Donald Trump

  Donald Trump

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  Cztery osoby zginęły podczas zamieszek w Stanach Zjednoczonych, kiedy do siedziby Kongresu wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. Tłum doprowadził do przerwania posiedzenia, na którym zatwierdzano wyniki wyborów prezydenckich. Bezprecedensowe wydarzenia, które miały miejsce w Waszyngtonie, komentował w naszym programie Piotr Kraśko, dziennikarz Faktów TVN24.

  Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przeanalizowali wpisy Donalda Trumpa na Twitterze. Chcieli na tej podstawie ustalić, czy amerykański prezydent cierpi na zaburzenia snu. Wyniki tych badań omówił w naszym programie Mateusz Majchrzak, ekspert snu. Wyjaśnił również, jak sprawdzić, o której godzinie nasz mózg funkcjonuje najlepiej.

  W sobotę, 7 listopada agencja Associated Press ogłosiła, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jak na wyniki zareagowali Amerykanie? Co myślą o nowej pierwszej damie oraz, jak do przegranej ustosunkował się Donald Trump? O tym rozmawialiśmy z dziennikarzem Bartoszem Węglarczykiem, a Sandra Hajduk przekazała, jak na wyniki wyborów zareagował świat show-biznesu.

  Prezydent USA Donald Trump przebywa w szpitalu pod Waszyngtonem, gdzie ma spędzić kilka dni. Zgodnie z komunikatami Białego Domu do tej pory miał jedynie łagodne objawy Covid-19, a wizyta w wojskowym centrum medycznym ma charakter zapobiegawczy. Według CNN Trump miał "problemy z oddychaniem" i "był bardzo zmęczony".

  Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.

  Jednak zmienił zdanie. Prezydent Donald Trump, który od początku epidemii koronawirusa utrzymywał, że maseczki nie zapewniają wystarczającej ochrony, po raz pierwszy założył jedną z nich. Z zakrytą twarzą amerykański przywódca pojawił się podczas odwiedzin w szpitalu wojskowym Walter Reed National Military Center. Prezydencka maseczka nie była zwyczajna - zdobił ją złoty haft.

  W trudnych momentach najważniejsza dla ludzi staje się solidarność. Doświadczaliśmy tego przez ostatnie miesiące ze względu na pandemię koronawirusa. Doświadczamy także teraz, solidaryzując się przeciwko rasizmowi i śmierci George'a Floyda z rąk policjanta, do której doszło 25 maja 2020 r. w Minessocie.

  Do kolejnych protestów przeciw brutalności policji i nierówności rasowych doszło w niemal wszystkich amerykańskich metropoliach. W wielu przypadkach pokojowe początkowo marsze przerodziły się w zamieszki. Amerykanie demonstrują po śmierci George'a Floyda, który zmarł w wyniku interwencji policji. Lady Gaga zarzuciła prezydentowi Donaldowi Trumpowi rasizm. Uwagę na problem przemocy wobec czarnoskórych zwrócili też znani sportowcy.

  Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone opuszczają WHO, a środki przeznaczone na jej wsparcie trafią do innej organizacji. O decyzji prezydent USA poinformował podczas konferencji przed Biały Domem, na której odniósł się również do relacji z Hongkongiem.

  Anthony Jeselnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych komików w USA. Słynie z aroganckich i ostrych wypowiedzi. Amerykanie go uwielbiają, no może z wyjątkiem Donalda Trumpa, który niejednokrotnie był tematem niewybrednych żartów artysty. Co Anthony'ego bawi w prezydencie USA? Jak zaczęła się jego kariera w zawodzie komika? Jak opisałby swój humor? Co sprawia mu radość? Z komikiem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Georgette Mosbacher to amerykańska bizneswoman, polityk Partii Republikańskiej, a od 2018 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Dlaczego postanowiła zająć się polityką? Jakiego rodzaju relacja łączy ją i Prezydenta USA Donalda Trumpa? Jakie ma przesłanie dla kobiet, które chciałyby odnieść sukces zawodowy? Z Panią ambasador rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska.

  Michael Wolff to amerykański dziennikarz i pisarz, którego najnowsza książka "Ogień i furia" wywołała w Stanach Zjednoczonych niemałe trzęsienie ziemi. Książka stała się światowym bestsellerem jeszcze zanim została wydana. Autor spędził siedem miesięcy w Białym Domu przyglądając się i rozmawiając z pracownikami administracji amerykańskiego prezydenta. Trump próbował zablokować publikację książki zarzucając Wolffowi, że opisane w książce sytuacje są fikcją w tabloidowym stylu. W Londynie z autorem książki spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Dodajmy, że to jedyny wywiad Amerykanina dla telewizji w Polsce. Dlaczego według Wolffa Donald Trump w swojej prezydenturze jest jak małe dziecko? Czy amerykański prezydent czyta w ogóle gazety? Jak przygotowuje się do swoich publicznych wystąpień? I czy to prawda, że nie sypia ze swoją żoną Melanią?

  Prezydent USA Donald Trump często oskarża media o tworzenie tzw. fake newsów. Czy rzeczywiście produkują je tylko dziennikarze? Czym fake news różni się od kłamstwa? Na jakie ostatnie decyzje polityczne miały wpływ? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z medioznawcą Wiesławem Godzicem i dziennikarzem Piotrem Kraśko.