Sturovo, Słowacja - baseny termalne i inne atrakcje miasta

Sturovo, Słowacja
KarelGallas/Getty Images
Sturovo to niewielkie słowackie miasteczko położone na granicy z Węgrami. Miejscowość zasłynęła przede wszystkim dzięki znajdującym się w niej popularnym basenom termalnym Vadas Sturovo oraz malowniczemu krajobrazowi, jaki tworzy wraz ze swoim węgierskim sąsiadem – Esztergom.

Niewielu turystów obiera Sturovo (pol. Szturowo) jako swój główny cel wakacyjnej lub weekendowej podróży. Zazwyczaj stanowi ono jedynie dodatkowy "punkt na mapie" podczas zwiedzania jego ładniejszego brata, nazywanego "węgierskim Watykanem", Esztergomu. Naturalną granicę między dwoma miejscowościami tworzy przecinający je Dunaj, a łączy je ciekawy architektonicznie most Marii Walerii. Miejscowości, choć leżą na terytorium dwóch różnych krajów i dzieli je nie tylko rzeka, ale i kultura, historia i tradycja – w zaskakujący sposób tworzą unikatową, harmonijną całość.

Węgry czy Słowacja - gdzie leży Sturovo?

Odpowiedź na to, czy Sturovo jest bardziej słowackie, czy węgierskie wcale nie jest prosta. Rzeczywiście, wystarczy spojrzeć na mapę Europy, by dowiedzieć się, że państwem, w którym leży geograficznie jest Słowacja. Sturovo kojarzy się jednak bardziej z Węgrami. Dlaczego? Jednym z ważniejszych powodów, dla którego odwiedzają je turyści, jest nie miejska atrakcja, a widok na miasto sąsiednie. To właśnie stąd rozpościera się bowiem piękna panorama Esztergomu i znajdującej się w nim bazyliki. Mówi się nawet, że "choć Węgrzy mają jedną z najpiękniejszych katolickich świątyń na świecie, to Słowacy mają najpiękniejszy na nią widok". Nie jest to jednak jedyny powód kojarzenia słowackiego Sturova z Węgrami. Aż 60% mieszkańców stanowią Węgrzy, a językiem, który słuchać najczęściej na ulicach miast, jest język węgierski.

Sturovo Vadas – największa atrakcja miasta

Bez wątpienia główną atrakcją, z jakiej słynie Sturovo, są baseny termalne, znajdujące się w samym centrum miejscowości. Mierzący 24 hektary Vadas Sturovo to największy tego typu obiekt na Słowacji i jeden z największych w Europie. Składa się z siedmiu basenów odkrytych i dwóch pływalni krytych (jednej sportowej i jednej rekreacyjnej), które mogą pomieścić nawet do 10 000 kąpiących się osób. Na kąpielisku znajduje się także Toboganovy Park – kompleks kilkudziesięciu mniejszych i większych zjeżdżalni. W aquaparku wyznaczona jest także płytka strefa dla maluchów, z kolorowymi zabawkami, małymi zjeżdżalniami i fontannami, które mają na celu oswoić małe dzieci z wodą. Największą atrakcją Sturovo Vadas jest jednak jedyny na Słowacji basen ze sztuczną falą Blue Lagoon, mierzący aż 3800 m². Oprócz basenów i strefy do opalania, w obiekcie znajdują się także kręgielnia, minigolf, korty tenisowe, tor gokartowy, park linowy oraz boiska do siatkówki plażowej i koszykówki. Dzięki znajdującym się w obrębie kąpieliska licznym restauracjom i kawiarniom, można w aquaparku spędzić cały dzień. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się rozległy Vadas Sturovo Camping , w którego cenie, oprócz noclegu, zawarta jest także wejściówka na baseny termalne.

Co robić w Sturovie?

Sturovo to małe miasteczko, w którym – oprócz wizyty na basenach termalnych – nie znajdzie się wielu miejskich atrakcji. Mimo to można tam miło spędzić wakacyjny czas. Warty odwiedzenia jest przede wszystkim znajdujący się nieopodal kąpieliska , wyłączony z ruchu samochodowego, deptak spacerowy . To właśnie tutaj toczy się całe życie miasteczka. Znaleźć na nim można liczne restauracje, kawiarnie i puby oraz sklepy i butiki . Zdobiona fontanną starówka to również idealne miejsce spacerowe. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu w Sturovie jest rejs po Dunaju. W tym celu wystarczy wybrać się nad brzeg rzeki, gdzie znajduje się wiele przycumowanych mniejszych i większych statków . Jeszcze do niedawna służyły one jako komunikacja międzymiejska z węgierskim Esztergomem. Przed powstaniem łączącego miasta mostu kursował między nimi także prom, przewożący samochody. Ubogie w atrakcje Sturovo stanowi jednak idealną "bazę wypadową" do zwiedzenia węgierskiego sąsiada. Noclegi i wyżywienie po tej stronie Dunaju są bowiem dużo tańsze, a komunikacja z Esztergomem szybka i wygodna. Tam zaś zwiedzić można ogromną katolicką świątynię i jedno z licznych muzeów bądź też przespacerować się urokliwą, zabytkową starówką i nadbrzeżnymi terenami.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?