Kolorowe czaszki, smakołyki oraz liczne parady, czyli kilka słów o Dniu Zmarłych po meksykańsku

''Płacząca kobieta z Mexico City''
W meksykańskiej tradycji dusze nieboszczyków wciąż są wśród żywych, dlatego Dzień Zmarłych jest okazją do radosnego świętowania. To właśnie wtedy budowane są w domach ołtarzyki, wypiekane specjalnie na tę okazję słodkości, organizowane wesołe parady i śpiewy, a wszędzie widoczne są czaszki. Co oznaczają poszczególne symbole?

"Płacząca kobieta"

Nayeli Cortes na co dzień pracuje jako urzędniczka w ratuszu i mieszka w Xochimilco, dzielnicy Mexico City, stolicy Meksyku. Kobieta, podobnie jak większość mieszkańców, jest wyjątkowo związana z tradycjami, szczególnie w okresie Dnia Zmarłych (Día de Muertos). Kiedy więc zbliża się listopad wciela się w główną rolę spektaklu zatytułowanego "Płacząca kobieta".

Śpiewałam w jednym przedstawieniu, usłyszał o mnie reżyser i zaproponował udział w spektaklu. Miało być raz na trzy dni, ale poprosili potem, żebym została i tak jestem 11 lat

- powiedziała Nayeli.

Przedstawienie opowiada legendę o siostrze władcy Xochimilco, która po śmierci wojowników składa siebie i dziecko w ofierze. Prosi boginię, aby pomogła jej odnaleźć drogę do bliskich. Mieszkańcy wierzą, że po śmierci jej duch błąka się nocami w poszukiwaniu swoich dzieci.

Kiedy słyszysz jakieś jęczenie w okolicy, wiesz, że to ona. Kiedyś dziadek mówił mi, że jeśli ją usłyszę, to mam zacząć kląć tak, żeby sobie poszła. Moja babcia natomiast twierdziła, że trzeba się modlić z całych sił i robić znak krzyża, więc kiedy słyszeli dziwne dźwięki, to jedno klęło, a drugie się modliło

- wyjawiła z uśmiechem Nayeli.

Inne tradycje w Meksyku

Okolicznościowe spektakle to nie jest jedyna tradycja w okresie Dnia Zmarłych w Meksyku. W wielu domach powstają wyjątkowe ołtarze.

Do jego budowy muszę mieć czaszkę z cukru i czekolady. One pokazują, że nie tylko pamiętamy o zmarłych, ale także wspominamy ich życie

- wyjaśniła Nayeli.

Dodała także, że na czaszce można umieścić imię bliskiej osoby, która już nie żyje. Niezwykle ważny jest również zakup specjalnego okrągłego chleba, który symbolizuje cykl życia, a jego wypustki - kości i łzy.

Dodatkowo, przez trzy dni dzieci chodzą od domu do domu i modlą się za zmarłych i za ich rodziny. Jak do mnie przyjdą, to po modlitwie dostaną smakołyki z ołtarza

- powiedziała Nayeli.

Więcej o kolorowym meksykańskim Dniu Zmarłych dowiecie się z rozmowy z dziennikarką i autorką bloga i przewodników, Olą Synowiec:

>>> Zobacz także:

Zamknięte cmentarze. Wspomóżmy sprzedawców zniczy, wiązanek i kwiatów w tym trudnym czasie

Dynia - symbol Halloween. Jak ją wykorzystać, kiedy święto się skończy?

Jak krok po kroku wykonać bodypainting? To idealny pomysł na Halloween

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Honorata Zapaśnik

podziel się:

Pozostałe wiadomości