Kutaisi - atrakcje w mieście i okolicach

Kutaisi
kampee patisena/Getty Images
Kutaisi to drugie co do wielkości miasto w Gruzji, zaraz po Tbilisi. Położone jest w zachodniej części państwa. Pierwsze informacje o mieście pochodzą z VI–III wieku p.n.e. Od 806 roku Kutaisi pełniło stolicę Imperium Abchaskiego. Od XII do XVIII wieku należało do władców gruzińskich. Od 1810 wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego. Od 1991 jest jednym z ważniejszych miast niepodległej Gruzji.

Mimo pięknego położenia w obszarze Kolchidy Kaukaskiej Kutaisi przez wielu odwiedzających uznawane jest za… najbrzydsze miasto Gruzji. Pierwszym punktem pobytu w Kutaisi jest wyremontowane lotnisko, dokąd można polecieć bezpośrednio z Polski. Oficjalne otwarcie po remoncie miało miejsce w 2012 roku, a port lotniczy nosi nazwę David the Builder Kutaisi Airport, na cześć wielkiego władcy Gruzji Dawida IV Budowniczego.

Bazar w Kutaisi – serce miasta

Centralnym punktem miasta jest bazar, na którym można kupić różnego rodzaju produkty regionalne. Bardzo ciekawe jest samo wejście, ozdobione rzeźbami „wystającymi” z portalu. Dzięki temu całość wygląda bardzo dynamicznie, sprawia wrażenie ruchomego obrazu. Na bazarze praktycznie każda cena jest do negocjacji i możemy potargować się ze sprzedawcą. Warto też nie kupować kota w worku – każdy produkt spożywczy możemy spróbować przed jego zakupieniem. Targowisko jest ogromne, bardzo kolorowe i pełne życia. Dlatego warto je odwiedzić w czasie wycieczki do Kutaisi.

Bardzo ciekawym obiektem w centrum miasta jest fontanna. Umieszczono na niej wiele rzeźb zwierząt – koni, tygrysów, baranów. W środku grupy umieszczona jest postać gruzińskiego mistrza ceremonii, który częstując winem, zaprasza gości do udziału w uczcie. Wszystkie figurki są pozłacane.

Katedra Bagrata – najważniejszy zabytek w Kutaisi

Prawosławna Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy jest jednym z najbardziej monumentalnych budynków w mieście i najcenniejszą sakralną budowlą w Kutaisi. Umieszczona jest na wzgórzu, a jej popularna nazwa brzmi Katedra Bagrati. Została wybudowana w XI wieku na polecenie króla Bagrata III i od niego wzięła swoją nazwę. Na północnej ścianie umieszczona została informacja, że budowa świątyni zakończona została w 1003 roku, w okresie złotego wieku kultury gruzińskiej. Kilka lat po wybudowaniu katedry, nieco po lewej stronie od fasady zachodniej, postawiona została licząca trzy piętra wieża mieszkalna. Była przeznaczona na kwatery królewskie, a także dla miejscowego arcybiskupa. W 1692 katedra została spustoszona i wysadzona w powietrze przez Turków osmańskich, którzy zdobyli miasto. Dzieła zniszczenia dopełniły wojska rosyjskie, które 6 sierpnia 1770 bombardowały Kutaisi. Prace archeologiczne, renowacja i odbudowa trwały 50 lat – od 1962 do roku 2012. Po dziś dzień katedra w Kutaisi robi ogromne wrażenie ze względu na swoje rozmiary, a także bogate zdobienia. Do dziś zachowały się też fragmenty oryginalnych fresków przedstawiających Najświętszą Bogurodzicę. Przed zwiedzaniem Katedry Bagrati trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. Mężczyźni nie mogą wejść w krótkich spodniach, a kobiety muszą mieć zasłonięte włosy ramiona i nogi.

Kutaisi – atrakcje w okolicach miasta

Bardzo ważnym zabytkiem położonym w okolicach Kutaisi jest Monastyr Gelati. Wybudowany został na polecenie króla Dawida IV Budowniczego w 1106 roku. Według przekazów legendy dla króla było to tak ważne przedsięwzięcie, że sam brał czynny udział w budowie. Po śmierci został w nim pochowany. Przez wiele wieków Monastyr Gelati nieopodal Kutaisi był centrum intelektualnym i kulturalnym Gruzji. Prowadzona też tam była akademia, w której kształcono przyszłych teologów i filozofów. Ze względu na swoje znaczenie Akademia Gelati nazywana była „nową Grecją”. Zwiedzając monastyr, warto zwrócić uwagę na freski pochodzące z XII–XVII wieku. Od 1994 roku Monastyr Gelati znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Niezwykle ciekawym miejscem, wartym zobaczenia w okolicach Kutaisi, jest jaskinia Prometeusza. Jest ona odległa o około 40 kilometrów od centrum miasta. Zwiedzanie jej zajmuje 1,5 godziny. Jaskinię odkryli naukowcy z Uniwersytetu Tbilisi w 1984 roku. Zlecenie, jakie otrzymali, polegało na znalezieniu miejsc, w których można by umieścić schrony przeciwatomowe, a odkryli jeden z cudów natury. W środku panuje temperatura 14℃, a zawartość tlenu jest dużo wyższa niż w atmosferze, co ma bardzo pozytywny wpływ na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego. Pięknie wyglądają nacieki na ścianach, które powiększają się o około 1 centymetr w ciągu każdych stu lat. Tworzą one ciekawe formy. W jednej z komór jaskini można dostrzec twarz kobiety i mężczyzny. Miejsce nazwane zostało Salą Miłości i można w nim wziąć ślub cywilny. Większość trasy można przebyć pieszo, część zaś łodzią.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości