Świat

Miasto stu meczetów. Tunezyjski Kairuan zachwyca zabytkami, kulturą i... magicznymi dywanami

"Do zobaczenia w Tunezji", reporter:  Marek Zieliński, Michał Cessanis

Świat

Miasto stu meczetów. Tunezyjski Kairuan zachwyca zabytkami, kulturą i... magicznymi dywanami

"Do zobaczenia w Tunezji", reporter:  Marek Zieliński, Michał Cessanis

Kairuan to jedno z najstarszych miejsc kultu w świecie islamu. To tunezyjskie miasto znane jest również jako ważny ośrodek handlu, tutejsze dywany znane są na całym świecie. Po niezwykłym Kairunie oprowadził nas Michał Cessanis. 

Kairuan leży w połowie drogi między Tunisem, a Saharą. Najlepiej przyjechać tu w ramach wycieczki fakultatywnej z jednego z kurortów. Miasto nie jest duże, ale w jego murach mieści się ponad sto meczetów. Tutejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto także wiedzieć, że to czwarte najważniejsze miasto w świecie islamu.

Zabytki Kairuan

Jednym z najważniejszych zabytków Kairuan jest Wielki Meczet. Jest to jedna z największych i najstarszych świątyń w świecie muzułmańskim. Podczas ostatnich świąt przybyło w to miejsce ponad 2 miliony wiernych, żeby uczcić urodziny Mahometa.

Meczet jest udostępniany w niektóre dni dla zwiedzających. Przed przyjazdem dobrze jest poprosić przewodnika, żeby sprawdził, czy uda nam się wejść do środka.

Starówka w Kairuan

Medina w Kairuan wpisana została na listę UNESCO. Jej wąskie uliczki i kolorowe, bogato zdobione budynki pełne są niespotykanego nigdzie indziej uroku. Ściany starych domów ozdobione są pięknymi, ręcznie malowanymi płytkami i mozaikami. Ich kolory związane są z muzułmańską tradycją.

Na każdym kroku można natknąć się tutaj na restaurację, czy bar z pysznym jedzeniem. Dodatkowo, uliczni sprzedawcy oferują różnego rodzaju lokalne przysmaki, m.in. kaktusa.

Słynne tunezyjskie dywany

Według legendy za każdymi drzwiami na starym mieście w Kairuanie kobieta tka dywan. Tutejsze tkaczki znane są z niebywałych umiejętności. Wytwarzane przez nie dywany charakteryzuje doskonała jakość, którą potwierdza wydawany przez specjalną komisję certyfikat. Proces ich powstawania może trwać nawet kilka miesięcy. Dywany tkane są z najwyższej jakości materiałów. Ich wzory są najczęściej pomysłem tkaczki, która zainspirowała się mozaikami w meczecie. Najcenniejsze są te wykonane z jedwabiu. 1 m kw. może mieć nawet 250 000 węzełków, a wyprodukowanie niewielkiego dywanu zajmuje 3 miesiące. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Poradnik obieżyświata, czyli jak nie wpaść w tarapaty za granicą?

Damaszek – ciekawe zabytki, piękna historia i wojna

Somalia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Co sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0