Głównym źródłem dochodu Sri Lanki jest rolnictwo, które rozwija się znakomicie dzięki żyznym glebom Cejlonu. Wyspa najbardziej znana jest oczywiście z produkcji herbaty. To niewielkie państwo jest producentem blisko 7% herbaty na świecie, co daje mu czwarte miejsce na liście największych producentów herbaty.
Most Adama na Wyspie Cejlon – wielka zagadka natury
Cieśnina Palk w najwęższym miejscu ma 48 kilometrów szerokości, a kończy się Mostem Adama. Jest to bardzo ciekawy obiekt, wokół którego toczą się zażarte dyskusje. Most Adama jest to bowiem grupa raf, wysepek i mielizn przebiegających od półwyspu Indyjskiego do Cejlonu. W tym obszarze żegluga jest praktycznie niemożliwa, największa bowiem głębokość przy Moście Adama wynosi zaledwie 1 metr. Mimo prób pogłębiania, prowadzonych od I połowy XIX wieku, nigdy nie udało się doprowadzić do skutecznego udrożnienia tego miejsca. Przeprowadzone badania potwierdzają, że niegdyś był to stały ląd, który łączył Półwysep Indyjski z Cejlonem. Według wierzeń hinduistycznych jest to pozostałość wielkiej grobli usypanej przez Ramę, jedno z wcieleń boga Wisznu, aby umożliwić przeprawę armii na Cejlon, gdzie była więziona jego żona Sita. Natomiast zgodnie z tradycją muzułmańską tędy właśnie przeszedł Adam, aby dotrzeć na szczyt góry na Cejlonie, na której stał na jednej nodze przez tysiąc lat. W związku z tym wierzeniem góra ta nazwana została Górą Adama. Do dziś toczą się gorące dyskusje na temat tego, czy most Adama był dziełem ludzkich rąk, czy natury. W dyskusje wciągnięta została nawet NASA, która na podstawie zdjęć uznała, że jest to dzieło człowieka, a potwierdzać to miała jego struktura i "unikatowe krzywizny". Po pewnym czasie pracownicy NASA stwierdzili jednak, że Most Adama jest tworem naturalnym.
Cejlon – wyspa słoni
Klimat wyspy jest bardzo gorący i wilgotny, co stanowi znakomite warunki dla rozwoju flory i fauny. Wzdłuż piaszczystych plaż Cejlonu rosną wielkie palmowe oazy. W głębi lądu natrafić można na liczne pola ryżowe, duże plantacje kauczukowców, ananasowców i oczywiście pola herbaty, z których słynie Cejlon. Na wyspie żyje też bardzo dużo zwierząt. Po ulicach miasta spacerują krowy, które traktowane są tutaj jak świętość. Zwierzęciem, które stanowi prawdziwy symbol Cejlonu, jest słoń. Około 2 tysięcy osobników tego gatunku żyje na wolności, ale są też słonie, które traktowane są jak zwierzęta domowe. Wszystkie większe uroczystości na Cejlonie odbywają się z udziałem słoni. Zwierzęta te pomagają w niektórych pracach, takich jak karczowanie lasu. Na wyspie tworzone są nawet sierocińce dla słoni. Znajdują tam schronienie młode, porzucone osobniki, a także starsze, które nie są już w stanie same funkcjonować. Warto odwiedzić jedno z takich miejsc, np. Pinnawala. Można tam dwa razy dziennie obserwować karmienie słoni, a także własnoręcznie nakarmić słoniątko mlekiem z butelki.
Sri Lanka – atrakcje turystyczne państwa na Cejlonie
Stolicą Sri Lanki jest miasto o bardzo skomplikowanej nazwie – Sri Dźajawardanapura Kotte. W wersji skróconej używa się tylko ostatniego trzonu nazwy. Funkcję tę miasto pełni od 1982 roku. Jednym z ciekawszych elementów Kotte jest sztuczne jezioro, usytuowane na miejscu osuszonego bagna. Na jego środku umieszczono wyspę, na której swoją siedzibę ma… parlament dawnego Cejlonu, czyli Sri Lanki.
Stolicą Sri Lanki do 1982 roku było Colombo, największe miasto w państwie, główne centrum biznesu w kraju, a także siedziba wielu przedstawicielstw dyplomatycznych. W Colombo można też zwiedzić kilka bardzo ciekawych miejsc związanych z historią i kulturą dawnego Cejlonu.
- Fort to jedna z pamiątek czasów, w których Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy kolonizowali Cejlon.
- Dawny budynek holenderskiego gubernatora z XVII wieku, który pełni obecnie funkcję Dutch Period Museum, czyli muzeum okresu holenderskiego. Można tam zobaczyć ubiory i elementy wyposażenia z okresu holenderskiej kolonizacji.
Cejlon to miejsce, gdzie obok siebie funkcjonują trzy religie. Bardzo dobrze to widać Colombo, gdzie można podziwiać świątynie buddyjskie. Są to m.in. Kelaniya Raja Maha Vihara, w której znajduje się słynny posąg leżącego Buddy czy Gangaramaya z potężną, fluoryzującą figurą Buddy. W Colombo są również świątynie hinduistyczne (Sri Shiva Subramaniam Swami czy Old Kathiresan), a także muzułmańskie (meczet Dżami-ul-Alfar z 1909 roku).
Zobacz też:
- Jak wyglądają święta w różnych częściach świata? Bożonarodzeniowe tradycje z Grecji, Sri Lanki i Chile
- "Blizny" – losy kobiet, które walczyły w organizacji terrorystycznej. Dlaczego wstąpiły do armii?
- Zamieniła pracę dziennikarki na Zanzibar: "Jestem szczęśliwa, że tutaj dorasta mój syn"
Autor: Adrian Adamczyk