Donald Trump oficjalnie został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Niedługo po zaprzysiężeniu podpisał kilkanaście dokumentów i rozporządzeń, które wprowadzają wiele zmian w USA. - Donald Trump zapowiadał, że takiego pierwszego dnia prezydentury, takiego pierwszego tygodnia, takich pierwszych stu dni w historii Stanów Zjednoczonych jeszcze nie było - relacjonował Piotr Kraśko w Dzień Dobry TVN. Jaki los czeka Polonię mieszkającą w Ameryce?
Zmiany w USA po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa
20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Polityk w przemówieniu podczas zaprzysiężenia złożył deklarację, że zamierza spełnić wyborcze obietnice.
- Wszystko to, co zapowiadał wcześniej, w czasie kampanii wyborczej, wszystko to zapowiedział także w czasie przemówienia, które wygłosił na Kapitolu. Podpisze rozporządzenie, które wprowadzi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Na tę południową granicę USA wysłane zostaną dodatkowo oddziały wojskowe, które, jak mówił prezydent, mają zapobiec inwazji nielegalnych imigrantów, którzy szturmują amerykańskie granice. Ma ruszyć największy w historii program obowiązkowej, przymusowej deportacji nielegalnych imigrantów, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo. Co ciekawe, Trump mówiąc o tym programie, powołał się na ustawę, która to umożliwia, z 1798 roku. Ona wciąż funkcjonuje w amerykańskim systemie prawnym - relacjonował Piotr Kraśko prosto ze Stanów Zjednoczonych.
Jakie jeszcze zmiany czekają obywateli USA?
- Amerykańskie koncerny motoryzacyjne będą zwolnione z obowiązku produkcji samochodów elektrycznych. Jak mówi Trump, nie każdy produkuje samochód taki jaki chce i nie każdy kupuje samochód taki jaki chce. Zatoka Meksykańska od tej pory ma nazywać się Zatoką Amerykańską, a góra Denali ma się nazywać Mount McKinley, tak jak nazywała się do 2015 roku, bo to za czasów Obamy McKinley stał się górą Denali - powiedział dziennikarz TVN24.
Piotr Kraśko omówił również pierwsze przemówienie Trumpa jako nowego prezydenta Ameryki.
- To, co wydarzyło się na Kapitolu, to było 29-minutowe przemówienie Donalda Trumpa i 29 minut tortur dotychczasowego prezydenta Joe Bidena. Trump zaprzeczył wszystkiemu, co przez te 4 lata zrobił Joe Biden. Jeżeli Trump mówił: "Teraz zaczyna się złoty wiek Ameryki, teraz kończy się upadek naszego kraju", no to znaczy, że ten upadek trwał za prezydentury Joe Bidena. A Joe Biden i obok Kamala Harris siedzieli obok z kamiennymi twarzami i musieli słuchać tego, co zapowiada prezydent Stanów Zjednoczonych, wygłaszając jednocześnie miażdżącą krytykę dotychczasowego rządu - przekazał reporter.
Sytuacja Polonii w Ameryce
W Dzień Dobry TVN prowadzący Marcin Prokop i Dorota Wellman oraz dziennikarz TVN24 Łukasz Jedliński poruszyli kwestię Polaków żyjących w USA.
- Jest też taki bardzo wyrazisty akcent polski w całej tej historii, bo przecież wielu Polaków przebywających w Stanach, nie ma obywatelstwa, jest tam, mówiąc krótko, nielegalnie. Często ci Polacy też popierali Trumpa w wyborach, na jego wiecach, no i teraz zaczął się lęk, a jak się za nas weźmie, a jak nas też będzie chciał odesłać - powiedział Prokop.
- To prawda, słyszałem takie opinie. Rzeczywiście Trump zapowiada największą historii deportację nieudokumentowanych imigrantów - wskazał Łukasz Jedliński.
- Wszystkich nacji - dodała Dorota Wellman.
Deportacja imigrantów z USA - czy Polacy mogą się czuć bezpiecznie?
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz w rozmowie z PAP powiedział, że jego placówka nie zaobserwowała, by społeczność polonijna obawiała się masowych deportacji.
- Nie wpadałbym w defetystyczny ton. W mojej ocenie problem deportacji Polaków nie ma charakteru masowego z uwagi na fakt, że w zdecydowanej większości mają uregulowany status imigracyjny. Trochę spekulujemy, bo nie posiadamy dokładnych danych, ale nie jest to zjawisko dominujące - wyjaśnił Sakowicz.
Głos w sprawie zabrała również wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej ds. polskich Bożena Kaminska.
- Jesteśmy przekonani, że deportacje nie dotyczą Polaków, którzy nie są kryminalistami. Nie ma takiej obawy. Polacy, którzy pracują, rozliczają się z podatków mogliby starać się o stały pobyt - podkreśliła wiceprezes KPA w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Donald Trump znów w Białym Domu. "To jest człowiek, który przebiera w maskach"
- Donald Trump wraca do Białego Domu. Analiza kontrowersyjnej kampanii
- Ivanka Trump zdradziła, jakimi zasadami kieruje się w życiu. "Tych rzeczy nie da się kupić"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Piotr Kraśko
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Chip Somodevilla/Getty Images