Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom
21 lipca prezydent USA Joe Biden wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z ubiegania się o reelekcję w listopadowych wyborach.
"Pełnienie funkcji waszego prezydenta było dla mnie największym zaszczytem w życiu. I chociaż moim zamiarem było ubieganie się o reelekcję, uważam, że w najlepszym interesie mojej partii i kraju leży, abym ustąpił i skupił się wyłącznie na wypełnianiu moich obowiązków jako prezydenta przez pozostały okres mojej kadencji" - napisał polityk w komunikacie opublikowanym na portalu X.
Kamala Harris kandydatką Partii Demokratycznej
Prezydent USA w kolejnym wpisie dodał, że przekazuje swoje poparcie wiceprezydentce Kamali Harris. "Moją pierwszą decyzją jako kandydata naszej partii w 2020 roku był wybór Kamali Harris na moją wiceprezydentkę. I to była najlepsza decyzja, jaką podjąłem. Dziś chcę wyrazić moje pełne poparcie i akceptację dla nominacji Kamali na kandydatkę naszej partii. Demokraci – czas się zjednoczyć i pokonać Trumpa. Zróbmy to" - zaznaczył Joe Biden.
Kamala Harris niedługo potem otrzymała nominację Partii Demokratycznej i oficjalnie została kandydatką na prezydentkę USA. W wyścigu o urząd zmierzy się z Donaldem Trumpem.
Kamala Harris - kim jest wiceprezydentka USA?
Kamala Harris urodziła się 20 październiku 1964 roku w Oakland. Pochodzi z rodziny imigranckiej. Jej matka lekarka Shyamala Gopalan Harris przybyła z Indii, a ojciec Donald Harris, urodzony na Jamajce, został profesorem ekonomii na uniwersytecie Stanforda. W 1972 roku rodzice przyszłej wiceprezydentki USA wzięli rozwód. Ma młodszą siostrę, Mayę Harris.
Kamala Harris - studia i kariera
Kamala Harris studiowała politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, a na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo. Swoją prokuratorską karierę rozpoczęła w 1990 roku jako zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, gdzie specjalizowała się z walce przeciw wykorzystywaniu dzieci. Później została prokuratorką okręgową w San Francisco, a następnie prokuratorką generalną Kalifornii.
Nazywała siebie "postępową panią prokurator" i wierzyła, że najlepiej zmienić system od wewnątrz. Jest przeciwniczką kary śmierci, ale jako prokuratorka generalna Kalifornii musiała bronić jej stosowania.
W 2016 roku otrzymała mandat senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Jak przypomina tvn24.pl, była pierwszą czarnoskórą kobietą w Senacie USA od ponad dekady, a także drugą Afroamerykanką w historii i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana na urząd senatora. Pracowała w Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, Komisji ds. Wywiadu, Komisji ds. Sądownictwa i Komisji ds. Budżetu.
W 2021 roku jako pierwsza kobieta została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.
Kamala Harris - życie prywatne
W 2014 roku wyszła za mąż za prawnika Douglasa Emhoffa i została macochą dwójki dzieci, Ella i Cole.
- Jej mąż był prawnikiem w Los Angeles, ze swoją poprzednią żoną żyje w dobrych stosunkach. Panie się znają i spotykają na kolacjach. Dzieci Douga polubiły Kamalę ze wzajemnością i to one nazywają ja Momalą. To słodkie - mówił w Dzień Dobry TVN amerykański dziennikarz Dan Morain.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kamala Harris - pierwsza wiceprezydent USA. "To jest sygnał, że Ameryka się zmienia"
- Wiceprezydentka USA napisała książkę. "Każdy czegoś się dowie, my zwykli ludzie i polski polityk"
- Kamala Harris - jaka prywatnie jest jedna z najpotężniejszych kobiet na świecie? "Dzieci jej męża nazywają ją Momalą"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: ok.co.uk/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Drew Hallowell/Getty Images