podbiegunowym. Choć oboje uwielbiają wyjazdy, zauważają też pewne minusy takiego trybu życia.
Brakuje (…) stabilizacji i (...) to jest dość stresujące
- podkreśliła Dominika.
Podróżniczka do tej pory była w 47 państwach i jedną z ważniejszych wypraw była ta, którą odbyła autostopem nad Bajkał. Jak sama przyznaje, takie podróże nie są dla niej stresujące i stają się okazją do nawiązywania nowych kontaktów.
Zobacz także:
- Antek Smykiewicz z powodu koronawirusa utknął w Kambodży. „Ta wyspa jest trochę jak więzienie”
- Landkite – sport dla fanów mocnych wrażeń. Instruktor: „Jest bezpieczny dla ludzi bezpiecznych”
- Podróżuje, trenuje i robi nagie zdjęcia. "To mój manifest wolności"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.