prezydent USA

  prezydent USA

  Pierwsza Dama USA Jill Biden przeszła w szpitalu zabieg medyczny. Żona urzędującego prezydenta zraniła się w nogę podczas wizyty na Hawajach. Poleciała tam prosto po ceremonii otwarcia IO Tokio 2020.

  Za nami zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W uroczystościna Kapitolu wzięło udział nie tylko wielu polityków, ale również gwiazdy znane z pierwszych stron gazet. Wydarzenie stało się pretekstem do tego, żeby koronawirusowe dresy zamienić na szykowne kreacje. Sprawdź, kto oczarował wyglądem.

  Joe Biden jest już oficjalnie prezydentem USA. Uroczysta inauguracja jego prezydentury odbyła się na Kapitolu. Demokrata został zaprzysiężony przez prezesa Sądu Najwyższego Johna Robertsona. Amerykański hymn podczas uroczystości wykonała Lady Gaga, która zaprezentowała się w sukni przystrojonej gołębiem z gałązką oliwną. Jennifer Lopez zaśpiewała "America The Beautiful".

  O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  Psy od lat towarzyszyły prezydentom Stanów Zjednoczonych i ich rodzinom. Czworonożni przyjaciele tradycyjnie mieli swoje miejsce w Białym Domu. Przywódcą, który ostatnio wyłamał się z tej tradycji, był Donald Trump. O roli "pierwszych zwierząt" w USA opowiadała w naszym programie dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Kamala Harris zapisała się w historii USA. Dzięki zwycięstwu Joe Bidena w wyborach będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak to zmieni amerykańską politykę? Co to oznacza dla kobiet? O tym rozmawiali w naszym programie Małgorzata Zawadka – antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w Stanach Zjednoczonych oraz Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

  Choć od zawsze na czele USA stoją mężczyźni, od kilku kadencji można zauważyć, że władzę sprawują ci, którzy otaczają się silnymi kobietami. Teraz, gdy media obiegła informacja, że nieoficjalnym zwycięzcą wyborów został Joe Biden, w świetle jupiterów znalazła się jego córka, Ashley. Równocześnie Ivanka, pełniąca dotychczas funkcję doradczyni Donalda Trumpa usunie się w cień... Co o nich wiemy?

  Już dziś Ameryka podejmie decyzję, kto zasiądzie w Białym Domu na kolejne cztery lata. O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat demokratów. Ten temat rozgrzewa media do czerwoności. O tym, jak są zorganizowane wybory relacjonował Jan Pachlowski. Kto ma największe szanse na prezydenturę? O to zapytaliśmy naszego eksperta, czyli Bartka Węglarczyka.

  Prezydent USA Donald Trump przebywa w szpitalu pod Waszyngtonem, gdzie ma spędzić kilka dni. Zgodnie z komunikatami Białego Domu do tej pory miał jedynie łagodne objawy Covid-19, a wizyta w wojskowym centrum medycznym ma charakter zapobiegawczy. Według CNN Trump miał "problemy z oddychaniem" i "był bardzo zmęczony".

  Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.

  Michael Wolff to amerykański dziennikarz i pisarz, którego najnowsza książka "Ogień i furia" wywołała w Stanach Zjednoczonych niemałe trzęsienie ziemi. Książka stała się światowym bestsellerem jeszcze zanim została wydana. Autor spędził siedem miesięcy w Białym Domu przyglądając się i rozmawiając z pracownikami administracji amerykańskiego prezydenta. Trump próbował zablokować publikację książki zarzucając Wolffowi, że opisane w książce sytuacje są fikcją w tabloidowym stylu. W Londynie z autorem książki spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Dodajmy, że to jedyny wywiad Amerykanina dla telewizji w Polsce. Dlaczego według Wolffa Donald Trump w swojej prezydenturze jest jak małe dziecko? Czy amerykański prezydent czyta w ogóle gazety? Jak przygotowuje się do swoich publicznych wystąpień? I czy to prawda, że nie sypia ze swoją żoną Melanią?

  Amerykę rozgrzewa książka Michaela Wolffa zatytułowana "Fire and Fury: Inside the Trump White House". Wyłania się z niej obraz Donalda Trumpa jako dużego dziecka, który lubi się chwalić swoim guzikiem atomowym, a do tego jest nie do końca poczytalny. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy amerykanistę i medioznawcę dra Tomasza Płudowskiego, aby podsumować z nim rok prezydentury amerykańskiego prezydenta. Czy prezydent, który co i raz zaprzecza sobie może budzić zaufanie? Za co Trumpowi może grozić impeachment?