Sorrento nie ma zbyt wielu zabytków, co nie oznacza, że nie warto tu przyjechać. Znajduje się w nim kilka zabytkowych kościołów i muzeum Correale di Terranova. Poza tym Sorrento jest doskonałym punktem wypadowym, z którego można udać się do pobliskiego Positano czy popłynąć na wyspę Capri.
Sorrento – kilka podstawowych informacji
Sorrento we Włoszech to jedno z wielu urokliwych miast na Wybrzeżu Amalfi dzięki, któremu kraj ten odwiedzają turyści z całego świata. Zachwyca widokami, ciekawymi zabytkami i restauracjami serwującymi lokalne specjały. Miasteczko leży na półwyspie Sorrento, w regionie Kampania, niedaleko Neapolu. Odwiedzane jest przez turystów, dla których celem wakacji jest Zatoka Neapolitańska (Morze Tyrreńskie) lub Wezuwiusz. Nazwa miasta nie jest przypadkowa – pochodzi ona od mitycznych Syren, które swoim głosem wabiły żeglarzy, zwiastując równocześnie nieszczęśliwy koniec morskiej wyprawy.
Sorrento zostało założone przez Greków. Przed narodzinami Chrystusa miasteczko to było jedną z greckich kolonii. W kolejnych wiekach znajdowało się w rękach Etrusków i Samnitów, w końcu zostało przejęte przez Rzymian. W trakcie rządów Imperium Sorrento było miejscem wypoczynku rzymskich dostojników. Ważną datą dla miasta był rok 1133, kiedy zostało wcielone do Królestwa Sycylijskiego. Włochy przejęły władzę nad miastem w 1861 roku. W XIX wieku Sorrento stało się popularnym miastem wypoczynkowym. Bywał tu Lord Byron, Henrik Ibsen, Goethe i Walter Scott.
Znakiem rozpoznawczym Sorrento są widoki, które trzeba zobaczyć, podróżując po Włoszech. Miasteczko słynie również z ceramiki, ręcznie wykańczanych skórzanych sandałów, cytryn i przygotowywanego z nich likieru cytrynowego. W trakcie zwiedzania Sorrento co krok natrafia się na gaje cytrusowe z owocami, z których produkuje się słynne na całym świecie Limoncello.
Sorrento - zwiedzanie i zabytki
Na zwiedzanie Sorrento wystarczy jeden dzień. Zwiedzający to miasto turyści z reguły przyjeżdżają z Neapolu, z którego do „Miasta Cytryn” można dostać się wypożyczonym samochodem, promem lub pociągiem.
Sorrento to miasto o długiej historii, czego potwierdzeniem są znajdujące się tu najstarsze ruiny, datowane na 600 lat p.n.e. Stanowią one dowód na to, że założycielami tego miasta byli Grecy. Nie są to jedyne zabytki w Sorrento. Miłośników historii z pewnością zainteresuje katedra świętego Filipa i Jakuba, w której nie brakuje oryginalnych elementów z XI i XII wieku. Na uwagę zasługuje również bazylika San Antonio z XI wieku, w której do dziś przechowywane są szczątki św. Antonina z Sorrento – patrona miasta, który żył w VII wieku. Każdy turysta będący w Sorrento i zastanawiający się, co jeszcze można tu zobaczyć, powinien udać się do sanktuarium Madonna del Carmine, które wybudowano w II wieku, a odnowiono w XIV wieku.
Z historycznego punktu widzenia ważnym dla miasta miejscem jest też Muzeum Correale di Terranova, które zajmuje budynek dawnego pałacu książęcego. Można w nim zobaczyć obrazy malarzy szkoły neapolitańskiej, dzieła artystów z innych krajów (np. Rubensa) oraz eksponaty z wykopalisk.
Plaże w Sorrento
Zwolenników kąpieli słonecznych nie ucieszy informacja, że Sorrento nie dysponuje piaszczystymi plażami, na których można wygodnie poleżeć. Skały, które okalają miasteczko tworzą unikalny krajobraz, ale nie sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Plaże, które można znaleźć, spacerując po Sorrento, są w większości czarne i wąskie. Poza tym, znaczna część z nich to plaże prywatne – za wstęp na nie należy zapłacić.
Co jeszcze warto zobaczyć w Sorrento?
Zwiedzanie Sorrento warto zacząć od Piazza Tasso. Znajduje się tu sporo restauracji proponujących oryginalne włoskie specjały oraz kawiarni, w których można wypić pobudzające espresso. Na Piazza Tasso stoi również pomnik Torquato Tasso, słynnego miejscowego poety. Zaraz za placem znajduje się głęboka rozpadlina, która powstała w wyniku wybuchu wulkanu 35 tys. lat temu. Określa się ją mianem Doliny Młynów. Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Sorrento, jest zbudowana w 1936 roku Villa Fiorentino, w której organizowane są sezonowe wystawy. Spacerując po historycznej części miasta, nie można pominąć ulicy S. Cesareo, która słynie z pięknych budynków pochodzących z XVII i XVIII wieku.
Warto podkreślić, że Sorrento to dobry punkt wypadowy do miast wybrzeża Amalfi – na przykład Positano, które od 1997 widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z Sorrento można popłynąć na wyspę Capri, która słynie ze wspaniałej śródziemnomorskiej roślinności. Capri znane jest miłośnikom luksusowych wakacji – jest to jedna z najdroższych wysp w Europie.
Zobacz także:
- Zamieniła pracę dziennikarki na Zanzibar: "Jestem szczęśliwa, że tutaj dorasta mój syn"
- Miasto stu meczetów. Tunezyjski Kairuan zachwyca zabytkami, kulturą i... magicznymi dywanami
- Tęczowy Most – droga do innego świata
Autor: Adrian Adamczyk