Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, aż w końcu przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego opowiedziała nam o nowych odkryciach dotyczących storczyków. Możecie być zaskoczeni tymi informacjami.
Przewodnik Juan Carlos Daza zabrał nas w podróż po Sucre - konstytucyjnej stolicy Boliwii. Mogliśmy tam zobaczyć m.in. kopię wieży Eiffla i łuku triumfalnego z Paryża. Co jeszcze pokazał nam Boliwijczyk?
Od 20 stycznia władzę w Stanach Zjednoczonych sprawuje Joe Biden. Nowy prezydent USA to wielka zmiana nie tylko dla Amerykanów, ale i całego świata. Co zmienia jego wybór? Opowiedzieli o tym Jolanta Pieńkowska i Piotr Kraśko.
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Salar de Uyuni to największa atrakcja turystyczna w Boliwii. Najwyższe i największe solnisko na świecie przyciąga turystów z całego świata. Co o nim wiemy?
Purim uważane jest za jedno z najbardziej radosnych świąt obchodzonych przez Żydów. Nie można się temu dziwić, gdyż upamiętnia dzielny czyn królowej Estery. Udało jej się ocalić perskich Żydów od niechybnej śmierci, która czekała ich w wyniku uknutej przez królewskiego urzędnika spisku.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes co roku gromadzi najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii i osób związanych z przemysłem filmowym. Najważniejszą nagrodą jest słynna Złota Palma. Dotychczas statuetkę tę zdobyło jedynie dwóch polskich reżyserów. Co warto wiedzieć o tym festiwalu?
Burning Man to muzyczno-artystyczny festiwal, założycielem i pomysłodawcą, którego jest Larry Harvey. Choć bilety na wydarzenie są drogie, to co roku ludzie z całego świata spotykają się na pustyni w Nevadzie po to, aby cieszyć się występami na żywo i wspólnie spalić ogromną drewnianą kukłę.
Pandemia koronawirusa opanowała cały świat. Krajów, gdzie nie wykryto zakażeń, jest zaledwie kilka, a jednym z nich jest Korea Północna. Jak jest naprawdę i czy możemy wierzyć w to, że nikt jeszcze tam nie zachorował? Rozmawialiśmy o tym z Emilem Truszkowskim - autorem bloga Pozdro z KRLD .
Grzegorz Krychowiak wraz z żoną odwiedzili luksusowy hotel Giraffe Manor. Zainspirowani relacjami zamieszczanymi w mediach społecznościowych postanowiliśmy stworzyć subiektywny ranking pięciu niezwykłych hoteli. W przedsięwzięciu pomogła nam Justyna Adamczyk, prowadząca program "Ambasada Luksusu".
Katarzyna Ogińska-Siedlak i Robert Musioł przeprowadzili się z Rudy Śląskiej do norweskiego Tromso, by zrealizować swoje marzenie. Ich pasją jest obserwowanie niezwykłego zjawiska, dla którego co roku tysiące turystów przekraczają granice koła podbiegunowego. Mowa o zorzy polarnej. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam o swoim niesamowitym zajęciu.
Brazylia to miejsce pełne dziwactw i sprzeczności. Prysznice są na prąd, a w święta zamiast na pasterkę, idzie się na imprezę. Właśnie za tę różnorodność Hanna Zborowska Neves pokochała ten kraj. Nam honorowy konsul RP w Brazylii opowiedziała o życiu i kulturze tamtejszej społeczności.
Turcja staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem estetyki turystycznej. Co to znaczy? Otóż coraz więcej Polaków wyjeżdża tam na operacje plastyczne. W Dzień Dobry TVN ekspert rynku turystycznego Maciej Nykiel wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje.
Każdy wyjazd zagraniczny lub krajowy wiąże się z pakowaniem najpotrzebniejszych rzeczy. Bez nich codzienność mogłaby być nieco utrudniona. Bez względu na to, jakim środkiem transportu podróżujemy, nasz bagaż musi być odpowiednio zabezpieczony, zwłaszcza na lotniskach.
Yeanet Villegas Oblitas mieszka w La Paz w Boliwii. Przez lata pracowała w lokalnych mediach, a obecnie jest doradczynią prezydenta miasta. Angażuje się w akcje przeciwko przemocy kobiet. Poznajcie historię jednej z najbardziej rozpoznawalnych Cholitas, czyli rdzennej mieszkanki Boliwii.
Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.
Michał Cessanis przed 10 października 2020 r. dotarł do Trydentu, który we Włoszech uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do życia. – Patrząc na architekturę i góry otaczające miasto zupełnie mnie to nie dziwi - oznajmił. Po obejrzeniu tego materiału, gdy minie pandemia, na pewno powiecie: do zobaczenia w Trydencie! Oto miejsca, które warto zwiedzić.
