Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

Biskupin

Biskupin/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

Biskupin

Biskupin/Shutterstock

Mimo że podróżowanie jest obecnie mocno utrudnione, mamy niepowtarzalną okazję przyjrzeć się lepiej najbliższej okolicy i zwiedzić te miejsca, które do tej pory odkładaliśmy na później. Doskonałym kierunkiem choćby na weekendową wyprawę będzie Bydgoszcz i jej okolice. Co warto tam zobaczyć?   

Bydgoszcz to miasto, które może zaoferować znacznie więcej niż się wydaje. Należy do jednych z najbardziej zielonych miast w Polsce, do tego można się tam przepłynąć tramwajem wodnym i poczuć się, jak w Wenecji. Mało kto wie, że Bydgoszcz to miasto, w którym czas płynie trochę inaczej. Dlaczego? Przez rynek przebiega osiemnasty południk, tym samym słońce wstaje tam wcześniej. Dlatego do „klasycznego” czasu zimowego trzeba dodać 12 minut, a w miesiącach, gdy obowiązuje czas letni – odjąć 48 minut. Będąc w Bydgoszczy warto zapuścić się trochę dalej i zwiedzić także jej okolice.

Pokaż, jak spędzasz wolny czas!

Wypad w okolice Bydgoszczy to również doskonała okazja by wziąć udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Kinder Country Polska, którego hasłem jest „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej”Wyrusz w plener po najbliższej okolicy i zrób zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikuj zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończ zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodaj #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Najpiękniejsze szlaki i widoki

Od czego zacząć? Najlepiej od znajdujących się w pobliżu miasta Borów Tucholskich. Bory Tucholskie leżą w dorzeczu Brdy i Wdy, Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Wydzielono tam zajmujący ponad 300 tysięcy hektarów Park Narodowy „Bory Tucholskie”. To doskonały kierunek podróży nie tylko dla miłośników przyrody, ale przede wszystkich dla tych osób, które lubią odpoczywać aktywnie. Tych ostatnich może przyciągnąć rzeka Brda, na której organizowane są spływy kajakowe (nie brakuje głosów, że widoki, które cieszą oko podczas spływu należą do najpiękniejszych w całej Europie). Rządni mocniejszych wrażeń mogą się sprawdzić w spływie tratwą w pobliskich Wierzchowicach.

Tym, którzy wolą pozostać na lądzie z pewnością przypadną do gustu liczne szlaki turystyczne wyznaczone w granicach Parku Narodowego, jak i poza nim. Amatorom pieszych wędrówek może spodobać się Jelenia Wyspa. To nazwa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Podczas godzinnej wędrówki można zobaczyć bory sosnowe oraz unikatowe torfowiska i bagna rzeki Stążki.


Tężnia solankowa w Inowrocławiu

Tężnia solankowa w Inowrocławiu/Shutterstock

Inowrocław i Park Solankowy

Będąc w okolicach Bydgoszczy i Borów Tucholskich warto zajrzeć również do Inowrocławia i znajdującego się tam Parku Solankowego. Na jego terenie znajdują się także placówki lecznicze, rehabilitacyjne oraz wypoczynkowe. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tężnia solankowa. Na jej szycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz samego Parku Solankowego. Ale tężnia to niejedyna atrakcja parku. W jego obrębie znajdują się korty tenisowe, plenerowe siłownie, a także ogrody zapachowe, ogrody papieskie, pijalnie wód z palmiarnią.

Widok z Mysiej Wieży

Widok z Mysiej Wieży/Shutterstock

Legendarna wieża

Po odprężającym spacerze po parku warto odwiedzić Kruszwicę. Miasto kojarzone jest przed wszystkim z królem Popielem, którego – jak głosi legenda – zjadły myszy. Dla upamiętnienia tej historii w mieście znajduje się Mysia Wieża, z której rozciąga się panorama miasta. Z tarasu widokowego można także zobaczyć Jezioro Gopło – największy naturalnym akwen Pojezierza Wielkopolsko – Kujawskiego. Zbiornik znajduje się w sercu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który częściowo leży w obrębie parku krajobrazowego oraz Goplańsko-Kujawskiego obszaru chronionego. Samo jezioro ma bardzo ciekawą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami. W jego wodach żeruje sum europejski, czyli największa ryba słodkowodna Europy. Warto zaznaczyć, że tereny w pobliżu jeziora to rezerwat ornitologiczny. Od kwietnia do października na jeziorze odbywają się rejsy statkiem.

Rzeka Wda w Borach Tucholskich

Rzeka Wda w Borach Tucholskich/Shutterstock

Trochę historii

Zaledwie 20 km od Kruszwicy znajduje się mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów Grodzisko Mietlica. To wczesnośredniowieczny gród zamieszkiwany przez Goplan – jedno z najsilniejszych i najliczniejszych plemion żyjących niegdyś w Wielkopolsce. Szacuje się, że zachowane tam pozostałości powstały w pierwszej połowie IX wieku.

Znacznie lepiej znanym grodem jest ten znajdujący się we wsi Biskupin. Zdaniem badaczy to pierwsza, a zarazem najlepiej zachowana osada na ziemiach polskich. Osadę w 1933 roku odkrył Walenty Szwajcar, nauczyciel w tamtejszej szkole. Prowadzone przez lata wykopaliska dowiodły, że gród zajmował powierzchnię dwóch hektarów i najprawdopodobniej został wzniesiony w połowie VIII wieku p.n.e. (ok. 738 roku p.n.e.). Osada w Biskupinie to jedno z niewielu stanowisk archeologicznych w Polsce, które zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że ekspozycje są zmieniane i aktualizowane.

Do Biskupina warto zajrzeć także ze względu na festyn biskupiński, który organizowany jest pod koniec września. W jego ramach odbywają się prelekcje, inscenizację oraz warsztaty, których celem jest przybliżenie zwyczajów mieszkańców osady.

Zobacz też:

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd

A może nad morze? Województwo Zachodniopomorskie zaprasza

Małopolska – miejsca, które zachwycą każdego


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
84
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0