Ten niezwykle malowniczy łańcuch górski znajduje się w północnej części Hiszpanii. Najwyższym szczytem w górach Kantabryjskich jest Torre de Cerredo, który po raz pierwszy został zdobyty w 1882 roku. Jego wierzchołek znajduje się na wysokości 2648 m n.p.m. Długość całego łańcucha wynosi około 450 km. Grzbiety większości gór zbudowane są z marmuru, wapienia oraz kwarcytu. Na całym obszarze występują liczne złoża cynku, węgla kamiennego oraz rud żelaza.
Góry Kantabryjskie w dolnej części są porośnięte gęstymi lasami dębowymi, natomiast nieco wyżej, w granicach 1600 m n. p.m., lasami bukowymi. Mieszka tutaj niewiele osób. Dostępne jest tylko jedno przejście drogowe i kolejowe, które prowadzi przez Pajares – przełęcz na wysokości 1364 m n.p.m.
Góry Kantabryjskie – jak zaplanować wyjazd?
Picos de Europa, czyli Szczyty Europy, to najwyższe pasmo górskie w górach Kantabryjskich. W większości zbudowane jest z wapienia i znajduje się zaledwie 25 km od Oceanu Atlantyckiego. Według legendy pasmo otrzymało swoją nazwę od żeglarzy, którzy wracając z dalekich podróży, jako pierwszą rzecz na horyzoncie dostrzegali czubki gór. Szczyty Europy dzielą się na trzy masywy:
- w masywie Uriello zlokalizowanych jest aż 38 szczytów górskich, które są wyższe niż 2500 m n.p.m. Znajduje się on w środkowej części pasma. Jest szczególnie popularny wśród wspinaczy dzięki górze Naranjo de Bulnes, która słynie z 500-metrowej, prawie pionowej ściany. Masyw leży pomiędzy dwoma rzekami – Cares i Duja.
- Cornión znajduje się w zachodniej części pasma górskiego. Najwyższy szczyt – Peña Santa, po raz pierwszy został zdobyty 4 sierpnia 1892 roku. Wierzchołek góry wnosi się na 2 596 m n.p.m.
- Anadara jest najniższym z trzech masywów. Najwyższa góra o nazwie Morra de Lechugales ma 2441 m n.p.m.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji w górach Kantabryjskich jest jaskinia Altamira, która znajduje się niedaleko miejscowości Santillana del Mar i została odkryta dopiero w 1879 roku. Wnętrze wypełnione jest licznymi malowidłami przedstawicieli kultury magdaleńskiej, pochodzącej z okresu późnego paleolitu, którzy specjalizowali się w produkcji narzędzi z kości oraz kamienia. Długość jaskini to około 270 m, a maksymalna wysokość to 2,6 m. Na ścianach w centralnej komorze widnieją sylwetki jeleni, żubrów oraz saren. Zwierzęta namalowane są w trzech kolorach – fioletowym, czerwonym i czarnym. Najsłynniejszym dziełem jest malowidło przedstawiające stado żubrów naprzeciwko obrazu 12-metrowej łani, patrzącej w stronę wyjścia z jaskini. Rysunki powstały w okresie od 13000 do 35000 lat p.n.e. Po odkryciu jaskini liczba odwiedzających wzrastała w szybkim tempie. W 1977 roku, ze względu na negatywny wpływ turystyki, obiekt został zamknięty dla odwiedzających. Kolejne otwarcie nastąpiło w 1982 roku, wówczas ograniczono liczbę turystów do kilku dziennie. Ponowne zamknięcie dla zwiedzających miało miejsce w 2001 roku. Siedem lat później otworzono dokładną replikę jaskini.
Góry Kantabryjskie – co jeszcze warto zobaczyć?
Kompleks sakralny, znajdujący się we wschodniej części Szczytów Europy, powstał w VI wieku dzięki biskupowi Toribio. Według legendy przy budowie klasztoru pomagali również mieszkańcy okolicznych wsi. Po kilkunastu latach obiekt przejął inny biskup o tym samym imieniu, który sprowadził do niego fragment Krzyża Świętego. To największa relikwia na świecie, która została oficjalnie uznana przez Kościół. Obecnie znajduje się w klasztorze razem ze szczątkami biskupa. Góry Kantabryjskie leżą na mapie w okolicy miast Santander i Bilbao. Jak przygotować się do zwiedzania?
- Wybierając się na wycieczki trekkingowe, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów są buty za kostkę z grubą podeszwą.
- Kolejną kwestią jest prowiant. W zależności od długości trasy należy zabrać ze sobą wodę, owoce, kanapki oraz gorzką czekoladę.
- Podczas długich wędrówek dobrze sprawdzają się ubrania termoaktywne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała.
- Należy wziąć ze sobą telefon, power bank, mapę oraz powiadomić personel hotelu lub schroniska o kierunku wycieczki.
W okolicach Lagos de Covadonga znajdują się piękne trasy, które są szczególnie polecane miłośnikom górskich biegów. Można znaleźć tam zarówno płaskie odcinki, jak i strome podbiegi. Zapierające dech w piersiach widoki na piękne szczyty na długo zostaną w pamięci każdego turysty. Stałym elementem krajobrazu są pasące się krowy i konie. Będąc w tej części Hiszpanii, koniecznie trzeba spróbować sera Cabrales, który produkowany jest z surowego mleka krowiego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego.
Zobacz także:
- Sorrento - co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje, zabytki i plaże
- Gdzie spędzić rodzinne wakacje w Polsce? Sprawdź pomysły na tanie i atrakcyjne wyjazdy z dzieckiem
- Hindukusz – tajemnicze pasmo górskie
Autor: Adrian Adamczyk