Empire State Building to nowojorski wieżowiec i jeden z symboli tej metropolii oraz całych Stanów Zjednoczonych. Nazwa budynku wzięła się od nieoficjalnej nazwy Nowego Jorku – Empire State. Wieżowiec ten od powstania do 1973 r. i krótko po zawaleniu się wież World Trade Centre był najwyższą nowojorską budowlą. Wysokość Empire State Building wynosi 381 m, a włączając antenę znajdującą się na dachu – 443 m. Panorama rozciągająca się z budynku zapiera dech w piersiach, a zobaczenie Nowego Jorku z tej perspektywy jest celem setek tysięcy turystów.
Empire State Building – podstawowe informacje
Empire State Building, znajdujący się przy słynnej nowojorskiej Piątej Alei, został zaprojektowany w stylu art déco, wyróżnia się klasyczną fasadą. Hall wejściowy jest wysoki na trzy piętra. W lobby można podziwiać słynny aluminiowy relief, na którym jest przedstawiony wieżowiec. Empire State Building ma aż 103 piętra, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 257 211 m². Budynek pełni rolę zarówno biurową, jak i mieszkalną. Znajdują się tu także restauracje, sklepy i banki. Na co dzień pracuje tu ok. 15 tys. osób. Po otwarciu budynku duża część powierzchni użytkowej nie była wykorzystywana, dlatego złośliwi zaczęli nazywać wieżowiec „Empty State Building”. Sytuacja zmieniła się w latach 40. i do dzisiaj nie brakuje chętnych na wynajem powierzchni biurowej czy użytkowej.
Projekt słynnego budynku został wykonany przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. To jeden z najdroższych adresów w Nowym Jorku, na apartament w tym budynku mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi. American Society of Civil Engineers zaliczyło wieżowiec do siedmiu cudów współczesnego świata.
Empire State Building szybko stał się jednym z symboli Nowego Jorku. Budynek wielokrotnie pojawiał się w popularnych produkcjach filmowych, m.in. w „Bezsenności w Seattle”, „King Kongu” czy „Spider-Manie”. Wieżowiec był odwiedzany przez słynnych muzyków, aktorów i inne osoby publiczne.
Empire State Building słynie jednak przede wszystkim z tarasu widokowego, z którego rozciąga się niezwykły 360-stopniowy widok na Nowy Jork i sąsiadujące z nim stany – przy dobrej pogodzie można dostrzec obiekty odległe nawet o 100 km. Wieżowiec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Nowego Jorku.
Szczyt Empire State Building rozświetla iluminacja, która zmienia się w zależności od pory roku. Podczas ważnych wydarzeń czy rocznic można podziwiać tysiące świateł specjalnie zaprojektowanych na daną okazję. Ciekawostką jest to, że światła są wyłączane podczas migracji ptaków. Wcześniej zdezorientowane instalacją świetlną ptaki uderzały w ściany budynku i ginęły.
Empire State Building – budowa
Budowa Empire State Building rozpoczęła się w 1930 r. Łącznie przy budowie pracowało 3400 osób, które przepracowały w sumie ok. 7 mln godzin. Prace budowlane szły bardzo szybko – tygodniowo robotnicy stawiali średnio 4,5 piętra, a budowę udało się skończyć zaledwie w 58 tygodni. Do wybudowania Empire State Building wykorzystano m.in. 60 tys. ton stali, 740 ton aluminium i stali nierdzewnej i 10 mln cegieł. Cała budowla waży ponad 360 tys. ton. W budynku znajduje się 6500 okien, ok. 3 mln żarówek i ok. 690 km przewodów instalacji elektrycznej. Turyści mogą poznać te liczby, czekając w lobby na windę na taras widokowy. Wind jest łącznie 73, są one w stanie przewozić 10 tys. osób na godzinę. Jeśli zaś ktoś zdecyduje się na wejście na szczyt schodami, musi ich pokonać aż 1860.
Oficjalne otwarcie wieżowca nastąpiło 1 maja 1931 roku z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera, który zapalił światła budynku poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku.
Zwiedzanie Empire State Building
Podziwianie panoramy Nowego Jorku z tarasu widokowego Empire State Building to jedna z głównych atrakcji podczas zwiedzania tej niezwykłej metropolii. Główny taras widokowy z 360-stopniowym widokiem na miasto znajduje się na 86. piętrze. Kolejny taras widokowy mieści się na 102. piętrze wieżowca. Empire State Building jest otwarty dla turystów przez cały rok, a dwa tarasy są czynne codziennie od godz. 8 rano do godz. 2 w nocy. Dzięki temu można podziwiać przepiękny widok na Nowy Jork zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Przez wjechaniem na jeden z tarasów należy kupić bilet – wejście na punkt widokowy na 102. piętrze jest droższe o ok. 15 dolarów niż wejście na główny taras. Bilety można kupić przez stronę internetową, dzięki czemu unikniemy długich kolejek do kasy. Tarasy widokowe w Empire State Building są niezwykle popularną atrakcją turystyczną, a główny punkt widokowy na 86. piętrze odwiedziło ponad 11 mln osób.
Zobacz też:
- Sky Tower - punkt widokowy na najwyższym budynku we Wrocławiu
- Niezwykłe metamorfozy "kostek" z PRL-u. "Chyba nikt nie wybiera takiego domu dlatego, że mu się podoba"
- Architekci wybrali najpiękniejsze domy w Polsce. Wśród nich jest 25-metrowa drewniana chatka
Autor: Adrian Adamczyk