To dla mnie zaszczyt pełnić funkcję ambasadora w Polsce w 100. rocznicę relacji PL-USA, które są dziś lepsze niż kiedykolwiek - oceniła w czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
"Dziś mija dokładnie 100 lat od przybycia do Warszawy mojego pierwszego poprzednika – pierwszego w historii Ambasadora USA w Polsce Hugh Simonsa Gibsona. To dla mnie zaszczyt pełnić funkcję Ambasadora w Polsce w 100. rocznicę relacji PL-USA, które są dziś lepsze niż kiedykolwiek!" - tak brzmi pełna treść wpisu, który amerykańska ambasador umieściła na Twitterze 2 maja.
Hugh Simons Gibson, który 2 maja 1919 r. przedstawił listy uwierzytelniające władzom odrodzonej Polski, był do 1924 r. najwyższym rangą dyplomatą Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Był on bliskim przyjacielem Herberta Hoovera, szefa misji pomocy humanitarnej USA dla Europy Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej i późniejszego prezydenta.
Był pierwszym przedstawicielem dyplomatycznym amerykańskim w odrodzonej po 123 latach Rzeczypospolitej. Jako reprezentant Stanów Zjednoczonych zdawał pozytywne z punktu widzenia rządu polskiego relacje dotyczące pogromów Żydów na terenach, które po I wojnie światowej przypadły Polsce. Gibson pełnił również funkcje ambasadora Stanów Zjednoczonych w Szwajcarii, Belgii (dwukrotnie), Luksemburgu i Brazylii.
Aż trzykrotnie pojawił się na okładkach amerykańskiego tygodnika Time: 26 listopada 1923, 18 lipca 1927 oraz 8 lutego 1932.
Georgette Mosbacher od lat 60. związana jest z Partią Republikańską, zasiadała we władzach partii, odpowiadając za finanse. Jest także jej sponsorką i promotorką młodych, aspirujących działaczy. Była pierwszą kobietą przewodzącą stowarzyszeniu republikańskich gubernatorów. W 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Komisji Doradców ds. Dyplomacji.
13 lutego 2018 Biały Dom ogłosił jej nominację na stanowisko ambasadora w Polsce w miejsce ustępującego Paula W. Jonesa, a 12 lipca Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził jej wybór. 27 sierpnia 2018 w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych złożyła kopię listów uwierzytelniających, a oryginał przekazała 6 września na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.
(PAP)
Autor: Anna Kobyłka