Chiang Mai - co oferuje turystom Tajlandia?

Chiang Mai, Tajlandia
Henryk Welle/Getty Images
Chiang Mai to miasto położone w północnej części Tajlandii, co przekłada się na nieco chłodniejszą pogodę w porównaniu z pozostałą częścią kraju. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 25℃. Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji – od niesamowitych gór po klimatyczne wioski zamieszkane przez lokalne plemiona i liczne ogrody botaniczne. Chiang Mai co roku odwiedzane jest przez miliony ludzi z całego świata. Ogromną popularnością cieszą się świątynie z charakterystyczną architekturą.

Miasto ma bardzo długą i bogatą historię. Dawniej pełniło funkcję stolicy Królestwa Lanna. Dziś Chiang Mai to nowoczesny ośrodek, w dużej mierze podobny do Bangkoku. Do miasta możemy dostać się na kilka sposobów. Każdego dnia kursują publiczne autobusy, które odjeżdżają ze stolicy Tajlandii. Podróż trwa 10–12 godzin. Podobnie jest w przypadku podróży pociągiem. Jeśli zależy nam na czasie, lepszym wyborem będzie samolot. Lotnisko w Chiang Mai obsługuje wiele lotów krajowych i międzynarodowych.

Co warto zobaczyć w Chiang Mai?

Chiang Mai oznacza dosłownie „nowe miasto”. Zostało ono założone w 1296 roku przez króla Meng Rai Wielkiego jako stolica Królestwa Lanna. Od tego momentu miasto stało się centrum kulturowym oraz centrum buddyzmu w północnej Tajlandii. W okresie swojego panowania król zapoczątkował budowę wielu świątyń, które przetrwały do dziś. Chiang Mai to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można poznać zarówno dawną, jak i współczesną kulturę tajską. Miasto łączy tradycję i nowoczesność – obok zabytkowej pagody można zrobić zakupy w ekskluzywnym sklepiku lub skorzystać z usług hotelu. Co warto zobaczyć?

  • Stare Miasto – zwiedzanie Chiang Mai można zacząć od spaceru po prawdziwej wizytówce miasta, jaką jest jego historyczna część. W jej granicach zachowały się ruiny murów obronnych, fosa i cztery bramy, które niegdyś umożliwiały dostęp do stolicy królestwa. Zazwyczaj przebywa tu znaczna liczba turystów, ponieważ Stare Miasto to świetny punkt wypadowy do zwiedzania innych atrakcji znajdujących się w okolicy. Znajdziemy tu ogromną bazę hotelową, mnóstwo restauracji, barów, targowisk, świątyń i galerii. Wat Chedi Luang to jedna z najpopularniejszych świątyń i prawdziwa atrakcja Chiang Mai. Obiekt powstał na przełomie XIV i XV wieku za panowania króla Saen Muang Ma. To charakterystyczny punkt miasta, chętnie odwiedzany przez turystów. Pagoda niegdyś była domem Szmaragdowego Buddy – najświętszej relikwii Tajlandii. Warto zwrócić uwagę na posągi słoni i motywy węża znajdujące się na schodach. Kolejnym słynnym zabytkiem w okolicach Starego Miasta jest brama Tha Pae . Stanowi część dawnego muru miejskiego, a obok mieści się wiele hoteli i obiektów gastronomicznych. Na pobliskim placu można posłuchać muzyki na żywo, a także obejrzeć różnego rodzaju pokazy.
    • Doi Suthep – wzgórze stanowi symbol miasta, a jednocześnie jest częścią jednego z tajlandzkich parków narodowych. Najwyższym szczytem w parku jest Doi Pui. Podczas spaceru możemy podziwiać malownicze wodospady, będące największą atrakcją okolicy. Z uwagi na ukształtowanie terenu panuje tu przyjemnie chłodna temperatura. Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto.
      • Muzeum Folkloru Lanna – znajdziemy w nim ciekawe wystawy poświęcone życiu, historii i kulturze mieszkańców dawnego Królestwa Lanna. Obiekt znajduje się na środku Starego Miasta. Budynek wyremontowano w stylu kolonialnym. Jedna z ekspozycji przedstawia sceny z życia dawnych mieszkańców, których odwzorowują woskowe lalki ubrane w tradycyjne stroje.

        Chiang Mai – ciekawe miejsca

        Atrakcje w samym mieście i okolicy są tak liczne, że zwiedzanie warto rozłożyć przynajmniej na dwa tygodnie. Gdzie jeszcze warto się udać?

        • Wiang Kum Kam – to starożytne miasto z VIII wieku położone około 5 km na południe od Chiang Mai. Stanowiło niegdyś stolicę Królestwa Lanna. Można w nim podziwiać buddyjskie rzeźby i architekturę, kamienne tablice z inskrypcjami, a także przykłady ceramiki i garncarstwa. Aby przyspieszyć zwiedzanie, warto wynająć przewoźnika z bryczką lub zdecydować się na wypożyczenie roweru. Co ciekawe, miasto zostało odkryte przez przypadek dopiero w 1984 roku. Przez bardzo długi czas było bowiem całkowicie zanurzone pod wodami rzeki Ping. Centralnym punktem jest świątynia Wat Chedi Liam.
          • Bor Sang – to niewielka wioska rzemieślnicza położona w odległości 9 km od Starego Miasta. Mieszkańcy specjalizują się w wyrobie wysokiej jakości parasoli z papieru, ozdabianych misternymi kwiatowymi wzorami. Te zaś stanowią jeden z kulturowych symboli Chiang Mai. Turyści mogą zaopatrzyć się w parasolki w licznych lokalnych sklepikach z rękodziełem. Warto udać się także do fabryki parasoli, w której można zobaczyć, jak przebiega cały proces produkcji.

            Zobacz także:

            Kanion Szaryński – informacje, ciekawostki i dojazd. Co można zobaczyć?

            Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć?

            Posągi z Wyspy Wielkanocnej - historia i ciekawostki. Jaka jest ich tajemnica?

            Autor: Adrian Adamczyk

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości