Pałac Dożów – Wenecja i jej atrakcje

Zachód słońca w Wenecji
Fot. Buena Vista Images/Getty Images
Wenecja – miasto na wodzie, które co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata jest jednym z głównych symboli Włoch. Największą popularnością wśród odwiedzających niezmiennie cieszy się Pałac Dożów zlokalizowany na Placu św. Marka. Pora wyruszyć w drogę i poczuć prawdziwie włoski klimat miasta, które kiedyś może zatonąć.

Mówi się, że Wenecję powinno zobaczyć się przynajmniej raz w życiu. Niezwykła historia miasta została zapisana w starych budynkach i wąskich, krętych uliczkach. Romantyczny klimat sprzyja licznym podróżom poślubnym, a takie miejsca, jak Most Westchnień stanowią obowiązkowy punkt fotograficzny dla większości turystów.

Plac św. Marka – punkt wyjścia do dalszych podróży

Pierwszym miejscem, do którego zwykle udaje się większość osób odwiedzających miasto jest słynny Piazza San Marco, w okolicy którego znajdziemy szereg najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych zabytków. Co zdecydowanie warto odwiedzić?

1. Pałac Dożów – to prawdziwa perełka architektoniczna na mapie miasta. Dawniej stanowił on siedzibę władców Wenecji. Budynek powstał w IX wieku w czasach republiki, gdy Wenecja była prawdziwą potęgą ówczesnej Europy. Doża był najwyższym urzędnikiem miasta. Wcześniej nad Canale Grande zlokalizowany był jedyny zamek w Wenecji w stylu bizantyjskim. Pałac Dożów posiada gotyckie wykończenia. Z uwagi na częste przebudowy, związane z licznymi pożarami, dziś stanowi on pewnego rodzaju mieszankę stylów, co nadaje mu niezwykłego charakteru. Wenecja nie byłaby tym samym miastem bez swojego imponującego pałacu.

2. Bazylika św . Markaw Wenecji stanowi ona punkt obowiązkowy każdego turysty. Została zbudowana w stylu bizantyjskim. Zwiedzanie samego kościoła jest bezpłatne, jednakże za wstęp do galerii i na taras widokowy należy uiścić opłatę. Bazylika św. Marka zachwyca detalami i kunsztownymi wykończeniami. Słynnym symbolem miasta jest także kampanila , czyli dzwonnica należąca do bazyliki. Jej powstanie datuje się na IX wiek. Umieszczono na niej aż pięć dzwonów, z których każdy miał inne znaczenie.

3. Wenecja i jej pałace – z uwagi na fakt, iż Wenecja w czasach swojej świetności była zamieszkiwana w dużej mierze przez patrycjuszy, czyli najbogatszą warstwę społeczną, podczas naszych wędrówek po mieście niejednokrotnie natrafimy na wyróżniające się budowle. W wielu pałacach znajdują się dziś muzea i wystawy. Część z nich znajdziemy przy wielkim kanale – przykładowo pałac Ca’Rezzonico stanowiący muzeum upamiętniające czasy XVIII-wiecznej Wenecji. Wart odwiedzenia jest także Palazzo Santa Sofia, czyli galeria weneckich artystów. Najsłynniejszą galerią sztuki jest jednak Gallerie dell’Accademia, w której znajdziemy dzieła wybitnych artystów europejskich, takich jak Bellini, Tycjan, Bosch czy Tintoretto. To, co przyciąga turystów, to słynne dzieło Leonarda da Vinci – „Człowiek witruwiański”.

4. Plac św. MarkaWenecja tętni życiem przez większość roku, ale to właśnie na placu znaleźć można zwykle największe tłumy turystów. Liczne knajpki i bary pustoszeją dopiero wieczorem. Na placu świętego Marka można napić się prawdziwej włoskiej kawy w najstarszej kawiarni w mieście – Caffe Florian, która istnieje od 1720 roku. Osoby, które myślą, że jedynymi atrakcjami w tej okolicy są Bazylika św. Marka i Pałac Dożów, musimy wyprowadzić z błędu. Wenecja oferuje znacznie więcej. Po pierwsze słynny Most Westchnień – miejsce, które według legend wzięło swoją nazwę od zrozpaczonych westchnień skazańców, oglądających go po raz ostatni przed karą. Kolejne atrakcje, którymi dysponuje Wenecja i plac św. Marka to liczne muzea – Narodowe Muzeum Archeologiczne, Biblioteka Miejska ze swoimi historycznymi salami czy Museo Correr, w którym dowiemy się nieco więcej o kulturze i tradycjach miasta.

Dodatkowe atrakcje

Gdy zwiedzimy już plac św. Marka w Wenecji, pałac wenecki i katedrę św. Marka , pora wyruszyć w dalszą część miasta. Nie bójmy zapuścić się w kręte i wąskie uliczki, bowiem to właśnie tutaj poczujemy prawdziwy włoski klimat. Wart zobaczenia jest także Most Rialto – będący najstarszą budowlą tego typu w Wenecji. Czym byłaby wizyta w mieście bez rejsu gondolą? Niestety w tym przypadku przygotujmy się na spory wydatek. Jeśli marzy się nam jednak przejażdżka wodną taksówką, wybierzmy rejs na wyspę Murano, określaną jako „Mała Wenecja”. Historia tej niewielkiej wysepki jest bardzo ciekawa. Pomiędzy IX a XIII wiekiem miasto słynęło z produkcji szklanych wyrobów. Władcy Wenecji postanowili przejąć biznes, a dla lepszej kontroli nad produkcją nakazali przenieść się wszystkim hutnikom właśnie na Murano. Do dziś na wyspie znaleźć można niewielkie fabryki produkujące piękne szklane wyroby. Odwiedźmy także Bazylikę dei Santi Maria e Donato. Według legend znajdują się w niej szczątki św. Donatusa oraz zabitego przez niego smoka.

Zobacz film: Wenecja oczami mieszkańców. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!