Tunel miłości znajduje się w północno-zachodniej Ukrainie. Drzewa rosnące przy torach kolejowych stworzyły niezwykłą, łukowatą strukturę. Tunel miłości jest niezwykle malowniczy zwłaszcza wiosną, latem i jesienią.
Patrycja Wanat zabrała kamerę Dzień Dobry TVN na Festiwal fig w Mas d'Azil na południu Francji. Figa to egzotyczny owoc, bogaty w witaminy i składniki mineralne. Spożywanie jej korzystnie wpływa na organizm – i co najlepsze – można znaleźć różne przepisy na figowe ciasta czy sałatki. Sprawdź, jak jeść figę i do jakich potraw najlepiej pasuje.
Honfleur to niewielkie miasteczko w Normandii, w północnej części Francji. Położone jest przy ujściu Sekwany do kanału La Manche i nazywane jest „najpiękniejszym portem na normandzkim wybrzeżu”. Ze względu na niepowtarzalną aurę, zakochali się w nim impresjoniści, tacy jak Claude Monet, Eugène Boudin czy Gustave Courbet, którzy uwiecznili port i plażę na licznych swoich płótnach. Piękne oświetlenie i charakterystyczne molo okazało się dla nich wielką, twórczą inspiracją. Nieodparty urok mają też wąskie, kolorowe kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami.
Damaszek to stolica Syrii i drugie co do wielkości miasto w tym państwie. Usytuowany jest w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada. Z jednej strony graniczy z górami Antyliban, a z drugiej z Pustynią Syryjską.
Ojmiakon to niewielka wieś w syberyjskiej części Rosji. Nazywany bywa biegunem zimna, ponieważ słynie z wyjątkowo niskich temperatur, które utrzymują się tam od października do kwietnia. Jak wygląda codzienne życie w Ojmiakonie na Syberii?
Afryka kojarzy się głównie z wielką przygodą, ale też pewnym niebezpieczeństwem. Dzika przyroda, niebezpieczne zwierzęta, pustynie. W zgodnej opinii doświadczonych podróżników jednym z bezpieczniejszych krajów, od którego warto zacząć przygodę z podróżami po Afryce, jest Namibia.
Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski przez ponad dziewięć lat podróżowali rowerem dookoła świata. Dziś przyszedł czas na wielki finał ich podróży - para dotarła do studia Dzień Dobry TVN. Jak długo podejmowali decyzję o tej podróży? Jak zmieniła się Polska po 9 latach?
W 8. odcinku Kobiety na krańcu świata Martyna Wojciechowska wybrała się do Libanie, w której schronienie znalazły miliony Syryjczyków, uciekających przed wojną. Tam spotkała się z Ghadą - aktywistką, feministką i założycielką organizacji Damma, w której próbuje zapewnić syryjskim kobietom i dzieciom godne życie oraz edukację.
Pod koniec grudnia 2017 roku wyruszyła Narodowa Zimowa Wyprawa na K2. Polacy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego chcieli jako pierwsi zdobyć ten ośmiotysięcznik zimą. Jednym z uczestników był reżyser i himalaista Dariusz Załuski, który dokumentował poczynania polskich wspinaczy. Na podstawie nagranych materiałów powstał film "Ostatnia Góra".
Kuchnia gruzińska jest niezwykle różnorodna. Wśród tradycyjnych specjałów można znaleźć wiele ciekawych potraw, zaskakujących prostotą formy i zachwycających wyjątkowym smakiem. Każdy, kto odwiedzi Gruzję, powinien spróbować choć kilku z nich. Na jakie dania gruzińskie warto zwrócić szczególną uwagę?
Nie przemysłowa produkcja korka ani przetwórstwo ryb tak przyciągają turystów do Olbii na Sardynii. To przede wszystkim sąsiedztwo bajkowych plaż Szmaragdowego Wybrzeża jest powodem tak dużej popularności tego portowego miasta.
Stonehenge to jedna z najbardziej znanych budowli w Anglii i niemalże jej symbol. Ten kamienny krąg znajdujący się 13 km od Salisbury od lat stanowi temat wielu dyskusji, a w 1986 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poznaj lepiej historię tego miejsca.
Uczniowie z jednej z polskich szkół podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami zbierają pieniądze na budowę sierocińca dla dzieci z Ugandy. Opowiedzieli nam o swoim niezwykłym przedsięwzięciu.
W 6. odcinku Kobiety na krańcu świata Martyna Wojciechowska pojechała do Senegalu. Jest to kraj, w którym przy wydobyciu soli, pracuje około 3 tysięcy ludzi, ale tylko jedna kobieta jest szefową własnej kopalni. Marie Diouf, nazywana "królową soli", to pierwsza kobieta w tym biznesie. To właśnie z nią spotkała się polska podróżniczka. O swoim pobycie w Senegalu Martyna opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto jest wyjątkowo malownicze i charakteryzuje się niską zabudową. Co warto w nim zobaczyć? Po stolicy Islandii oprowadził nas podróżnik Michał Cessanis.
Orlean. Mikołaj Rey odwiedził octownię, w której produkuje się ocet i musztardę od 1797 roku. Jak wyglądają kolejne etapy produkcji? Co jest najważniejsze w tym procesie?
Arek Agaciak, Patryk Muntowski, Piotr Maszkowski opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o pomyśle poszukiwania zaginionych skarbów koło Dominiki.
