La Paz to jedno z najwyżej położonych miast na świecie – znajduje się na wysokości 3600–4100 m n.p.m. To właśnie tutaj mieści się siedziba rządu, choć w konstytucji jako stolica funkcjonuje miasto Sucre. Turyści mogą liczyć nie tylko na kolonialne zabytki La Paz, ale przede wszystkim na zapierające dech w piersiach widoki. Położenie wśród Andów Środkowych sprawia, że spacerując krętymi uliczkami, można jednocześnie podziwiać górskie szczyty i rozległe doliny.
Miasto tworzy prawdziwą mieszankę kulturową. Współrzędne geograficzne La Paz sprawiają, że klimat jest dosyć surowy. Średnie temperatury raczej nie przekraczają 13 st. w ciągu dnia. Najcieplejszymi miesiącami jest październik oraz listopad. Z kolei najmniejszą ilość opadów odnotowuje się od maja do lipca. Lotnisko w La Paz znajduje się w El Alto. Jest to jeden z najwyżej położonych portów lotniczych na świecie. Na co należy zwrócić uwagę, odwiedzając miasto?
La Paz – ciekawe miejsca
Boliwia zachwyca swoją kulturą i kolorami. Za symbol państwa uchodzą cholity, czyli kobiety wywodzące się z plemienia Indian Aymara. Zamieszkują one nie tylko Boliwię, ale również Peru i Chile. Wyróżniają się barwnymi strojami i kapeluszami. Spacerując ulicami La Paz, można spotkać je przede wszystkim na targach. Co warto zobaczyć w mieście?
- Mercado de Las Brujas – Targ Czarownic – to niesamowite miejsce, w którym można zaopatrzyć się w różnego rodzaju specyfiki, o rzekomo magicznych właściwościach. Turyści natrafią więc na maści i mikstury pomagające zwalczyć dolegliwości zdrowotne, proszki zwiększające libido czy miłosne napoje.
- Bazylia św. Franciszka – zabytki La Paz w dużej mierze mają charakter sakralny. Obiekt powstał w XVIII w. na szczątkach kościoła z XVI w. To jeden z najważniejszych zabytków w całym mieście, który znajduje się na Plaza San Francisco. Stanowi on połączenie zdobień i wykończeń charakterystycznych dla chrześcijaństwa oraz motywów nawiązujących do natury, która pełni bardzo dużą rolę w wierzeniach miejscowej ludności. Innym popularnym obiektem sakralnym jest kościół św. Dominika, który powstał w XVIII w.
- Plaza Murillo – to główny plac w starej części miasta. Tuż obok znajdują się obiekty rządowe wykonane w stylu kolonialnym – pałac prezydencki, budynek parlamentu i kongresu. Nieopodal można trafić także na Narodowe Muzeum Sztuki.
- Przejażdżka kolejką linową – odkąd władze La Paz zainwestowały w stworzenie kolejki łączącej poszczególne dzielnice miasta, turyści mogą liczyć na szybki transport z centrum, do jeszcze wyżej położonego El Alto. Przejażdżka kolejką zapewnia doskonały widok na miasto i otaczające góry.
- Lokalne restauracje – miejscowa kuchnia w dużej mierze opiera się na mięsie kurczaków. Podaje się je na różne sposoby – pieczone, w postaci potrawek czy jako nadzienie. Popularnym daniem, spożywanym głównie na śniadanie, jest salteńa. Ma ono formę pieroga nadziewanego mięsem z dodatkiem ziemniaków, oliwek, warzyw i jajka. Typowo boliwijskim daniem jest zupa z orzeszków ziemnych. Przygotowuje się ją na mięsnym wywarze.
Okolice La Paz – co jeszcze oferuje Boliwia?
Osoby zwiedzające administracyjną stolicę Boliwii, nie mogą pominąć atrakcji, znajdujących się poza granicami miasta. Gdzie koniecznie trzeba się udać?
- Droga Śmierci – uznaje się ją za najniebezpieczniejszą drogę na świecie, zważywszy na jej położenie i liczne zakręty. Odważniejsi turyści mogą zdecydować się na wycieczkę rowerową, organizowaną przez lokalne biura turystyczne. Podczas podróży widać zmieniający się krajobraz i czuć spadek temperatury. Zwiedzający mogą podziwiać ośnieżone górskie szczyty i szerokie doliny. Sama droga została zbudowana w latach 30. XX w. przez paragwajskich jeńców wojennych. Prowadzi do Doliny Yungas, znajdującej się na wysokości 330 m n.p.m. Przejażdżka rowerem trwa kilka godzin, a biura organizujące wycieczki zaopatrują w cały niezbędny sprzęt – rowery, kaski, rękawiczki oraz strój. Po dotarciu do dżungli, zauważalna jest nagła zmiana krajobrazu i klimatu. Staje się on bardziej gorący, a wokół kwitnie egzotyczna roślinność.
- Dolina Księżycowa – znajduje się w odległości około 10 km od centrum. Tworzą ją zróżnicowane formacje skalne z gliny i piaskowca. Niesamowita mieszanka kolorów sprawia, że podróż do Doliny Księżycowej będzie niezapomnianym przeżyciem. Widać stąd również wzgórza, na których mieszczą się budynki i domy La Paz. Dolina powstała w wyniku działania czynników atmosferycznych na zbocze góry. Turyści mogą spacerować niekończącymi się labiryntami, badać kolejne komory i tunele, a także podziwiać rosnące kaktusy i sukulenty.
- Górski trekking – okolice La Paz to doskonałe miejsce dla fanów górskich wędrówek. Jednym z najłatwiejszych do zdobycia szczytów jest Huayna Potosi, który leży w odległości 25 km od miasta. Stanowi on część pasma Cordillera Real. Najwyższym szczytem jest Illimani, mierzący blisko 6,5 tys m n.p.m.
Zobacz wideo: Łopacińscy w podróży - przystanek Boliwia
Zobacz też:
Piłkarz-elegant Grzegorz Krychowiak. Czy widział memy dotyczące jego nowej fryzury?
Poznań: 101-letnia pacjentka wygrała walkę z COVID-19
Ona, on i Batman. Czy Agata Wątróbska, Janusz Chabior i ich pies to zgrane trio?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF