Świat

  Fidżi to wyspiarskie państwo - bajkowe miejsce z dziewiczymi plażami i niezwykłymi rafami koralowymi. Niestety, Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Przeciągające się fale upałów, coraz dłuższe okresy bez opadów, przerywane ulewami i nawałnicami zwiększają ryzyko pożarów.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!

  Trentino to autonomiczna prowincja Trydentu. Zimą jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym regionie? Zobaczcie!

  Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych. Wraz ze współpracownikami opisała już ponad 200 nowych gatunków tych kwiatów. Co szczególnie zainteresowało ją w storczykach? Na czym polega ich wyjątkowość? Badaczkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Wyspa Muzeów to miejsce unikatowe. Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Ten unikatowy zespół budynków został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W średniowieczu miejsce to było podmokłą, bagnistą łąką, którą nikt się nie interesował. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie? Sprawdził to Michał Cessanis.

  W latach 1942-1945 do Afryki Wschodniej przybyło ok. 15-18 tysięcy osób pochodzących głównie z terenów Kresów Rzeczypospolitej. Polacy zanim dotarli do miejsca, w którym mogli się czuć bezpieczni i wolni, przeszli przez niewyobrażalne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Huberta Chudzio, dyrektora Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń UP Instytutu Historii i Archiwizacji.

  Ilona Wiśniewska przez osiem lat mieszkała na Spitsbergenie - największej wyspie norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysuniętym siedlisku ludzkim na świecie. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak żyje się na Spitsbergenie. Jak tam trafiła? Czym się zajmowała? Co ją zachwycało na Spitsbergenie? Dlaczego tamtejsi mieszkańcy noszą ze sobą broń?

  Tym razem Michał Cessanis w ramach swoich weekendowych podróży sprawdził, jak wygląda zima za kołem podbiegunowym, odwiedził Lapończyków i szukał zorzy polarnej.

  Michał Cessanis wybrał się na weekend do Wiednia. Podróżnik wziął lekcje tańca w najsłynniejszej, wiedeńskiej szkole, spróbował tamtejszych specjałów oraz sprawdził, jak wyglądają przygotowania do słynnego koncertu noworocznego.

  Tym razem Michał Cessanis postanowił wybrać się na weekend do Wiednia. Zobaczcie jak najlepiej poruszać się po stolicy Austrii, gdzie serwowane są najlepsze kiełbaski i które muzea TRZEBA odwiedzić! Przy okazji Michał dowiedział się kto wynalazł, tak popularną na świecie, kulę śnieżną i odwiedził wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe.

  Wyspy Kanaryjskie to upragniony cel podróży dla wielu osób. Teneryfa stanowi największą wyspę archipelagu, wyróżniając się jednocześnie zróżnicowanym ukształtowaniem, klimatem i krajobrazem. Atrakcje, jakie oferuje sprostają wymaganiom najbardziej wybrednych turystów.

  Natura na wyciągnięcie ręki, przyjaźni mieszkańcy i ciekawe zabytki – tak w wielkim skrócie prezentuje się Szwecja. Nie jest to typowo wakacyjny kierunek, aczkolwiek z uwagi na niedalekie położenie i stosunkowo tanie loty z Polski, z pewnością warty polecenia. Pomimo obecności w Unii, w Szwecji nadal utrzymana jest krajowa waluta. Przygotujmy się na zwiększone wydatki podczas podróży, gdyż państwo należy do najdroższych w Europie.

  Wenecja – miasto na wodzie, które co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata jest jednym z głównych symboli Włoch. Największą popularnością wśród odwiedzających niezmiennie cieszy się Pałac Dożów zlokalizowany na Placu św. Marka. Pora wyruszyć w drogę i poczuć prawdziwie włoski klimat miasta, które kiedyś może zatonąć.

  Stolica to z jednej strony miasto w typowo kosmopolitycznym stylu, z drugiej zaś oaza natury, w której odpoczniemy z dala od ulicznego zgiełku. Oslo należy do najdynamiczniej rozwijających się europejskich miast. Turyści mogą liczyć na naprawdę spore atrakcje.

  Ekskluzywna, luksusowa, klimatyczna i niezwykle urokliwa – tak w skrócie można opisać grecką wyspę Mykonos. Od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, która niewątpliwie wynika z faktu, iż co roku odwiedzana jest przez światowe gwiazdy. Gorące nazwiska przyciągają kolejnych turystów, dla których Mykonos stanowi kierunek upragnionych wakacji. Co oferuje nam wyspa?

  Wybrzeże Costa del Sol jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Hiszpanii. Stałym punktem wycieczek jest oczywiście Malaga – kusząca typowym andaluzyjskim klimatem, niesamowitymi zabytkami i niezwykle ciekawą historią. Malaga to także złociste plaże, pełne atrakcji dla wczasowiczów.

  Uosobienie włoskiego dolce vita, klimatyczne miasteczka, rozciągające się aż po horyzont winnice i fascynująca historia – taka właśnie jest Toskania. Co roku przyciąga tysiące turystów i należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych świata. Co warto zobaczyć podczas naszej wizyty? O tym poniżej.

  Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmiczne - NASA obchodzi w tym roku 60-te urodziny. Rory Kennedy jest autorką filmu "NASA: niekończąca się podróż", w którym pokazane są najbardziej spektakularne misje agencji kosmicznej. W Londynie spotkała się z nią reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara. Jak Rory wspomina swojego wujka Johna F. Kennedy'ego i czego nauczyła się od astronautów, z którymi dane było jej się spotkać? Jak patrzą na ryzyko z, którym związany jest ich zawód? Jakie plany ma NASA na najbliższe lata? Czy jej zdaniem, we wszechświecie, istnieje inna cywilizacja? Dokument „NASA: niekończąca się podróż” - niedziela 14 października, godz. 11:00 Discovery Channel!

  "Tatko, jadę. No to wracaj synu szczęśliwie...". Tomasz Mackiewicz siedem razy próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało mu się tego dokonać w styczniu 2018. Niestety swój sukces przypłacił śmiercią. Gościem Dzień Dobry TVN był dziś ojciec himalaisty - Witold Mackiewicz. Jak wyglądały ich wzajemne relacje? Jak radzi sobie z tragedią jaka go spotkała? Czym dla jego syna była wspinaczka? "Tomek pokonał jedne Himalaje, wyzwalając się z tej złej pasji, negatywnej i zdobył te Himalaje, które były jego marzeniem. (...) Wykorzystał swoją pozytywną energię na to, żeby wyjść z bagna, o którym Kotański mówił dużo ostrzej".

  O kulisach akcji ratunkowej, dzięki której z zatopionej jaskini w Tajlandii uratowano młodych piłkarzy, opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Wojciech Bojanowski: "Atmosfera była taka, że to jest bez szans..." . Ile osób było zaangażowanych w tę akcję, jak wyglądało codzienne życie w obozie i jak całą sytuację znosili rodzice uwięzionych?

  Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.

  Ludzie generują bardzo wiele śmieci z plastiku, ich część trafia do oceanów, a następnie do żołądków morskich ssaków. Niedawno u wybrzeży Tajlandii zdechł młody wieloryb. W jego brzuchu znaleziono ponad 80 foliówek! Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podróżnika Aleksandra Dobę i autorkę książek o minimalizmie Annę Mularczyk-Meyer, aby porozmawiać o problemie zaśmiecenia wód. Jak go rozwiązać? Czy Pan Aleksander widział podczas swoich morskich podróży wyspy śmieci?

  Z okazji Światowego Dnia Oceanów WWF alarmuje, że grozi nam plastikowa katastrofa. Okazuje się, że Polska jest szóstym krajem w Europie, jeżeli chodzi o zużycie plastiku. Jak temu zapobiec? I jak plastik wpływa na życie zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Karpę-Świderek, rzeczniczkę WWF.

  Indianie Wixáritari walczą o zachowanie Pustyni Wirikuta, która jest zagrożona przez interesy wielkich firm wydobywczych. Dlaczego jest ona tak ważna dla tej grupy etnicznej? Czy Indianie mogą liczyć na wsparcie jakiś organizacji? Jak Polacy mogą im pomóc w walce o zachowanie pustyni? W Dzień Dobry TVN gościliśmy członka starszyzny Wixáritari w Meksyku - Marakame Jose Luisa "Katirę" Ramireza i podróżniczkę Renatę Koper.

  Krzysztof Chmielewski, polski podróżnik miał 38 lat. Meksyk był 51. państwem, które odwiedził. Ostatnia podróż Krzysztofa Chmielewskiego wiodła z Kanady do Argentyny. Polak przemieszczał się rowerem. Kontakt z rowerzystą urwał się pod koniec kwietnia. Jego ciało znaleziono przez przypadek w wąwozie. Według oficjalnej wersji, jaką podała meksykańska prokuratura, podróżnik zginął potrącony przez ciężarówkę, która zepchnęła go w przepaść. Miejscowi uważają jednak, że doszło do morderstwa. Czy Polak znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podróżniczkę Beatę Pawlikowską, która wiele razy była w Meksyku. Czy w czasie podróży zdarzały się niebezpieczne sytuacje? Jakie Beata ma rady dla podróżujących do Ameryki Łacińskiej?

  Niemal rok temu przez wyspę Saint Martin przetoczył się huragan Irma. Skutki tego kataklizmu są tam widoczne do dziś. Wyspę, z kamerą Dzień Dobry TVN, odwiedził Piotr Kraśko. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwie i Kubę Kucharskich, którzy przeżyli w Nowym Orleanie przeżyli atak huraganu Katrina. Jak wygląda ten niebezpieczny żywioł "od środka"? Co działo się po jego przejściu? Czy służby publiczne były przygotowane na kataklizm? Kto nad nimi czuwał i zapewniał bezpieczeństwo, pomoc, wodę i jedzenie?

  Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?

  Anthony Botta to 25-letni Belg, który uwielbia kobiety i podróże. Anthony zwiedził już ponad 20 europejskich miast i w każdym z nowych miejsc umawiał się przez Internet na randkę. Sypiał u nowo poznanych dziewczyn. Z jakimi reakcjami spotyka się jego sposób na podróżowanie? Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Piotr Mosak, który wytłumaczył nam, że kobiety zupełnie inaczej podchodzą do związków niż mężczyźni. W sytuacjach, kiedy mężczyzna nic nie obiecuje kobiecie, ona i tak miewa nadzieje i bywa później zawiedziona. Czy wynika to tylko z biologi czy również z wychowania? Czy istnieją sposoby, na zatrzymanie przy sobie mężczyzny?