Styl Życia

Chłopcy wykopali monety z czystego złota. Skarb pochodzi sprzed 1100 lat

Skarb - monety

Yingko/Getty Images

Styl Życia

Chłopcy wykopali monety z czystego złota. Skarb pochodzi sprzed 1100 lat

Skarb - monety

Yingko/Getty Images

Dwóch nastolatków przebywało na wakacjach w Izraelu. Brali oni udział w pracach archeologicznych w Yavne. Udało im się dokonać niebywałego odkrycia - wykopali monety wykonane z czystego złota. 

Skarb zakopany w ziemi 

Skarb, zakopany w glinianym dzbanie, został odkryty podczas wykopalisk archeologicznych w Yavne w środkowym Izraelu - informował Israel Antiquities Authority (IAA). Nastolatkowie, którzy dokonali odkrycia, początkowo myśleli, że znaleźli bardzo cienkie liście zakopane w słoiku.

To było niesamowite. Kopałem w ziemi, a kiedy wykopałem ziemię, zobaczyłem coś, co wyglądało jak bardzo cienkie liście

- powiedział Oz Cohen, jeden z chłopców, który znalazł monety.

Kiedy spojrzałem ponownie, zobaczyłem, że to złote monety. Znalezienie takiego starożytnego skarbu było naprawdę ekscytujące

- dodał. 

Dyrektorzy wykopalisk poinformowali, że znalezienie tak dużego zasobu złotych monet jest niezwykle rzadkie, ponieważ złoto było często topione i ponownie wykorzystywane przez późniejsze cywilizacje.

Monety, wykonane z czystego złota, które nie utlenia się w powietrzu, znaleziono w doskonałym stanie, tak jakby zostały zakopane dzień wcześniej. Ich odkrycie może wskazywać, że handel międzynarodowy odbywał się między mieszkańcami tego obszaru a odległymi obszarami

 - powiedział ekspert z IAA.

Złote monety sprzed 1100 lat

Robert Kool, specjalista ds. monet z IAA, powiedział, że pochodzą one z końca IX wieku, kiedy region był pod kontrolą islamskiego kalifatu Abbasydów, dynastii, która rządziła terytorium od dzisiejszej Algierii po Afganistan. Monety - w sumie 425 - zostały wykonane z czystego 24-karatowego złota i ważyły ​​845 gramów.

Za taką kwotę można by kupić luksusowy dom w jednej z najlepszych dzielnic Fustat, ogromnej zamożnej stolicy Egiptu w tamtych czasach

- powiedział Kool.

Osoba, która zakopała ten skarb 1100 lat temu, musiała się spodziewać, że go odzyska, a nawet zabezpieczyła naczynie gwoździem, aby się nie ruszało. Możemy się tylko domyślać, co uniemożliwiło mu powrót po ten skarb

- dodał.

Kolekcja złotych monet zawiera pełne złote dinary, ale także mniejsze fragmenty złotych monet - używane jako drobne. Jeden z wycinków jest dziełem wyjątkowo rzadkim, ukazującym fragment cesarza bizantyjskiego Teofila, który został wybity w stolicy sąsiedniego imperium - Konstantynopolu.

Kool powiedział, że fragment chrześcijańskiego cesarza znaleziony w skarbcu islamskich monet mówi o powiązaniach między imperiami, zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.

Mariusz Stępień znalazł skarb sprzed 3 tysięcy lat. Jak mu się to udało i co znalazł?

Zobacz też:

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

Muszą zapłacić kilka tysięcy złotych, a nie dostali nawet kluczy. Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? 

Filmy mrożące krew w żyłach. Jakie tytuły poleca Anna Wendzikowska?

Źródło: Oren Liebermann Jack Guy, CNN |
Co sądzisz o tym artykule?
54
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0