Frauenkirche w Dreźnie - odkryj sekrety najsłynniejszej protestanckiej budowli sakralnej w Niemczech

Frauenkirche, Drezno
alxpin/Getty Images

Frauenkirche to bez wątpienia najważniejszy symbol Drezna. Każdego roku budynek świątyni odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Na przestrzeni dziejów budowla była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a swój obecny wygląd zyskała dzięki gruntownej renowacji w 2005 roku. Jakie tajemnice kryje słynny drezdeński kościół Marii Panny? Poznaj fascynującą historię Frauenkirche!

Frauenkirche to obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wizyty w Dreźnie. Kościół Marii Panny jest nie tylko perłą barokowej architektury, ale także jedną z najokazalszych protestanckich budowli sakralnych. Na skutek bombardowań w 1945 roku z pięknej świątyni pozostały ruiny. Przez 60 lat pozostałości kościoła pełniły rolę pomnika pamięci o wojennych okrucieństwach. Dopiero w 2005 roku Kościół Marii Panny został w pełni odrestaurowany i udostępniony dla wiernych i turystów. Dla mieszkańców Drezna Frauenkirche do dziś stanowi symbol pojednania.

Historia powstania Frauenkirche w Dreźnie

Dzieje Frauenkirche sięgają XI wieku. Wówczas na miejscu dzisiejszej świątyni luterańskiej wzniesiono niewielki kościółek romański pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wielką sławę przyniósł mu cudowny obraz maryjny, za sprawą którego kościółek stał się miejscem licznych pielgrzymek wiernych.

Kościółek wielokrotnie restaurowano, aż wreszcie w 1772 roku podjęto decyzję o jego całkowitej rozbiórce. Powodem była słaba konstrukcja budowli, która pod naporem ogromnej liczby wiernych groziła zawaleniem. Jednocześnie zdecydowano, że w miejsce dawnego kościoła powstanie zupełnie nowa świątynia protestancka. Twórcą budowli był George Bähr. Niestety, architekt nie doczekał ukończenia projektu – zmarł w 1738 roku, po pięciu latach od rozpoczęcia budowy.

Niestety, konstrukcja Frauenkirche od początku była wadliwa. Największe problemy sprawiała 12000-tonowa kopuła budowli. Jej ciężar znacznie przewyższał wytrzymałość filarów zbudowanych z miękkiego piaskowca. Niedługo po oddaniu świątyni do użytku, wokół sklepienia pojawiły się liczne pęknięcia, które wymusiły wymianę kopuły na znacznie lżejszą.

Na przestrzeni wieków barokowy kościół Marii Panny był świadkiem wielu konfliktów zbrojnych, lecz dzięki jego mocnej, kamiennej konstrukcji i wytrzymałej kopule, świątynia przetrwała liczne walki bez większych uszkodzeń. Niestety, II wojna światowa nie obeszła się z Frauenkirche tak łaskawie...

Losy Frauenkirche w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu

Przez pięć lat wojny Drezno nie ucierpiało ani trochę. Dopiero dzień przed ostateczną kapitulacją III Rzeszy wojska alianckie ostrzelały miasto. Głównym celem Brytyjczyków był słynny kościół Marii Panny. Frauenkirche palił się przez przez długi czas po ataku bombowców. Budowla zawaliła się dopiero po dwóch dniach od nalotu aliantów.

Co ciekawe, po zakończeniu wojny władze miejskie postanowiły nie odbudowywać Frauenkirche . Ruiny kościoła miały przypominać mieszkańcom Drezna o koszmarze działań wojennych i spustoszeniu, jakie spowodowały. Przez 60 lat zgliszcza Frauenkirche pełniły rolę symbolicznego pomnika. Dopiero w 2005 roku przywrócono miastu w pełni odbudowany kościół. Podczas prac wzorowano się na planach z 1726 roku, wykorzystując częściowo oryginalne materiały z poprzedniej budowli. Dzięki ulepszonym technikom udało się udoskonalić konstrukcję i wyeliminować jej wady.

Frauenkirche – największa atrakcja turystyczna w Dreźnie

Dziś Frauenkirche w Dreźnie uznawany jest za jedną z najwspanialszych protestanckich budowli sakralnych. Imponująca kopuła, nazwana wieki temu „kamiennym dzwonem”, jest jedną z największych w całej Europie. We wspaniałym wnętrzu każdego dnia odbywają się nabożeństwa i uroczystości, a także koncerty przyciągające rzesze miłośników muzyki sakralnej.

Na szczycie kościoła znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi rampa usytuowana między zewnętrzną i wewnętrzną kopułą. Z góry rozpościera się wspaniały widok na miasto i rzekę Łebę.

Frauenkirche można zwiedzać każdego dnia. Wstęp do wnętrza świątyni jest darmowy, ale za wejście na taras widokowy trzeba zapłacić 8 euro.

Frauenkirche w Dreźnie – ciekawostki, które warto znać

Frauenkirche często błędnie nazywa się katedrą. Powodem jest imponująca kopuła (jedna z największych w całej Europie!), która faktycznie przywodzi na myśl katedralny styl. Należy jednak pamiętać, że katedra jest siedzibą biskupa, a budynek Frauenkirche w Dreźnie nigdy nie pełnił takiej roli.

Solidne wykonanie kopuły Frauenkirche w Dreźnie potwierdziły wydarzenia z 1760 roku, kiedy to kościół Marii Panny został ostrzelany przez wojska pruskie. Podobno trafiono ją ponad stu kulami armatnimi, a mimo to przetrwała atak bez większego szwanku.

Do odbudowy kościoła po II wojnie światowej wykorzystano 343 kamienie z poprzedniej budowli. Można je łatwo odróżnić na tle nowych materiałów – są znacznie ciemniejsze.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości