Świat

Koniec wiz dla Polaków podróżujących do USA?

Świat

Koniec wiz dla Polaków podróżujących do USA?

Po raz pierwszy w historii odsetek odrzuconych wniosków o wizy w konsulatach USA w Polsce spadł do 2,8 proc. To o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN o zniesieniu wiz powiedziała, że: Technicznie wszystko jest gotowe, zrobione. Czy Polacy będą mogli w końcu podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Marcina Wojciechowskiego.

Koszty wizy do USA są bardzo różne. Wszystko zależy od tego, czy ma to być wiza imigracyjna czy nieimigracyjna, jaka będzie jej kategoria itp. Istnieją również różne opłaty dodatkowe, np. SEVIS czy opłata dla osób występujących o wizę L na podstawie ogólnej petycji. System opłat za wizy do USA jest dość skomplikowany i złożony.

Ile kosztuje wiza do USA? Zależy to od celu podróży – czy jedziemy w celach turystycznych, aby studiować, do pracy, biznesowo, a może po to, by osiedlić się na stałe? Należy pamiętać, że koszt wizy do stanów to opłaty wizowe, które nie podlegają zwrotowi. Wnosi się je gotówką w kasie amerykańskiej ambasady lub konsulatu, często jeszcze przed rozmową z konsulem. Opłata jest ważna rok i w tym czasie należy umówić się na spotkanie z konsulem.

>>>Zobacz też: Polska bez wiz do USA? Kiedy to nastąpi?

Ile kosztuje wiza turystyczna do USA i inne rodzaje wiz?

Ile kosztuje wiza turystyczna do USA? Pierwszą wniesioną opłatą wizową jeśli chodzi o koszt wizy turystycznej do USA jest opłata za rozpatrzenie podania o wizę. Wynosi ona 160 USD, czyli 624 zł. Taka sama cena obowiązuje w wielu innych przypadkach i może być to całkowity koszt wizy do USA lub jedynie część opłat, jakie poniesiemy przed wyjazdem.

W jakich przypadkach jeszcze opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 160 USD?

 • wiza służbowa i turystyczna – kategoria B,
 • wiza tranzytowa – kategoria C-1,
 • wiza dla załogi statku wodnego lub powietrznego – D,
 • wiza studencka – kategoria F,
 • wiza dziennikarska – kategoria I,
 • wiza dla stażystów, wymian studenckich, Au-pair – kategoria J,
 • wiza dla studentów studiów zawodowych – kategoria M,
 • wiza dla ofiar handlu ludźmi – kategoria T,
 • wiza dla Specjalistów NAFTA – kategoria TN/TD,
 • wiza dla Ofiar działalności przestępczych – kategoria U.

Koszt wizy amerykańskiej jest większy dla kolejnych kategorii wizowych. Wynosi on 190 USD, czyli 741 zł.

 • wizy dla pracowników tymczasowych lub sezonowych – kat. H,
 • wizy dla delegatów do amerykańskich oddziałów firm – kat. L,
 • wizy dla osób o wyjątkowych talentach (np. malarze, pisarze, wybitni lekarze, inżynierzy) – kategoria O,
 • wizy dla artystów, sportowców, tancerzy, aktorów i innych wykonawców estradowych – kategoria P,
 • wizy dla osób podróżujących z ramienia międzynarodowej wymiany kulturowej – kategoria Q,
 • wizy dla pracowników instytucji religijnych – księży, zakonnic, misjonarzy, pracowników administracji kościelnej itp. – kategoria R.

Pozostają jeszcze dwie kategorie, dla których koszt wizy do Stanów jest większy:

 • Kategoria K – narzeczona lub narzeczony obywatela USA – 265 USD, czyli 1033, 50 zł,
 • Kategoria E – inwestorzy i przedsiębiorcy – 205 USD, czyli 799,50 zł.

Ile kosztuje uzyskanie wizy do USA – inne opłaty

 • Opłata SEVIS – osoby ubiegające się o wizy z kategorii F, M i J są zobligowane do rejestracji w internetowym systemie rejestracji dla osób pobierających naukę w USA. Studenci, którzy będą wypełniali wniosek oznaczony symbolem I-20, płacą kwotę 200 USD, pozostali ubiegający się o wizę związaną z nauką płacą 180 USD. W przypadku wyjazdu krótkoterminowego na podstawie wizy związanej z nauką opłata wynosi 35 USD. Wiza związana z nauką będzie wydana dopiero po uiszczeniu opłaty w systemie SEVIS. Nie można jej wnosić w konsulacie ani ambasadzie. Zwolnieni z opłaty SEVIS są uczestnicy programów naukowych sponsorowanych przez rząd USA.
 • Dodatkowa opłata dla aplikantów wizy L – jest to opłata związana z zapobieganiem i wykrywaniem nadużyć tej kategorii wizowej. Osoby, które pierwszy raz będą podróżować do USA na podstawie tej wizy, płacą 500 USD w kasie ambasady lub konsulatu, przed rozmową z konsulem. Opłaty te pokrywają najczęściej pracodawcy i muszą być one wnoszone w gotówce.

Wiza do Stanów – koszt wizy imigracyjnej

Osoby planujące wyjazd na stałe do USA muszą przy składaniu wniosku wizowego uiścić opłatę USCIS. Wynosi ona 220 USD. Wnosi się ją jeszcze przed złożeniem petycji o wydanie wizy imigracyjnej do Urzędu Imigracyjnego Stanów Zjednoczonych. Do tej instytucji powinny być kierowane wszelkie dokumenty aplikacyjne, jeśli ubiegamy się o stały pobyt w USA, czyli tzw. Zieloną Kartę.

Osoby, które już na stałe mieszkają w USA, a przebywają czasowo w Polsce i kończy się im ważność zielonej karty lub została ona utracona, muszą wnieść opłatę w celu wydania dokumentu Boarding Foil. Wynosi ona 575 USD.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0