Jak co roku w Sylwestra sprawdzamy, jak zamierzają go spędzić Polacy poza granicami Polski. Czy to wizyta na stacji arktycznej na Spitsbergenie, czy plażowanie na złotym piasku Zanzibaru. Zawsze możemy powiedzieć: "nasi tam byli". Dziś sprawdziliśmy, jak żeglująca rodzina Jakubczaków przywita Nowy Rok.
W związku z panującą pandemią koronawirusa i stale rosnącą liczbą zakażeń, co rusz w Polsce, jak i za granicą, wprowadzane są kolejne obostrzenia oraz rozporządzenia. Jak ta sytuacja wygląda w Niemczech? Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, czy można w tym kraju odwiedzić bliskich podczas zbliżających się świąt.
Michał Malinowski własnoręcznie zbudował łódź, porzucił dotychczasowe życie i po prostu pożeglował przed siebie. Po prawie rocznej podróży obecnie znajduje się na Teneryfie, niebawem wypłynięcie do Capo Verde. Jak spędzi święta?
"Co kraj, to obyczaj" – głosi znane porzekadło. W powiedzeniu tym jest jednak sporo prawdy. Chociaż święta są te same, w różnych częściach świata obchodzone są inaczej. Gdzie na pasterkę zakłada się wieczorowe suknie?
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wiemy, jak wyglądają w Polsce, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak obchodzi się je na dalekiej północy? Ilona Wiśniewska, reportażystka mieszkająca w Tromso, opowiedziała nam o tradycjach na Grenlandii.
Michał Cessanis pojechał w swoje ulubione góry - Dolomity. Po drodze zabrał nas do jednego z najpiękniejszych włoskich miasteczek Riva del Garda oraz parku przyrody Adamello Brenta. Podróżnik pokazał nam również niezwykły wodospad, którego łączna wysokość wynosi prawie 100 m.
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" dobiegł już końca. W Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska ujawniła kulisy powstawania tej edycji. Z jakimi trudnościami musiała mierzyć się ekipa? Który odcinek była dla podróżniczki szczególny? Czy utrzymuje kontakt z bohaterkami z wcześniejszych sezonów i czy ma już pomysł na 13. edycję programu?
Magdalena Gorzkowska to utytułowana lekkoatletka, która porzuciła bieżnię i od 2 lat próbuje swoich sił w zdobywaniu szczytów. Ma na koncie już trzy ośmiotysięczniki. Niebawem, bo 18 grudnia, wyrusza na zimową wyprawę na K2.
Szamani i przeprowadzane przez nich rytuały fascynują wiele osób. Do tego grona zalicza się Jacek Hugo-Bader, który po długiej reporterskiej przymiarce wydał książkę opowiadającą o szeroko pojętym szamanizmie na terenie byłego Związku Radzieckiego. O zbieraniu materiałów do niej i niezwykłych spotkaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN. Obejrzyjcie również historię Ixk’at Chavez, przewodniczki duchowej Majów.
Michał Cessanis zabrał nas do Trydentu, który graniczy z jeziorem Garda. To tam znajduje się serce sadów oliwnych. Jak rozpoznać najlepszą oliwę? Jak zrobić dobrą włoską pizzę i nie zepsuć jej smaku? Na te pytania odpowiedzieli mieszkańcy włoskiego miasta, którzy byli bohaterami reportażu Dzień Dobry TVN.
Ten rok przyniósł nam mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji, na które musieliśmy się zgodzić niezależnie od nas. Zmęczeni pandemią, zdalną pracą, świętami bez rodziny czy ograniczeniami w wyjazdach marzymy o wielkich zmianach. Czy będziemy do nich tacy skorzy, gdy wszystko ucichnie? O strachu przed tym, co nowe i trudnościach, jakie sprawia podejmowanie życiowych decyzji, opowiedział Jakub Bączek, trener mentalny.
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" realizowany był w szczególnym okresie, ponieważ w trakcie pandemii. Martyna Wojciechowska nie miała możliwości wyjazdu na krańce świata, jednak i tak znalazła wiele poruszających historii, które przedstawiła w poszczególnych odcinkach. Najnowszy z nich zrealizowała na Malcie.
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie również zostały dotknięte koronawirusem, zdołały szybko się z nim uporać. Co spowodowało, że mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swojemu rządowi? Mówił o tym Krzysztof Sadecki, który od 11 lat pracuje w ZEA. Natomiast o ciekawych miejscach w Dubaju opowiedział Michał Cessanis.