wybory w USA

  wybory w USA

  Kamala Harris już zapisała się na kartach historii USA, mimo że jeszcze nie zaczęła pełnić swojego urzędu. Wszystko dlatego, że będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i osobą pochodzenia azjatyckiego na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Docenił to magazyn "Vogue" i umieścił ją na swojej okładce. Stylizacja polityk jednak oburzyła Amerykanów.

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  Kamala Harris zapisała się w historii USA. Dzięki zwycięstwu Joe Bidena w wyborach będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak to zmieni amerykańską politykę? Co to oznacza dla kobiet? O tym rozmawiali w naszym programie Małgorzata Zawadka – antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w Stanach Zjednoczonych oraz Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

  Okazjonalni amerykaniści zalali wczoraj media społecznościowe falą wpisów dotyczących wyniku wyborów prezydenckich w USA. Zmęczony depresyjną atmosferą Filip Chajzer jak zwykle podszedł do tematu z humorem. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentował nam przegląd najlepszych memów dotyczących Donalda Trumpa i Hillary Clinton.

  Wczoraj w nocy odbyła się jedna z najdziwniejszych debat w historii Stanów Zjednoczonych. Na nowojorskiej Long Island w szranki stanęła Hilary Clinton i Donald Trump, o którym mówi się, że pomylił wiec wyborczy z debatą polityczną. Który styl kupią amerykańscy wyborcy? Agresywnego i chaotycznego Trumpa czy opanowaną i wyuczoną Clinton? Jak zmieni się świat po 8 listopada, czyli dniu wyborów prezydenckich? O kulisach debaty powiedział dziennikarz Faktów Marcin Wrona.

  Takiej kampanii jeszcze nie było. Republikański kandydat do Białego Domu, Donald Trump, potwierdził, że zamierza zbudować mur na granicy z Meksykiem. Robi to, by zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju. W sondażach Trump cieszy się 42% poparciem. Skąd tak duża popularność Trumpa wśród Amerykanów? Czego boi się obecnie amerykańskie społeczeństwo? Gościem Dzień Dobry TVN była Agata Szczęśniak, socjolog i politolog.

  Debaty przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych wyglądają interesująco. Amerykańscy politycy mówią z pasją, mają w sobie luz, potrafią żartować z siebie, skracają dystans wobec oponentów, a ich wiece są niesztampowe. Można by tak wymieniać i wymieniać. Niestety polscy politycy na ich tle wypadają drętwo. Z politologiem dr Ewą Pietrzyk-Zieniewicz i satyrykiem Krzysztofem Materną rozmawialiśmy o różnicach w debatach przedwyborczych w Polsce i USA. Czy odrobina dystansu i humoru mogłaby pomóc poszczególnym partiom w zdobyciu głosów polskich wyborców?