Saragossa - hiszpańskie miasto pełne atrakcji

Saragossa
Joanot/Getty Images
Saragossa to stolica Aragonii - regionu w północno-wschodniej Hiszpanii, który wyróżnia się górzystym ukształtowaniem terenu i malowniczą rzeką Ebro. Saragossa stanowi jedno z najpiękniejszych miast w całym kraju. Zwiedzanie Saragossy wiąże się nie tylko z podziwianiem monumentalnych i cennych zabytków, ale również z korzystaniem z bogatej oferty kulturalnej.

Saragossa nie należy do tak popularnych ośrodków turystycznych, jak Barcelona czy Madryt. Mimo to warto umieścić ją w planie podróży, tym bardziej jeśli zamierzamy przemieszczać się pomiędzy dwoma wspomnianymi miastami. Stolica Aragonii posiada bardzo bogatą historię, która zaczęła się już w I w. p.n.e., gdy obszary te zostały przekształcone w osadę przez lud Iberów. Saragossa przetrwała także okres panowania rzymskiego, plemion germańskich, Maurów, Arabów i królów hiszpańskich.

Saragossa – od czego zacząć zwiedzanie?

Spacer po historycznych uliczkach miasta pozwala odkryć wiele ciekawych miejsc. Znajdujące się tutaj zabytki mają ogromną wartość kulturową. Saragossa łączy w sobie kulturę, nowoczesność i tradycję, otwierając się na turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

 • El Pilar – Bazylika Matki Bożej na kolumnie to jeden z najbardziej znanych zabytków w mieście i symbol Saragossy. Według legendy, Maryja przybyła do miasta, aby pocieszyć apostoła Jakuba, który nauczał w tym czasie nad brzegiem rzeki Ebro. Podobno przekazała mu również kolumnę jaspisu, na której obecnie znajduje się obraz. Na kopule świątyni można podziwiać fresk „Królowa Męczenników”, którego autorem jest Francisco Goya. Sama budowla ma 130 m długości i została wybudowana w XV w., w miejscu dawnego romańskiego kościoła. Dziś stanowi połączenie sztuki gotyckiej z barokiem.
  • La Seo – Katedra św. Salvadora to kolejny zabytek, z którego słynie Saragossa. Jej budowa rozpoczęła się w XII w. i trwała przez kilka kolejnych stuleci. W swojej historii pełniła funkcję świątyni romańskiej, kościoła Wizygotów, meczetu i w końcu katedry. Z tego względu obiekt stanowi połączenie wielu różnych stylów, typowych dla danej epoki. Na uwagę zasługuje barokowa wieża i neoklasycystyczna fasada oraz mur w typowo hiszpańskim stylu mudejar . Warto odwiedzić także Muzeum Gobelinów, w którym można podziwiać kolekcję z czasów XV-XVIII w.
   • Palacio de Aljafería – obecnie pełni funkcję siedziby Parlamentu Aragońskiego. Dawny pałac muzułmański z XI w. był również rezydencją dynastii aragońskiej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Palacio Taifal, czyli budowla wzorowana na zamkach wznoszonych na pustyniach Syrii i Jordanii. Warto przespacerować się również dziedzińcem, na którym można podziwiać pięknie udekorowane arkady, łuki i kolumny. Prawdziwie królewski Złoty Salon zachwyca arabskimi ozdobami i marmurowym wykończeniem.
    • La Lonja - dawny budynek giełdy, pełni dziś funkcję galerii. Znajduje się w pobliżu La Seo oraz El Pilar, przy rynku Plaza del Pilar. To doskonały przykład wczesnej sztuki renesansu, połączonej z hiszpańską mudejar. W środku można podziwiać kolumny wykonane w stylu jońskim i zabytkowe płaskorzeźby. Obiekt powstał w XVI w.

     Saragossa - dodatkowe atrakcje

     Saragossa jest miastem, w którym można nie tylko zasmakować historii, ale również odbyć fascynującą podróż kulinarną. Miejscem, do którego powinien zawitać każdy turysta, jest ulica El Tubo . To prawdziwe centrum gastronomiczne, w którym toczy się życie towarzyskie miasta. Na odwiedzających czekają liczne kawiarnie i restauracje serwujące dania typowe dla kuchni aragońskiej. Warto spróbować przede wszystkim lokalnego przysmaku, czyli tapas. Wieczorem ulica tętni życiem, a miejscowi oraz turyści zwiedzają okoliczne bary, kosztując regionalnego wina. Jakie ciekawe miejsca kryje jeszcze w sobie Saragossa?

     • Acuario Fluvial to miejsce, w którym można podziwiać zwierzęta żyjące w rzekach, takich jak Nil, Amazonka, Mekong czy Ebro. Na turystów czeka blisko 5 tys. osobników z pięciu różnych kontynentów. Budynek zajmuje dwa piętra i oferuje doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.
      • Palacio de Los Pardo - w budynku mieści się muzeum poświęcone twórczości Francisca Goyi. Piękne renesansowe pomieszczenia przechowują wczesne szkice artysty i dzieła osób, które wzorowały się na jego twórczości.
       • Spacer wokół Ebro - po przebudowie brzegów rzeki, stała się ona ważnym punktem miasta i popularnym terenem rekreacyjnym. Turyści mogą spacerować zielonym alejkami, korzystać ze ścieżek rowerowych oraz odpocząć na łonie natury po męczącym dniu zwiedzania.
        • Parque Grande Jose Antonio Labordeta - to jeden z najładniejszych miejskich parków, który wyróżnia się zróżnicowanym zagospodarowaniem terenu. Znajdują się tam liczne fontanny, Ogród Botaniczny, a także „Narożnik Goyi”. Można trafić również na pomnik Alfonsa I Walecznego, który podbił Saragossę w 1118 r.

         Zobacz także:

         Autor: Adrian Adamczyk

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości

         Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
         Materiał promocyjny

         Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

         Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
         Materiał promocyjny

         Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?