W kolejnym odcinku "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska wybierze się do Meksyku, będącego jednym krajów, który zaczyna tonąć pod hałdami śmieci. Uwięzieni na samym dnie piramidy odpadów, są najbiedniejsi z biednych. W Meksyku podróżniczka spotka Carolinę, która przez dwadzieścia godzin dziennie pracuje zbierając i segregując śmieci. Co jeszcze czeka tam Martynę?
Tym razem Martyna Wojciechowska wybrała się do Izraela. Jak wygląda świat widziany oczami ortodoksyjnych żydów? Podróżniczka odwiedzi miejsca, w których czas się zatrzymał. Jak wygląda życie oparte na przykazaniach zapisanych w Torze
Po raz pierwszy w historii odsetek odrzuconych wniosków o wizy w konsulatach USA w Polsce spadł do 2,8 proc. To o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN o zniesieniu wiz powiedziała, że: Technicznie wszystko jest gotowe, zrobione. Czy Polacy będą mogli w końcu podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Marcina Wojciechowskiego.
W lipcu 1939 r. czwórka polskich himalaistów zdobyła szczyt Nanda Devi East. Dwóch z nich nigdy nie wróciło z wyprawy, a pozostali dwaj zaginęli później bez wieści. Ich dramatyczny koniec łączono z klątwą Nandy, bogini, która karze śmiertelników za to, że postawili stopę na świętym wierzchołku. O tej niezwykłej historii opowiedział Jan Lenczowski, wnuk jednego ze wspomnianych himalaistów. Autorem reportażu jest Bianka Zalewska.
W trzecim odcinku Kobiety na krańcu świata Martyna Wojciechowska jedzie do RPA. Tam spotyka się z nastolatką, która udowadnia, że każdy może pływać z rekinami i to nie tylko w klatkach. Jak polska podróżniczka wspomina tę podróż?
Boliwia jest jednym z największych krajów Ameryki Południowej. Graniczy z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, a także z Chile oraz Peru. Od 1884 roku nie ma dostępu do morza. Klimat Boliwii jest zróżnicowany. Na terenach nizinnych panuje klimat podrównikowy, na podgórzu kontynentalny wilgotny, natomiast w Andach kontynentalny suchy. Około 65 proc. mieszkańców tego kraju stanowią Indianie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Chyca, antropologa badającego plemiona w Boliwii.
Ryga to stolica Łotwy, a także największe miasto w kraju, który podzielono na 47 mikroregionów. Jest to główny łotewski ośrodek gospodarczo-przemysłowy. Ponadto jest świetnie skomunikowanym miastem – dzięki obecności portu, lotniska oraz węzła kolejowego. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo dostać się tam również z Polski. Z tego powodu świetnym pomysłem na weekendowy wypad jest właśnie Ryga. Rzeka, przy której się znajduje, Dźwina, to druga pod względem wielkości rzeka, która swoje ujście ma w Morzu Bałtyckim.
Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą Morza Śródziemnego. To przepiękne miejsce, które podbija serca wszystkich turystów. Sądzono, że to właśnie tutaj miała się znajdować mityczna Atlantyda. Obecnie Sardynia przyciąga przede wszystkim osoby, które chcą wypocząć na malowniczych plażach. Najpiękniejszą plażą Sardynii określana jest La Pelosa. Reportaż o Sardynii przygotowała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik.
Meksyk to kraj, w którym znika najwięcej kobiet na świecie. Porwane, zwabione, trafiają do jednego z najbardziej dochodowych interesów - do prostytucji. To właśnie w Meksyku Martyna Wojciechowska odwiedzi dom opieki dla kobiet, które trudniły się świadczeniem usług seksualnych. Jej podróż zobaczycie w drugim odcinku 11. sezonu "Kobiety na krańcu świata".
Malmö (Szwecja) jest miastem portowym, zlokalizowanym nad cieśniną Oresund. Uznaje się je za centrum gospodarcze i kulturalne południowej części Szwecji. Stanowi jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w państwie, a ponadto jest trzecim miastem w kraju z największą liczbą ludności. Malmö jest miastem partnerskim Szczecina. W dokładnym tłumaczeniu nazywać można je „kopczyki piasku”. Do Malmö z kamerą Dzień Dobry TVN wybrał się Michał Cessanis.
Kraje Skandynawskie to państwa leżące na Półwyspie Skandynawskim - czyli Szwecja, Norwegia i Dania. Łączą je kultura, religia, mitologia i klimat. Dokąd najlepiej pojechać na urlop w Skandynawii?
Mikołaj Rey wybrał się do Comacchio, żeby spróbować słynnych na cały świat węgorzy z Doliny Comacchio. Z jakich jeszcze ryb słynie okoliczna kuchnia? Najedzeni, możemy pomyśleć o zwiedzaniu. Jednym z ciekawszych miast w okolicy jest Modena. To miasto bardzo popularne wśród turystów. Słynie z octu balsamicznego, parmezanu, szynki modeńskiej, wina Lambrusco i tortellini.
Według legendy miasto założył pasterz Bucur i właśnie od jego imienia pochodzi nazwa Bukareszt. Źródła historyczne podają jednak, że miasto powstało w XIV wieku, kiedy to hospodar wołoski Mircza Stary pokonał Turków. I to on miał założyć Bukareszt. Słowo bucurie w języku rumuńskim oznacza radość.