Muzeum Andersena. Odense - baśniowy kierunek

Odense, muzeum Andersena
badahos/Getty Images
Dokładna data założenia miasta nie jest znana. Szacuje się, że powstało ponad tysiąc lat temu. Muzeum H. Ch. Andersena w Odense w Danii jest jedną z największych atrakcji południowego regionu kraju. To trzecie co do liczby ludności miasto zamieszkuje prawie 160 tysięcy osób.

Oprócz muzeum znajdują się tutaj również zabytkowe kościoły i ogród zoologiczny. Będąc trzy dni w Odense, jesteśmy w stanie zapoznać się z jego ciekawą historią i zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne.

Muzeum Andersena w Odense w Danii

Odwiedzając Danię, z pewnością trzeba zobaczyć dom Andersena. Odense to średniej wielkości miasto, które zachwyca pięknymi budowlami i niezwykle ciekawą historią. Szczególnie polecane jest dla amatorów zabytkowych kościołów i zamków.

Jak wyglądała przeszłość autora? W młodzieńczych latach Andersen pisał sztuki teatralne, które nie zawsze cieszyły się uznaniem. Próbował swoich sił również w śpiewaniu, jednak po przejściu mutacji porzucił to zajęcie. Początkowo pisania baśni nie traktował zbyt poważnie. Pierwszy zbiór został wydany w 1835 roku i spotkał się z niespodziewanie dobrym odbiorem. Kolejne tomy powstawały aż do 1872 roku, między innymi w Odense. Muzeum Andersena jest magicznym miejscem, w którym narodziły się arcydzieła czytane dzieciom na całym świecie.

Co warto zobaczyć w Odense? Atrakcje, jakie oferuje miasto, to przede wszystkim rodzinny dom autora, w którym obecnie jest muzeum. Możemy podziwiać w nim eksponaty dotyczące dzieciństwa pisarza. Niedaleko znajduje się budynek, w którym według tradycji Andersen przyszedł na świat. Niektórzy naukowcy poddają w wątpliwość tę tezę, niemniej jednak w domu mieści się muzeum biograficzne. Bardzo ciekawa wystawa rzeczy osobistych autora zawsze budzi największą ekscytację turystów.

Każdy z nas zna historię o Calineczce lub Brzydkim Kaczątku. Muzeum H. Ch. Andersena w Odense sprawi, że poczujemy się znowu jak dzieci, które z wypiekami na twarzy słuchały, gdy babcie i mamy po raz kolejny czytały ulubioną bajkę. Planując 3-dniową podróż, z pewnością zdążymy odwiedzić wszystkie wymienione w artykule miejsca, łącznie z zamkiem Egeskov, który oddalony jest o około 30 km od centrum miasta.

Odense - ciekawe miejsca

Przebywając w centrum miasta, nie sposób nie zauważyć katedry Świętego Kanuta. Świątynia zawdzięcza swoją nazwę królowi Danii. Przez ponad 900 lat budynek wielokrotnie przebudowywano, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Obecnie kościół jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej okazałych gotyckich budowli na terenie Danii. Czym jeszcze może nas zaskoczyć Odense? Atrakcje turystyczne miasta to nie tylko przepiękna architektura, ale również dzika przyroda. Ogród zoologiczny jest kameralny. Ciekawie zaprojektowane wybiegi dla zwierząt pozwalają zwiedzającym poznać z bliska zwyczaje i zachowania egzotycznych ssaków. Ogród zoologiczny, oprócz standardowego zwiedzania, oferuje jeszcze jedną, bardzo ciekawą atrakcję, mianowicie nocleg w specjalnie zaprojektowanych domkach. Maksymalnie 4 osoby mogą spędzić niesamowitą noc w pobliżu dzikich zwierząt i posłuchać nocnych odgłosów natury. Na spacer po zoo powinniśmy zarezerwować minimum 4 godziny.

Kolejne atrakcje w Odense to muzeum Carla Nielsena – urodzonego w XIX wieku duńskiego kompozytora. Od najmłodszych lat pobierał on nauki gry na instrumentach – początkowo były to skrzypce, a w późniejszym okresie trąbka. Studiował historię muzyki, był skrzypkiem w operze dworskiej, której po pewnym czasie został kierownikiem. Będąc w Odense, warto odwiedzić muzeum poświęcone jego twórczości. Fanom maszyn parowych i innych z pewnością spodoba się Muzeum Kolei Duńskiej, które przedstawia historię transportu na szynach w tym kraju. Kolejnym obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania jest Muzeum Sztuki Fionii. Możemy podziwiać tam obrazy, grafiki i rzeźby.

Miejscem, które szczególnie warto polecić, jest skansen o nazwie Wieś z Fionii. Około 20 budynków przedstawia historię budownictwa. Gdy zwiedzimy już dom Andersena w Odense, warto wybrać się do kościoła Joannitów. Romańska budowla zachwyca pięknymi zdobieniami. W XIX wieku została przebudowana i do dziś odbywają się w niej nabożeństwa.

Około 30 kilometrów od miasta znajduje się przepiękny renesansowy zamek Egeskov. Ciekawostką architektoniczną jest fakt, że budynek opiera się na setkach pali wbitych w dno jeziora. Otoczony jest malowniczym parkiem. Według wielu to najpiękniejszy zamek wodny w całej Europie. Można go swobodnie zwiedzać – w środku czeka na nas aż 6 muzeów, w których możemy podziwiać zabytkowe meble i trofea myśliwskie. W parku znajduje się tajemniczy labirynt z żywopłotu, szczególnie lubiany przez dzieci, i muzeum zabytkowych samochodów i samolotów. Nazwa Egeskov po duńsku oznacza „las dębowy”. Legenda głosi, że projekt fundamentów wymagał wycięcia całego pobliskiego lasu. To punkt obowiązkowy podczas podróży do Odense.

Odwiedzając kolejne atrakcje turystyczne, warto zajrzeć do lokalnej restauracji, serwującej tradycyjne duńskie jedzenie. Smorrebrod , czyli kanapkę z chleba żytniego, w zależności od wersji, możemy zamówić z mięsem wieprzowym, rybą, pastą, owocami morza bądź warzywami. Kolejną lokalną potrawą są frikadelle , czyli kotlety mielone, najczęściej podawane z ogórkami lub buraczkami.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!