Wenecja to miasto, w którym transport możliwy jest tylko drogą wodną lub pieszo. I choć do najpopularniejszych środków lokomocji należą tutaj tramwaje wodne, to bez zwątpienia najsłynniejszym są gondole.
Warsztat Lorenzo
W mieście jest 433 gondolierów, za to miejsc, gdzie gondole budują, naprawiają i konserwują zostało w Wenecji zaledwie dwa. Jedną z osób, które parają się tą pracą jest Lorenzo Della Toffola. Squero, czyli tradycyjny warsztat budowy gondoli przejął od poprzedniego właściciela. Dzięki niemu poznał też tajniki zawodu.
To rzemiosło, którego można się nauczyć tylko pracując, ponieważ nie ma szkół, które tego uczą
- powiedział.
Od ponad dwóch lat mężczyźnie pomaga w warsztacie jego syn.
To bardzo trudna praca, ale jak ją lubisz, to wykonujesz wszystko z przyjemnością
- powiedział Alberto.
Jedyna dziewczyna
Chłopak nie jest jednak jedyną osobą zainteresowaną kontynuowaniem rodzinnej tradycji zawodowej. W warsztacie pracuje także córka Lorenzo. Póki co zajmuje się głównie księgowością, gotowaniem i oprowadzaniem wycieczek po squero, ale ma nadzieję, że - jak brat - nauczy się zawodu.
Jestem jedyną dziewczyną w tym warsztacie i myślę, że jestem też pierwszą. Od zawsze było to miejsce, w którym pracowali tylko i wyłącznie mężczyźni. (...) Chciałabym nauczyć się tego zawodu, aby w przyszłość pracować przy gondolach
- stwierdziła Francesca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Włochy, Wenecja – co warto zobaczyć i kiedy najlepiej jechać?
- Pałac Dożów – Wenecja i jej atrakcje
- Wenecja, czyli życie na wodzie
Autor: Iza Dorf