Boliwia – co warto zobaczyć, zwiedzić i zjeść? Jak żyją tamtejsi Indianie?

Boliwia jest jednym z największych krajów Ameryki Południowej. Graniczy z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, a także z Chile oraz Peru. Od 1884 roku nie ma dostępu do morza. Klimat Boliwii jest zróżnicowany. Na terenach nizinnych panuje klimat podrównikowy, na podgórzu kontynentalny wilgotny, natomiast w Andach kontynentalny suchy. Około 65 proc. mieszkańców tego kraju stanowią Indianie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Chyca, antropologa badającego plemiona w Boliwii.

W Boliwii wiele rzeczy jest „naj” – najwyżej położone jezioro żeglowne, największe solnisko na świecie, najwyżej położony kraj Ameryki Południowej. Boliwia urzeka swoją przyrodą, różnorodnością, tradycjami – jeżeli zdecydujemy się na jej zwiedzanie, z pewnością tego nie pożałujemy.

>>> Zobacz także:

Historia Boliwii

Historia Boliwii sięga odległych czasów – tereny te zamieszkiwane były przez kultury prekolumbijskie już ok. 20 000 lat temu. Pierwotnie znajdował się tam lud Ajmara, następnie Inkowie. W wieku XVI tereny zostały podbite przez hiszpańskich konkwistadorów. Obecnie największa grupę etniczną w Boliwii stanowią Metysi, a na kolejnych miejscach są Keczua, Ajmara, Niemcy, Chiquitano oraz Guarani. Religią dominująca w Boliwii jest katolicyzm (78 proc.).

Boliwia – co warto zobaczyć?

Jeżeli chodzi o zabytki Boliwii, to turyści na pewno nie będą zawiedzeni. Co warto zobaczyć w Boliwii? Do najciekawszych miast zalicza się na pewno La Paz, Sucre, Cochabamba, El Alto, a także Santa Cruz. Ostatnie z wymienionych jest największym miastem Boliwii, w którym zobaczyć można wiele zabytków architektury kolonialnej pochodzących z XVI w. W La Paz warto zwiedzić bazylikę św. Franciszka czy kościół św. Dominika. Ponadto w mieście znajduje się najwyżej położony na świecie stadion piłkarski. Jeżeli chodzi o inne zabytki Boliwii, na pewno warto wymienić ruiny Tiahuanaco zaliczające się do architektury prekolumbijskiej, a także liczne zabytki indiańskie, na które można natrafić w wielu miastach na terenie całego kraju. W Boliwii ciekawych miejsc nie brakuje!

Będąc w Boliwii warto również zobaczyć najwyżej położone żeglowne jezioro – Titicaca, które jednocześnie jest największym zbiornikiem słodkiej wody na całym kontynencie Ameryki Południowej. Według indiańskiej legendy, jeden z potężnych bogów zesłał na ziemię swoje dzieci, aby znalazły najdogodniejsze miejsce na założenie rodu Inków. Wybrały one Isla de Sol na jeziorze, gdzie dziś wciąż przybywa wielu turystów, by zobaczyć święty kamień upamiętniający to wydarzenie. Na wyspie mieszka ok. 2 tys. Indian.

Boliwia – wiadomości, które mogą być przydatne

Boliwia jest krajem niezwykle różniącym się od krajów europejskich. Przybywając do Boliwii, należy być przygotowanym na duże różnice kulturowe, ale nie tylko. Niemal cały kraj znajduje się na obszarze wysokogórskim – planując wyprawę do Boliwii, należy o tym pamiętać. U niektórych turystów występuje choroba wysokościowa, zwłaszcza kiedy odwiedzają takie miasta, jak La Paz znajdujące się na wysokości 4000 m n.p.m. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, Boliwia nie ma dobrej renomy. Wzmożoną czujność należy zachować w miejscach, gdzie jest duży ruch turystyczny. Wybierając się do Boliwii, warto także pamiętać o szczepieniach. Nie są one wymagane, jednak dobrze zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, zwłaszcza jeżeli planowana jest podróż w rejony lasów tropikalnych.

Boliwia – ciekawostki

  • Pomimo iż głównym językiem w Boliwii jest hiszpański, to obowiązuje tam aż 37 języków lokalnych.
    • W Boliwii znajduje się jedno z najgroźniejszych więzień na świecie – San Pedro. Przebywa tam ok. 1500 skazanych.
      • W Boliwii znajduje się największa na świecie pustynia solna – Salar Uyuni, która zajmuje powierzchnię 10582 km².
        • Stolica Boliwii połączona jest z lasami Amazonii „drogą śmierci” – bardzo niebezpieczną, pełną zakrętów i przepaści.
          • Boliwijczycy unikają odpowiadania „nie wiem” na zadane pytania. Są raczej bardzo konkretni.
            • Boliwia jest krajem, w którym nie ma zawodu listonosza. Chcesz odebrać list lub przesyłkę? Musisz samemu wybrać się do punktu pocztowego.
              • Boliwia może poszczycić się dużą liczbą lotnisk – jest ich aż 855. Jednak w większości są to lotniska z nieutwardzoną nawierzchnią.
                • Boliwijki mogą brać ślub już w wieku 14 lat (oczywiście za zgodą rodziców).

                  Boliwia to niezwykle malowniczy kraj, który z pewnością warto zobaczyć. Odmienna kultura i przepiękne krajobrazy sprawiają, że Europejczyk zwiedzający Boliwię czuje się, jakby znalazł się w innym świecie.

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości