Świat

  Piękne krajobrazy, wiatr we włosach i kilka tysięcy kilometrów drogi, podczas której poznasz Amerykę z zupełnie innej strony! Wyprawa szlakiem Route 66 to bez wątpienia niesamowita przygoda i obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w USA. Sprawdź, na czym polega fenomen Route 66 i dlaczego warto poznać tę legendarną trasę!

  Ateny to miasto o bogatej historii, ze światowej klasy zabytkami starożytności. Było najważniejszym miastem starożytnej Hellady. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie, przyciąga niemal 5 mln turystów rocznie. Można tam obejrzeć miejsca ciekawe nie tylko dla miłośników historii.

  Copacabana to dzielnica Rio de Janeiro, z rozległą, czterokilometrową plażą. Leży nad Oceanem Atlantyckim. To właśnie tutaj odbywa się słynny karnawał w Rio de Janeiro. Choć w tym brazylijskim mieście znajduje się aż 15 pięknych plaż, to właśnie Copacabana jest jedną z dwóch najbardziej rozpoznawalnych na świecie. I nic dziwnego – życie bowiem toczy się tutaj przez całą dobę.

  Jerozolima robi wrażenie nawet na osobach niewierzących. To właśnie tutaj kondensuje się duchowość niemal całego świata. W niewielkiej odległości od siebie leżą najważniejsze zabytki trzech największych religii świata – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

  Zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża leży Bornholm – duńska wyspa skupiająca w sobie wszystkie największe uroki Skandynawii. Znajdują się tu nadmorskie klify, nieskażona przyroda, zapierające dech w piersiach widoki i urokliwe miasteczka. Turyści spragnieni wypoczynku mogą zrelaksować się na jednej z najpiękniejszych europejskich plaż. Co jeszcze oferuje wyspa Bornholm?

  Zimna, niedostępna, biała i piękna – tak ogólnie można opisać Antarktydę, najbardziej na południe wysunięty kontynent naszego globu. Od setek lat fascynowała podróżników i uczonych – najpierw jako nieznany mityczny ląd na południu, którego istnienia jedynie się domyślano, a od końca XIX wieku jako całkiem realny kontynent do zbadania. Naukowcy różnych dziedzin do dziś eksplorują poszczególne obszary Antarktydy, poszukując głęboko w lodzie żywych organizmów, minerałów, poznając życie tamtejszych zwierząt. Lodowy kontynent ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne jest też doskonałym obszarem do testów technologii kosmicznych. Z jakimi warunkami mierzą się na co dzień mieszkańcy antarktycznych baz naukowych?

  Miasto świateł, miasto zakochanych, miasto sztuki. Paryż to raj dla turystów i miłośników architektury, a podziwiać go można w nieskończoność. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zabytki i atrakcje Paryża, których nie można pominąć, szczególnie podczas pierwszej wizyty.

  Do niedawna Egipt należał do ścisłej czołówki państw najchętniej odwiedzanych przez turystów. Przyciąga pięknymi widokami i kurortami, gdzie można spędzać czas, zwiedzając zabytki lub nurkując. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Egiptu.

  Dworzec „Babel” położony w najuboższej dzielnicy Tel Awiwu jest drugim co do wielkości dworcem autobusowym na świecie. Dworzec jest tak duży, że można się tu łatwo zgubić. Wybudowanie go zajęło 26 lat. Na dworcu można zjeść, znajdują się tu również sale kinowe, a także przedszkole czy klinika dla uchodźców, biuro prawne i kościół.Zajrzeliśmy tam z kamerą Dzień Dobry Wakacje.

  Wyspy Cooka swoją nazwę zawdzięczają Jamesowi Cookowi – wielkiemu odkrywcy, żeglarzowi i kartografowi, który zawinął tu z załogą w 1773 roku. Ich oczom ukazał się rajski widok niewielkich wysepek z piaszczystymi plażami, otoczonych turkusową wodą Oceanu Spokojnego, porośniętych palmami kokosowymi.

  Morze Czarne to ciepłe morze, a mimo to wakacje nad nim są stosunkowo tanie. Temperatura wody latem może wynosić nawet 29℃. Dokąd się wybrać nad Morze Czarne? Może zamiast Bułgarii zdecydować się na Rumunię?

  Syndrom paryski nie wynika z charakteru samego Paryża, ale z wyobrażeń, z jakimi do miasta zakochanych przyjeżdżają obcokrajowcy. Szczególnie Japończycy, dla których kultura francuska jest odmiennym od ich sposobu bycia żywiołem, nie potrafią poradzić sobie z wizerunkiem prawdziwego Paryża. Syndrom paryski jest bowiem wynikiem konfrontacji, do jakiej dochodzi pomiędzy rzeczywistym miastem a jego kulturowymi przedstawieniami, którymi żywili się turyści.

  Osoby, które dużo podróżują i interesują się turystyką znają opowieści o zaburzeniach psychicznych, które są wywoływane pobytem w jakimś miejscu. W Paryżu czeka na podróżnych depresja, we Florencji – lęki. Syndrom jerozolimski to zaburzenie urojeniowe, które dotyka turystów i pielgrzymów w Jerozolimie.

  Wyrobienie paszportu dla dziecka jest konieczne w przypadku podróży poza kraje Unii Europejskiej. Aby go otrzymać, należy dostarczyć komplet dokumentów do dowolnego punktu paszportowego lub polskiego konsulatu za granicą. Ile kosztuje paszport dla dziecka? Jak długo czeka się na jego wyrobienie?

  Piękne, górskie krajobrazy i malownicze, zadbane miasta przyciągają do Szwajcarii rzesze turystów. Ten prawie 8 milionowy kraj jest wymarzonym miejscem na wakacje. Jakie są największe atrakcje turystyczne Szwajcarii? Z okazji 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwajcarią, Ambasador Szwajcarii zaprasza na koncerty, które przybliżą Polakom tradycję i dźwięki szwajcarskiego rogu alpejskiego!

  Jeszcze nigdy w historii nie było tak blisko do wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polski – teraz wszystko jest w rękach Polaków. Amerykańska Ambasada walcząc o zniesienie wiz dla Polaków, apeluje o składanie wniosków wizowych do końca września. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Konsul Ambasady Amerykańskiej - Karolinę Orton, która zdradziła, Pani Konsul opowie dlaczego warto aplikować o wizę właśnie teraz, jak wygląda ten proces, ile trwa, co trzeba zrobić.

  Ukraina to dosyć popularny kierunek wśród polskich podróżnych. Jeśli planujesz wizytę u naszego wschodniego sąsiada, dowiedz się, czy potrzebna jest Ci wiza na Ukrainę. Jej obowiązek zależy bowiem od celu wizyty oraz długości pobytu.

  Grecja w czasach antycznych była światową potęgą, stolicą filozofów i myślicieli. Po dziś dzień historia powtarza ich nazwiska, a turyści z całego świata zjeżdżają się, aby podziwiać monumentalne budowle. Mówi się, że każdy Europejczyk powinien odwiedzić Grecję, bez której nie byłoby tak rozwiniętej cywilizacji na starym kontynencie.

  O urokach wyspy rozpisywali się artyści, sam Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do wszystkiego, a kto jej nie widział, nigdy nie zrozumie Włoch. Zainteresowaniem turystów cieszy się nie tylko stolica Sycylii – Palermo, ale także mniejsze, równie urokliwe miasta. Pora wyruszyć w podróż i poznać największe atrakcje wyspy.