Egipt: Archeolodzy otworzyli sarkofag zamknięty od 2500 lat. Internauci masowo udostępniają nagranie

RUPTLY/x-news
RUPTLY/x-news
Nowe odkrycie w Egipcie. Odnaleziono 59 drewnianych sarkofagów. Archeolodzy otworzyli jeden z nich. Nagranie z wydarzenia zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

W Egipcie znaleziono 59 doskonale zachowanych drewnianych trumien .

Wstępne badania pokazują, że sarkofagi – nienaruszone od ponad 2500 lat – prawdopodobnie należały do kapłanów, starszych mężów stanu i wybitnych postaci w społeczeństwie starożytnego Egiptu , wywodzących się z 26. dynastii

– tłumaczył Khaled al-Anani, egipski minister ds. turystyki i starożytności.

Egipt. Starożytne sarkofagi w Sakkarze

Odkrycia dokonano na południu od Kairu. Dokładniej na starożytnej nekropolii Sakkara, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tam znajdowało się miejsce pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Jak podaje Reuters, sarkofagi znajdowały się w podziemnych szybach głębokich na około 10-12 metrów.

Egipt. Otwarcie sarkofagu

3 października otwarto pierwszy sarkofag. Znajdowała się w nim mumia. Szczątki były owinięte w płótno zdobione hieroglificznymi inskrypcjami. W uroczystości wzięli udział m.in. ambasadorowie Szwecji i Nowej Zelandii w Egipcie. Wydarzenie to cieszyło się ogromną popularnością. Ceremonia została zarejestrowana na nagraniu i opublikowana w mediach społecznościowych. Na Twitterze udostępniło ją już kilka tysięcy internautów.

Zobacz wideo: Archeolodzy odkryli 2500-letnie sarkofagi pod Gizą. Niektóre mumie są zachowane w doskonałym stanie

Egipskie Muzeum Turystyki i Starożytności poinformowało, że wszystkie znalezione sarkofagi zostaną przewiezione do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości