Świat

Polka na czele misji OBWE czuwa nad wyborami w USA. Jak przebiega obserwacja?

Świat

Polka na czele misji OBWE czuwa nad wyborami w USA. Jak przebiega obserwacja?

Już niebawem odbędą się kolejne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a przygląda się im Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Tak się składa, że na czele tej misji stoi Polka, Urszula Gacek. Jak obecnie wygląda jej codzienność?

Obserwacja wyborów prezydenckich w USA

Ekonomistka, polityk i dyplomatka, a także była konsul generalna w Nowym Jorku, Urszula Gacek, została szefową misji, która obserwuje wybory prezydenckie w USA. W jaki sposób? Okazuje się, że OBWE wybiera kluczowych ekspertów, w tym szefa misji, drogą konkursu. Doświadczenie oraz wiedza o USA są mniej istotne, niż doświadczenie w obserwowaniu wyborów czy kierowaniu misją lub np. placówką dyplomatyczną. Urszula Gacek wzięła udział w owym konkursie i teraz na kilka tygodni przeprowadziła się za Atlantyk. Na czym polega jej zadanie?

Obserwujemy 24 godziny na dobę to, co się tu dzieje też biorąc pod uwagę różnice czasowe w całych Stanach Zjednoczonych. (...) My nie nadzorujemy, ale obserwujemy. Jest między tym duża różnica, dlatego, że absolutnie nasz mandat nie pozwala nam, aby orzekać o ważności wyborów, albo w jakikolwiek sposób ingerować w ten proces. My stoimy z boku i obserwujemy to, co się dzieje

- wyjaśniła w Dzień Dobry TVN.

Na co OBWE musi zwracać uwagę?

Tym razem jest to zupełnie wyjątkowa sytuacja przez wzgląd na pandemię koronawirusa. Wiele osób będzie głosowało korenspondencyjnie i choć wiele stanów ma doświadczenie w zliczaniu takich głosów, dla niektórych będzie to zupełna nowość. Szefowa misji obserwacyjnej OBWE powiedziała:

To nie jest nadzwyczajna sytuacja. My jesteśmy po raz 9. z taką misją w USA, tylko wcześniej jakoś media ani światowe, ani amerykańskie, ani polskie tego nie zauważyły. Być może dlatego, że w tym roku jest wyjątkowo wysoka temperatura polityczna tych wyborów, ale też fakt, że sam sposób oddawania głosów stał się tematem politycznym. Jest wiele kontrowersji o to, czy osoby będą np. dopuszczane, czy będą miały utrudniany dostęp do głosowania, albo co się będzie działo z ogromną ilością głosów korenspondencyjnych, które chyba pobiją wszelkie rekordy, przede wszystkim ze względu na sytuację pandemiczną w USA

Wiadomo, że Urszula Gacek traktuje to jako nobilitację, ale także największe wyzwanie w dotychczasowej karierze jako międzynarodowy obserwator.

Donald Trump: "Nie bójcie się koronawirusa, nie dajcie mu się zdominować". Zobacz wideo:

Źródło: x-news

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
51
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0