wizzair.com

10 rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w Edynburgu

Edynburg para robi selfie na tle panoramy miasta

fot.Leon Harris/Getty Images

wizzair.com

10 rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w Edynburgu

Edynburg para robi selfie na tle panoramy miasta

fot.Leon Harris/Getty Images

Edynburg oferuje turystom wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Najlepsze atrakcje w Edynburgu to nie tylko zamki i muzea, ale również piękne ulice oraz okazałe cuda architektury i przyrody. Nic więc dziwnego, że zabytki Edynburga przyciągają podróżnych z całego świata.

Zamek w Edynburgu to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Szkocji. Warto jednak poznać bliżej historię i zabytki jej stolicy, aby przekonać się, że życie w Edynburgu jest prawdziwą przyjemnością. Przygotowując się do szkockiej wycieczki, należy dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Edynburgu.

Edynburg: loty, dojazd do centrum oraz inne praktyczne informacje

Szkocja urzeka pięknem i niedostępnością a pełne tajemnic, bogate w niezwykłe historie miasto Edynburg jest zdecydowanie jej perła w koronie. Do stolicy Szkocji warto wybrać się choćby na dwudniową wycieczkę. Tym bardziej, że już niebawem (od grudnia 2019 r.) Wizz Air uruchomi wygodne połączenia lotnicze z Polski! Do Edynburga dolecimy z Warszawy i Gdańska, a czas przelotu to zaledwie dwie i pół godziny!

stewardesy na pokldzie samolotu wizz air

fot. WizzAir

Lotnisko w Edynburgu (EDI) oddalone jest zaledwie 12 km na zachód od centrum Edynburga. Z lotniska do centrum miasta można dostać się specjalnym autobusem Airlink lub tramwajem albo autobusem miejskim. Autobusy Airlink kursują co 10 -20 minut w zależności od pory dnia. Podróż z lotniska do Waverley Bridge trwa około 25 minut. Linia miejska numer 35, kursuje z lotniska do Ocean Terminal w centrum miasta. Z lotniska w Edynburgu odjeżdżają także inne autobusy. Ich lista i szczegóły podróży znajduje się na stronie lotniska. Przystanek autobusowy na lotnisku jest dobrze oznaczony i znajduje się blisko terminala.

Jak się poruszać po mieście?

Edynburg ma dobrą komunikację miejską. Największym miejskim przewoźnikiem jest firma Lothian Buses, która łączy wszystkie dzielnice Edynburga z centrum, a także miasteczkami wokół stolicy. Wzdłuż głównej ulicy Edynburga Princess Street są przystanki, z których znajdzie się połączenie do niemal każdego zakątka.

Można także rozważyć skorzystanie z popularnych autobusów turystycznych Hop-on Hop-off po Edynburgu lub rozważyć wypożyczenie miejskie roweru w jednej z kilku wypożyczalni. 

Czas na zwiedzanie Edynburga!

Do stolicy Szkocji warto wybrać się choćby na dwudniową wycieczkę. Edynburg na weekend to doskonała alternatywa nie tylko na aktywne spędzenie czasu, ale również okazja do poznania brytyjskiej historii, sztuki i kultury. Miasto jest też stolicą Szkocji, pełni również funkcję siedziby jej parlamentu, choć nie z tego najbardziej słynie Edynburg

(1) Zamek usytuowany na czarnej skale jest największą atrakcją turystyczną miasta. Cały jego kompleks dostępny jest dla turystów, którzy mogą zwiedzić zarówno dziedziniec i komnaty królewskie, jak również małą kaplicę oraz podziemia. Zamek w Edynburgu powstawał przez kilka stuleci, a jego początki sięgają IX w. p.n.e. Dziś cała fortyfikacja stanowi jedną z najpotężniejszych twierdz w Wielkiej Brytanii. Jako nieliczna z fortec posiada własny garnizon wojskowy, który używany jest jedynie podczas ważnych ceremonii oraz oficjalnych szkockich świąt.

