Polska oficjalnie dołączyła do programu umożliwiającego bezwizowe podróżowanie do USA. W rozmowie z Filipem Chajzerem amerykanista Tomasz Płudowski wytłumaczył na co należy uważać szykując się do podróży po Stanach Zjednoczonych.
Już dziś pierwsi podróżni skorzystają z przystąpienia Polski do amerykańskiego programu Visa Waiver Program umożliwiającego bezwizowe podróżowanie do USA obywateli obcych krajów. Wszyscy, którzy spełnią określone wymagania będą mogli przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych przez okres 90 dni.
Jakie warunki należy spełnić?
Jak radzi amerykanista Tomasz Płudowski, planowanie wyjazdu należy zacząć od rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Koszt autoryzacji wynosi 14 dolarów i jest ważny przez 2 lata. Poza dokumentem ESTA wszyscy podróżni muszą posiadać paszport biometryczny, ważny przez co najmniej 6 miesięcy po planowanym terminie podróży. Wymóg ten dotyczy wszystkich przyjezdnych, w tym dzieci i noworodki.
Ostateczna decyzja o wpuszczeniu na teren USA wydawana jest przez urzędników amerykańskich służb imigracyjnych. Na mocy obowiązujących przepisów na zgodę nie mogą liczyć osoby, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do Libii, Somalii, Jemenu, a także Korei Północnej, Iranu, Iraku, Syrii i Sudanu, oraz dla osób z obywatelstwem ostatnich pięciu krajów.
Zmiana przepisów
Przyjęcie Polski do programu bezwizowego umożliwił spadek liczby osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej kategorii B1/B2 (biznes/turystyka). Ostatnie dane pokazują, że po raz pierwszy odsetek ten spadł poniżej wymaganych 3 procent i wyniósł 2,8 proc.
Zobacz też:
Mieli wziąć ślub. Plany pokrzyżowała im dramatyczna śmierć spowodowana atakiem niedźwiedzia
Fukushima - 8 lat po katastrofie jądrowej. Jak teraz wygląda tam życie?
Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować i co musisz wiedzieć? Jakich zachowań unikać?
Autor: Gaba Kopyto