Pochodzą z Boliwii dziesięciolatka - w wyniku gwałtu - zaszła w ciążę. Sprawcą jest dyrektor szkoły, do której uczęszczała dziewczynka. Mężczyzna miał wcześniej nękać i nagabywać dziecko.
Budynki jego projektu zapierają dech.
Sucre to konstytucyjna stolica Boliwii leżąca na wysokości ok. 2800 m n.p.m. Sucre uważa się za najładniejsze miasto w Boliwii, ze względu na malowniczą, zadbaną starówkę. Jakie są najważniejsze zabytki Sucre?
Wyspa Słońca leży na środku jeziora Titicaca. Boliwijczycy uważają ją za święte miejsce. Dlaczego jest dla nich tak ważna? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym materiale.
Rut Rodriguez mieszka w górniczej miejscowości w Boliwii. Po śmierci męża podjęła pracę w kopalni oddalonej o kilka kilometrów od jej domu. Codziennie stawia się w określonym miejscu i wraz z 40 innymi kobietami podejmuje ryzykowne działania.
Danuta, Lucas, Naomi i Milena to polsko-boliwijska rodzina, która 3 lata temu przyjechała z Boliwii i zamieszkała na podkarpackiej wsi. Obecnie wspólnie pracują nad zorganizowaniem międzynarodowego festiwalu teatralno-muzycznego. O swoich planach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Cochabamba jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Ludzie z całego świata mogą poznać tam kulturę, tradycję i historię Boliwii, a także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Jak dostać się do Cochabamby i jakie miejsca koniecznie warto zobaczyć?
La Paz to jedno z najwyżej położonych miast na świecie – znajduje się na wysokości 3600–4100 m n.p.m. To właśnie tutaj mieści się siedziba rządu, choć w konstytucji jako stolica funkcjonuje miasto Sucre. Turyści mogą liczyć nie tylko na kolonialne zabytki La Paz, ale przede wszystkim na zapierające dech w piersiach widoki. Położenie wśród Andów Środkowych sprawia, że spacerując krętymi uliczkami, można jednocześnie podziwiać górskie szczyty i rozległe doliny.
Gdy był dzieckiem, wyszukiwał w śmieciach elementy elektroniki, z których robił sobie zabawki. Po latach dostał się na studia inżynierskie. Początkowo rodzina nie rozumiała jego zainteresowań. Obecnie jednak Roly Mamani z Boliwii jest znanym konstruktorem innowatorskich protez. Wszystkiego nauczył się sam. Jak do tego doszedł?
Przewodnik Juan Carlos Daza zabrał nas w podróż po Sucre - konstytucyjnej stolicy Boliwii. Mogliśmy tam zobaczyć m.in. kopię wieży Eiffla i łuku triumfalnego z Paryża. Co jeszcze pokazał nam Boliwijczyk?
Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, aż w końcu przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego opowiedziała nam o nowych odkryciach dotyczących storczyków. Możecie być zaskoczeni tymi informacjami.
Salar de Uyuni to największa atrakcja turystyczna w Boliwii. Najwyższe i największe solnisko na świecie przyciąga turystów z całego świata. Co o nim wiemy?
Senda Verde to największe sanktuarium dzikich zwierząt w Boliwii. To tutaj do ośrodka u wrót dżungli amazońskiej trafiają zwierzęta, które udało się uratować z rąk przemytników, czy kłusowników. W "Dzień Dobry w Boliwii" pokazujemy, jak wygląda to miejsce. Spotkaliśmy tam mnóstwo niezwykłych zwierząt.
Yeanet Villegas Oblitas mieszka w La Paz w Boliwii. Przez lata pracowała w lokalnych mediach, a obecnie jest doradczynią prezydenta miasta. Angażuje się w akcje przeciwko przemocy kobiet. Poznajcie historię jednej z najbardziej rozpoznawalnych Cholitas, czyli rdzennej mieszkanki Boliwii.
Cholity to mieszkanki rdzennych plemion w Boliwii, które od pokoleń kultywują tradycję strojem. Przez lata były dyskryminowane z powodu swojego wiejskiego pochodzenia. Kobiety postanowiły to zmienić i poprawić swoją pozycję w społeczeństwie. Część z nich stworzyła na przykład grupę Cholitas Escaladoras, która zaczęła po kolei zdobywać 6-tysięczniki. Dziś Boliwia się nimi chwali. Niedawno dwie z nich przyjechały do Polski. Co im się spodobało w polskich górach?
W styczniu 2017 roku Helena Kmieć wyjechała do Boliwii, aby pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci. W nocy z 23 na 24 stycznia doszło do napadu. Wolontariuszka zginęła ugodzona nożem. Jaka była Helena? Czy jej rodzina wybaczyła mordercy? Z najbliższymi Heleny rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Po kilku latach Martyna Wojciechowska wróciła do Boliwii. Spotkała się tam z Carmen Rojas - cholitą, której historię mogliśmy zobaczyć w pierwszym sezonie Kobiety na krańcu świata. Co Carmen pomyślała, kiedy drugi raz zobaczyła polską podróżniczkę? O czym marzy? Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, co Martyna przygotowała dla Carmen, kiedy ta przyjechała do Polski.
Zaledwie 30 km od Santa Cruz, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast w Boliwii, Martyna doświadczyła swoistej podróży… w czasie! Mennonici, których odwiedziła podróżniczka, żyją w surowych i dzikich społecznościach wiejskich. Świadomie odrzucają elektryczność i nowoczesną technologię. Prowadzą życie, które poświęcają religii, roli i hodowli zwierząt. Mennonici nie uprawiają sportów, nie mają dostępu do telewizji czy telefonów, ponieważ to wszystko jest zabronione. Edukacja kończy się na podstawowej znajomości arytmetyki i nauce Biblii. Jak Martyna Wojciechowska wspomina tę podróż w czasie?
Pamiętacie rodzinę Łopacińskich, która w czerwcu wyruszyła w podróż dookoła świata? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki "złapał" ich w Boliwii. Dzień wcześniej byli jeszcze w Peru. Co do tej pory zobaczyli? Jak smakuje shake z żaby i świnka morska? Dlaczego Peruwiańczycy tańczą na cmentarzach? Gdzie będzie ich kolejny przystanek?