Na uwagę zasługuje również (2) The Royal Mile – najważniejsza historyczna ulica miasta. Kryje w sobie mnóstwo małych i urokliwych zaułków i miejsc, które kiedyś zajmowali dawni mieszkańcy Edynburga . Równie okazałym obiektem jest katedra św. Idziego, która stanowi piękny przykład XIV-wiecznej architektury. Jej cechą charakterystyczną są późnogotyckie ściany zewnętrzne wyróżniające się strzelistą formą, kamiennymi ozdobami oraz płynącymi maswerkami.

Szukając kolejnych inspiracji, co zobaczyć w Edynburgu , nie można pominąć jednego z najważniejszych miejsc, jakim są (3 ) podziemia Edynburga . Pochodzą z XV wieku i zostały wybudowane w celach obronnych. Podziemne miasto Edynburg przetrwało kilka wieków, a wokół niego zrodziło się wiele legend, które do dziś budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale również badaczy historii Szkocji.

Co warto zobaczyć w Edynburgu poza zabytkami?

Jedną z bardziej nietypowych atrakcji miasta jest (4) Muzeum Whisky . Edynburg jest znany z tego miejsca, ponieważ stanowi ono swoistego rodzaju dziedzictwo kulturowe Szkocji. Zwiedzanie muzeum daje możliwość poznania historii whisky, które jest narodowym napojem Szkotów. Turyści mogą nie tylko zwiedzić fabrykę tego trunku, ale również przekonać się, jak wygląda proces produkcyjny. Jest to także okazja do tego, aby spróbować prawdziwej whisky prosto z oryginalnych beczek, w których leżakuje napój.

Co jeszcze turystom oferuje Edynburg ? Atrakcje dla dzieci dostępne w stolicy Szkocji z pewnością zainteresują osoby podróżujące całymi rodzinami. Jednym z najciekawszych miejsc jest (5) Muzeum Dzieciństwa, w którym zostały zgromadzone zabawki pochodzące z różnych epok. Sale podzielone są tematycznie i można w nich oglądać m.in. stare wózki, drewniane pojazdy, okazałe domki dla lalek, a nawet miniaturowy sklep mięsny, który znakomicie pokazuje, jak wyglądał dawny Edynburg. Ciekawostki stanowią również gry planszowe oraz zręcznościowe, a także laleczki voodoo i dziecięce zestawy do podawania herbaty.

Warto także wybrać się do (6) Ogrodu Botanicznego, w którym znajduje się piękna Palmiarnia. Na jego terenie można urządzić rodzinny piknik, który mogą uprzyjemnić odwiedziny mieszkających tam zwierząt, np. wiewiórek. Ogród to jedno z miejsc, które doskonale odzwierciedla to, jak wygląda królewski Edynburg . Atrakcje turystyczne stolicy Szkocji – zarówno muzea, jak i zabytki, z pewnością zachęcą podróżnych do zwiedzenia tego miasta.

Okolice Edynburga – co warto zobaczyć?

Zwiedzając stolicę Szkocji, warto poznać okolice miasta Edynburg. Ciekawe miejsca znajdują się również poza jego granicami, między innymi na (7) Wzgórzach Pentland, na których usytuowany jest piękny park krajobrazowy. Stamtąd roztacza się urokliwa panorama miasta, a na jego terenie znajduje się wiele bajecznych ścieżek spacerowych.

Kolejnym punktem na mapie jest (8) Św. Andrzej – miasto położone w niedalekiej odległości od stolicy Szkocji, które słynie z oryginalnej zabudowy architektonicznej, podobnie jak sam Edynburg(9) Uniwersytet St. Andrews z kolei to najbardziej znane miejsce, uznawany jest za najstarszą uczelnię w Szkocji.

Wśród okolicznych edynburskich atrakcji należy zwrócić także uwagę na (10) Forth Bridge. Jest to 2,5-kilometrowy most kolejowy usytuowany nad zatoką Firth of Forth. Wyróżnia się konstrukcją i czerwoną kolorystyką – widać go nawet z odległej wyspy Cramond. Most jest łącznikiem na trasie północno-wschodnia Szkocja – Edynburg . Morze Północne znajdujące się w jego bliskiej odległości również jest wabikiem dla turystów, którzy chcieliby poznać atrakcje Edynburga.

WizzAir belka

fot. WizzAirArtykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
93
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0