Wrocław. Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce Afrykarium Zoo Wrocław - co to w ogóle jest? Zwierzęta - mali i duzi mieszkańcy Afrykarium Niezwykłe Zoo Wrocław - co poza zwierzętami?
Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce
Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Podczas podróży, w jaką zabiera nas
Zoo Wrocław
, możemy zobaczyć i poznać ponad 1100 różnych gatunków zwierząt! Najnowszą i cieszącą się największym zainteresowaniem częścią ogrodu jest
Afrykarium
- niezwykłe oceanarium, jakiego polscy turyści jeszcze nie widzieli! W specjalnych przeszklonych basenach możemy podziwiać tam
zwierzęta
z najbardziej tropikalnych wód świata - ryby, ssaki i gady.
Zobacz też: Wrocław, atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć we Wrocławiu? >>>
Afrykarium Zoo Wrocław - co to w ogóle jest?
Afrykarium to projekt prezentujący podwodny świat wód tropikalnych. Jego nazwa pochodzi od połączenia słów Afryka i Akwarium, więc jak nietrudno się domyślić - przedstawia przede wszystkim faunę i florę mórz i oceanów, otaczających Czarny Kontynent. Plany na powstanie Afrykarium we Wrocławiu pojawiły się już w 2008 roku, ale budowa ruszyła dopiero w roku 2012. Pomysłodawcą i autorem oceanarium był prezes spółki Zoo Wrocław - Radosław Ratajczak. Dziś ten fascynujący obiekt to miejsce uwielbiane przez licznych odwiedzających wrocławski ogród zoologiczny oraz unikatowy na skalę światową kompleks, prezentujący ekosystemy wód Afryki. Obok potężnych akwariów, basenów i długiego przeszklonego tunelu, znajdziemy tu również salkę edukacyjną, odkrywającą tajniki mórz i oceanów.
Zobacz też: Zoo Wrocław - oceanarium, afrykarium i ponad 1100 gatunków! >>>
Afrykarium Wrocław, zwierzęta - mali i duzi mieszkańcy Afrykarium.
Afrykarium we Wrocławiu nie miałoby sensu, gdyby nie jego niezwykli mieszkańcy. Ze względu na pochodzenie zwierząt, obiekt można podzielić na pięć różnych sektorów:
1. Afryka Wschodnia
Ta część Zoo i Afrykarium Wrocław cieszy się największym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Możemy tu obserwować bawiące się w wodzie hipopotamy, podpatrzeć życie codzienne mrówników oraz poznać zwyczaje kolonii golców - małych afrykańskich gryzoni czy stad najmniejszych antylop świata - Dikdiki.
2. Morze Czerwone
W tym zbiorniku (o pojemności miliona litrów wody) prezentowany jest ekosystem rafy koralowej - kolorowa roślinność, egzotyczne ryby i inni jej mieszkańcy. Można podziwiać w nim ponad 60 różnych gatunków pięknych i rzadko spotykanych ryb.
3. Kanał Mozambicki
W tej części znajdziemy najbardziej rozpoznawalny element całego obiektu. To właśnie tutaj bowiem przebiega 18-metrowy przeszklony tunel, który umożliwia “przespacerowanie się” przez wodę. Spacer po nim to niezapomniane przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Tunel umożliwia nam obserwację żółwi zielonych, płaszczek, a nawet małych rekinów!
4. Wybrzeże Szkieletów
Strefę tę zamieszkują kotiki afrykańskie, przypominające wyglądem foki, oraz tońce, czyli pochodzące z Afryki pingwiny przylądkowe. Możemy tu także podziwiać najniezwyklejsze meduzy świata oraz kolejne gatunki ryb, w tym fascynującą rybę Skrzydlicę.
5. Dżungla nad rzeką Kongo
W ostatniej części Afrykarium możemy obejrzeć groźne krokodyle oraz przyjazne manaty - roślinożerne ssaki, które lubią “popisywać się” przed widownią, stworzoną przez turystów. Na brzegu zagnieździły się różnorodne tropikalne ptaki.
Zobacz też: Kotlina Kłodzka - najwspanialsze miejsca turystyczne ziemi kłodzkiej >>>
Afrykarium - Niezwykłe Zoo Wrocław - co poza zwierzętami?
Ponadto w kompleksie Afrykarium znajduje się się również sala konferencyjna na 160 osób, mniejsza sala edukacyjna, salka biznesowa, restauracja oraz sklep z pamiątkami. Wrocławskie Zoo to lata tradycji, projekty edukacyjne oraz czynne angażowanie się w działania ochrony środowiska. Głównymi celami ogrodu zoologicznego są ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem i upowszechnianie wiedzy z zakresu ekologii i biologii oraz przybliżanie i oswajanie ze światem dzikich zwierząt. Cele te realizowane są na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są zajęcia edukacyjne, prowadzone przez cały rok, zarówno na terenie ZOO, jak i w sali wykładowej. Również w Afrykarium znajdziemy pokaźną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz dla osób dorosłych. Zoo angażuje się w różnorodne działania i projekty ekologiczne i przyrodnicze. Większość zwierzęcych mieszkańców ogrodu to uratowane okazy, wymagające opieki lub leczenia. Przy Zoo działa również Fundacja DODO, prowadząca działania, mające na celu ochronę zwierząt nie tylko na terenie wrocławskiego ogrodu, ale i w ich naturalnym środowisku.
Zobacz też: Gdzie są autostrady w Polsce? Ile kosztują? >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN