Somalia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Somalia jest średniej wielkości państwem leżącym w południowo-wschodniej Afryce. Zamieszkuje ją ponad 11 milionów ludzi. Językiem urzędowym jest somalijski, którego używają również mniejszości narodowe zamieszkujące m.in. Kenię oraz Etiopię. Obowiązująca waluta to szyling somalijski. Kraj leży przy Oceanie Indyjskim, średnia temperatura roczna to 28℃. Od 1991 r. w Somalii trwa konflikt, w wyniku którego powstało kilka odrębnych państw wewnątrz kraju.

Przed przyjazdem należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące zarówno leczenie szpitalne, jak i transport medyczny. Dodatkowo, od 12 miesięcy do 4 tygodni przed przyjazdem trzeba się zaszczepić, jednak w nagłych przypadkach należy przyjąć szczepionkę tuż przed podróżą. Planowanie wyjazdu warto zacząć od zasięgnięcia informacji w placówce specjalizującej się w szczepionkach dla podróżników. Główną religią Somalii jest islam. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Somalii wynosiło prawie 7,4 miliarda USD w 2017 r., co kwalifikuje ją do umieszczenia na liście najbiedniejszych państw świata.

Zobacz też: Namibia – najlepsza na początek podróży po Afryce >>>

Somalia – piraci, historia oraz kultura

Jednym z najczęstszych kierunków podróży turystycznych jest Mogadiszu – stolica kraju, która jest jednocześnie największym miastem Somalii. Zamieszkuje ją ponad 1,5 miliona osób. Stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalny kraju. W Mogadiszu mieści się port morski oraz jedne z największych w państwie zakładów produkujących żywność. W stolicy znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.

Zobacz też: Dla 20 tys. Polaków Afryka stała się ziemią obiecaną >>>

Historia Somalii jest pełna nagłych zwrotów oraz konfliktów. Na obecnym terytorium kraju, od VII do X w. n.e. powstawały perskie oraz arabskie punkty handlowe. Terytorium kilkukrotnie zmieniało przynależność, aż do 1960 r., kiedy to republika Somalii uzyskała niepodległość w wyniku połączenia części włoskiej i brytyjskiej. W okolicy wybrzeża zdarzają się porwania statków, dlatego nie należy przemieszczać się drogą morską. Zagraniczni turyści nie powinni przebywać na terytorium portów morskich oraz w ich bliskiej odległości. Ponad 99% mieszkańców Somalii wyznaje islam, dlatego zachowanie turystów powinno być zgodne z zasadami panującej religii.

Somalia – najciekawsze atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć, podróżując po Somalii?

  • Hargejsa to drugie po Mogadiszu największe miasto w kraju, jednak jego przynależność jest sporna. Zamieszkuje je ponad 1,3 miliona osób. Miasto położone jest na wysokości ponad 1300 m n.p.m. W okolicach Hargejsy można spotkać wielbłądy, antylopy, guźce oraz owce somalijskie. Na pobliskiej sawannie żyją lwy i lamparty. Najpopularniejszą atrakcją miasta jest Muzeum Saryan , które gromadzi m.in. eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych. Turyści mogą podziwiać tam przedmioty związane z historią i kulturą Somalii. W muzeum znajduje się również część poświęcona numizmatyce. Do Hargejsy najszybciej można dostać się, korzystając z międzynarodowego lotniska, które obsługuje m.in. loty do Mogadiszu.
    • W stolicy Somalii znajduje się kilka meczetów, jednak na szczególną uwagę zasługuje Wielki Meczet Solidarności Islamskiej – główna i największa świątynia w Mogadiszu, mogąca pomieścić do 10 tys. wiernych. Meczet został wzniesiony w 1987 r., a w 1992 r. zamknięto go z powodu konfliktu wewnątrz kraju. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2006 r.
      • Lido Beach to jedna z najpiękniejszych plaż w Somalii. Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego zachęcają do orzeźwiających kąpieli. Należy jednak pamiętać, aby na plażę zabrać ze sobą krem z mocnym filtrem oraz nakrycie głowy.
        • Kolejnym ciekawym miejscem w stolicy jest Grób Nieznanego Żołnierza . Budowla została wzniesiona ku pamięci wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy stracili życie w obronie kraju. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Mogadiszu.
          • Turyści przebywający w stolicy często oglądają miejsce, w którym rozbił się amerykański helikopter. To zdarzenie było inspiracją do nakręcenia filmu pt. Helikopter w Ogniu .
            • Będąc w Mogadiszu, warto wybrać się na Stadion Narodowy . Ten wielofunkcyjny obiekt ma szerokie zastosowanie. Rozgrywane są tutaj mecze piłki nożnej, zarówno lokalnych drużyn, jak i reprezentacji Somalii. Szczególnie te ostatnie są bardzo popularnym wydarzeniem nie tylko w stolicy. Kibice z całego kraju przybywają do Mogadiszu, aby dopingować narodową drużynę. Stadion ma również obiekty do koszykówki, siatkówki oraz lekkoatletyki. Sport w Somalii jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Budynek został oddany do użytku w 1978 r.

              Zobacz też: Zoo Wrocław, Afrykarium - podwodny świat tropików! >>>

              Planując wyjazd do Somalii, należy na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpieczeństwo turystów zależy od sytuacji w kraju, która obecnie jest niestabilna.

              Autor: Filip Yak

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości