Przed przyjazdem należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące zarówno leczenie szpitalne, jak i transport medyczny. Dodatkowo, od 12 miesięcy do 4 tygodni przed przyjazdem trzeba się zaszczepić, jednak w nagłych przypadkach należy przyjąć szczepionkę tuż przed podróżą. Planowanie wyjazdu warto zacząć od zasięgnięcia informacji w placówce specjalizującej się w szczepionkach dla podróżników. Główną religią Somalii jest islam. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Somalii wynosiło prawie 7,4 miliarda USD w 2017 r., co kwalifikuje ją do umieszczenia na liście najbiedniejszych państw świata.
Zobacz też: Namibia – najlepsza na początek podróży po Afryce >>>
Somalia – piraci, historia oraz kultura
Jednym z najczęstszych kierunków podróży turystycznych jest Mogadiszu – stolica kraju, która jest jednocześnie największym miastem Somalii. Zamieszkuje ją ponad 1,5 miliona osób. Stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalny kraju. W Mogadiszu mieści się port morski oraz jedne z największych w państwie zakładów produkujących żywność. W stolicy znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.
Zobacz też: Dla 20 tys. Polaków Afryka stała się ziemią obiecaną >>>
Historia Somalii jest pełna nagłych zwrotów oraz konfliktów. Na obecnym terytorium kraju, od VII do X w. n.e. powstawały perskie oraz arabskie punkty handlowe. Terytorium kilkukrotnie zmieniało przynależność, aż do 1960 r., kiedy to republika Somalii uzyskała niepodległość w wyniku połączenia części włoskiej i brytyjskiej. W okolicy wybrzeża zdarzają się porwania statków, dlatego nie należy przemieszczać się drogą morską. Zagraniczni turyści nie powinni przebywać na terytorium portów morskich oraz w ich bliskiej odległości. Ponad 99% mieszkańców Somalii wyznaje islam, dlatego zachowanie turystów powinno być zgodne z zasadami panującej religii.
Somalia – najciekawsze atrakcje turystyczne
Co warto zobaczyć, podróżując po Somalii?
- Hargejsa to drugie po Mogadiszu największe miasto w kraju, jednak jego przynależność jest sporna. Zamieszkuje je ponad 1,3 miliona osób. Miasto położone jest na wysokości ponad 1300 m n.p.m. W okolicach Hargejsy można spotkać wielbłądy, antylopy, guźce oraz owce somalijskie. Na pobliskiej sawannie żyją lwy i lamparty. Najpopularniejszą atrakcją miasta jest Muzeum Saryan , które gromadzi m.in. eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych. Turyści mogą podziwiać tam przedmioty związane z historią i kulturą Somalii. W muzeum znajduje się również część poświęcona numizmatyce. Do Hargejsy najszybciej można dostać się, korzystając z międzynarodowego lotniska, które obsługuje m.in. loty do Mogadiszu.
- W stolicy Somalii znajduje się kilka meczetów, jednak na szczególną uwagę zasługuje Wielki Meczet Solidarności Islamskiej – główna i największa świątynia w Mogadiszu, mogąca pomieścić do 10 tys. wiernych. Meczet został wzniesiony w 1987 r., a w 1992 r. zamknięto go z powodu konfliktu wewnątrz kraju. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2006 r.
- Lido Beach to jedna z najpiękniejszych plaż w Somalii. Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego zachęcają do orzeźwiających kąpieli. Należy jednak pamiętać, aby na plażę zabrać ze sobą krem z mocnym filtrem oraz nakrycie głowy.
- Kolejnym ciekawym miejscem w stolicy jest Grób Nieznanego Żołnierza . Budowla została wzniesiona ku pamięci wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy stracili życie w obronie kraju. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Mogadiszu.
- Turyści przebywający w stolicy często oglądają miejsce, w którym rozbił się amerykański helikopter. To zdarzenie było inspiracją do nakręcenia filmu pt. Helikopter w Ogniu .
- Będąc w Mogadiszu, warto wybrać się na Stadion Narodowy . Ten wielofunkcyjny obiekt ma szerokie zastosowanie. Rozgrywane są tutaj mecze piłki nożnej, zarówno lokalnych drużyn, jak i reprezentacji Somalii. Szczególnie te ostatnie są bardzo popularnym wydarzeniem nie tylko w stolicy. Kibice z całego kraju przybywają do Mogadiszu, aby dopingować narodową drużynę. Stadion ma również obiekty do koszykówki, siatkówki oraz lekkoatletyki. Sport w Somalii jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Budynek został oddany do użytku w 1978 r.
Zobacz też: Zoo Wrocław, Afrykarium - podwodny świat tropików! >>>
Planując wyjazd do Somalii, należy na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpieczeństwo turystów zależy od sytuacji w kraju, która obecnie jest niestabilna.
Autor: Filip Yak