Hindukusz – tajemnicze pasmo górskie

Hindukusz
Jaap Hooijkaas / Getty Images
Źródło: Moment RF
Hindukusz to łańcuch górski, zlokalizowany w Azji. Jego nazwa pochodzi od słów z języka paszto, gdzie Hindu Kusz oznacza zabójcę Hindusów. Wiele to mówi o tym łańcuchu – wspinaczka może być bardzo niebezpieczna. Jednak Hindukusz nadal jest celem wielu osób, które marzą o wejściu na jego najwyższy szczyt.

Hindukusz został odkryty stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Osoby, które miały okazję zobaczyć ten łańcuch górski, opowiadają o urzekającym widoku, który jednak budzi silny niepokój. Nic dziwnego – monumentalne góry potrafią być jednocześnie piękne i bezwzględne.

Więcej:

Hindukusz – najważniejsze informacje

Hindukusz to łańcuch górski, położony w środkowej części Azji. Największa jego część znajduje się w Afganistanie, a mniejsza w Pakistanie. Hindukusz graniczy z Himalajami, z wyżyną Pamiru i górami Karakorum. Łańcuch dzieli się na Hindukusz Zachodni – jego najwyższy szczyt to Tirich Mir, mający 7706 m n.p.m., na Hindukusz Środkowy – najwyższy szczyt to Koh-e Bandaka (6843 m n.p.m.) oraz na Hindukusz Wschodni – najwyższy szczyt to Lunkho-i-Dosare (6901 m n.p.m.). Choć każdy z tych szczytów jest niezwykły, osoby wspinające się marzą o tym, aby zdobyć Tirich Mir.

Łańcuch górski Hindukusz – cel alpinistów

Tirich Mir po raz pierwszy został zdobyty w 1950 roku przez grupę alpinistów kierowanych przez Arne Naessa. Kilka lat później Amerykanie zdobyli kolejny szczyt – Istor-o-Nal, a Włosi – Saragrar. Co ciekawe, pierwsi Polacy odwiedzili Hindukusz już w 1917 roku. Jednym z nich był zoolog Stanisław Bilkiewicz. Badał roślinność i zwierzęta w okolicach gór Hindukusz. Kolejna osoba, która odwiedziła Hindukusz na początku XX wieku, to Włodzimierz Korsak, podróżnik i myśliwy. Dzisiaj góry Hindukusz odwiedzane są przez alpinistów z całego świata – nadal są traktowane jako niebezpieczne i tajemnicze, jednak dzięki temu stanowią wyjątkowe wyzwanie, któremu starają się sprostać najbardziej doświadczeni i utalentowani alpiniści. Co ważne, Pakistan i Afganistan to rejony, które są bardzo ciekawe turystycznie. Warto odwiedzić te kraje w czasie, kiedy jest tam spokojnie – całkowicie odmienna kultura i niezwykłe krajobrazy to tylko ułamek tego, co mają do zaoferowania Pakistan i Afganistan.

Hindukusz – historia

Do lat 60. ubiegłego wieku Hindukusz pozostawał nieznany. Działo się tak z uwagi na wojny afgańsko-brytyjskie – rejony te były niedostępne dla przybyszy. Dopiero w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat podróżnicy mogli lepiej poznać Hindukusz i opowiedzieć światu o tym niezwykłym łańcuchu górskim. Dzisiaj te obsszary poznane są o wiele lepiej – stają się celem wypraw naukowych i turystycznych, a także alpinistycznyc h. Naukowcy z całego świata odwiedzają Hindukusz, aby poznawać jego roślinność, obserwować zwierzęta, a także zgłębiać historię powstania tego łańcucha górskiego. Osoby, które podróżują do Afganistanu lub Pakistanu, powinny udać się w rejony łańcucha górskiego Hindukusz. Miejsce to jest naprawdę wyjątkowe i zapiera dech w piersiach – wierzchołki gór zdają się sięgać nieba, a niezwykłe rozmiary sprawiają, że łańcuch nie ma końca. Wystarczy spojrzeć na Hindukusz na mapie, aby uświadomić sobie, że łańcuch rozciąga się na długość 800 kilometrów. Nie powinno zatem dziwić, że góry te robią tak wielkie wrażenie.

Książę i księżna Cambridge na topniejącym lodowcu Chiatibo w górach Hindukuszu

Góry Hindukusz – niełatwa droga na szczyt

Większość alpinistów zdaje sobie sprawę, że wspinaczka na Hindukusz jest rzeczą bardzo trudną. Przede wszystkim w okolicy nie istnieje instytucja, która zorganizowałaby wyprawy alpinistyczne – z tego powodu trzeba je samodzielnie zaplanować. Innym elementem jest pole minowe, które trzeba pokonać, aby dostać się na najwyższy szczyt Hindukusz. Co ciekawe, niektórzy alpiniści opowiadają o tym, że musieli nocować na polu minowym. Choć brzmi to niczym niezbyt dobry żart, Jakub Rybicki, jeden z alpinistów, którzy pokonali drogę na szczyt, musiał nocować właśnie na polu minowym. Niemniej jednak nagroda po pokonaniu trudnych odcinków jest wyjątkowa – nie trzeba dostać się na sam szczyt, aby traktować wspinaczkę na Hindukusz jako nadzwyczajne osiągnięcie.

Hindukusz – podsumowanie

Hindukusz to góry, o których marzą alpiniści z całego świata. Góry te jednak są atrakcyjne również dla turystów, którzy nie zajmują się wspinaczką – warto odwiedzić Hindukusz przy okazji wyprawy do Azji Środkowej, aby przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda ten monumentalny łańcuch górski. Dzięki temu podróż do Azji nabierze zupełnie nowego charakteru.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości