Gorące tematy

Czemu płonąca Amazonia szybko nie zgaśnie?

Gorące tematy

Czemu płonąca Amazonia szybko nie zgaśnie?

Paweł Chyc jest etnologiem. Zajmuje się badaniem Indian. Od ponad pięciu lat prowadzi intensywne badania w Ameryce Południowej, między innymi Boliwii i Brazylii. Na własne oczy widział, jak płonie Amazonia. Z etnologiem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Życie z Indianami

Przez ostatnie dwa lata Paweł Chyc żył  z Indianami w ich osadach, wioskach indiańskich.

Od kilku tygodniu pożar pustoszy lasy Amazońskie w Brazylii, Paragwaju oraz Boliwii. Czy Paweł Chyc może czuć się bezpiecznie?

Ja obecnie znajduję się w Santa Cruz de la Sierra. To jest największe miasto w Boliwii. Na obszarze nizinnym. Gdybyśmy pojechali kilkadziesiąt kilometrów w którymkolwiek kierunku natrafimy na pożary niekontrolowane.

Jak ogromna jest skala pożarów w Amazonii?

Pożary w Amazonii występują niemal co roku w porze suchej. Rzeczywiście w tym roku pożary, jakie mają miejsce, są nieporównywalnie większe niż w poprzednich latach. Niezależne instytucje badawcze szacują, że wzrost tych pożarów to ok. 80 proc. Gdybym miał podsumować to, co jest teraz, to katastrofa ekologiczna wywołana przez grupę ludzi żyjących w Amazonii, którzy dla zysku wypalają lasy amazońskie.

Etnolog dodał również, że pożary lasów tropikalnych na taką skalę nie są zjawiskiem naturalnym. Las deszczowy jest wilgotnym ekosystemem i nie jest łatwo go podpalić. Jednak w wyniku działalności ludzkiej i wycinania drzew, coraz więcej słońca dostaje się do gleby.

Mam wrażenie, że obecny rząd zachęca do dokonywania tych podpaleń, a prezydent Brazylii zapowiedział, że Amazonia powinna być przekształcona w teren ekonomicznie wydajny. Chcą zbudować jeszcze większą ilość dróg. Rząd boliwijski jest bardziej nastawiony pro indiańsko. Jednak pod względem technologicznym nie ma możliwości ugaszenia tych pożarów.


Zobacz film: ”Mniej” zmienia świat na lepsze. Źródło: dzień dobry TVN

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.09.2019
gosc
Dlaczego powielacie kłamstwa i fake newsy na temat amazonii?