Salerno we Włoszech – atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto tam zobaczyć?

Salerno atrakcje Włochy Kampania
Andrea Comi/Getty Images
Źródło: Moment RF
Kampania jest jednym z chętniej odwiedzanych regionów na południu Włoch. Najsłynniejszym miastem obszaru jest oczywiście Neapol, który rokrocznie przyciąga rzesze turystów zwabionych informacją o najlepszej na świecie pizzy. Tymczasem w cieniu stolicy regionu można odnaleźć także inne wyjątkowe miasto – Salerno, które jest równie piękne i interesujące, ale niestety często niedoceniane i pomijane przez turystów.

Kampania to piękna kraina położona w zachodniej części Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Tyrreńskim. Najbardziej znane miejsca tego obszaru to Zatoka Neapolitańska i uśpiony wulkan Wezuwiusz. Region ten jest obszarem wyżynno-górzystym, choć można tam także odnaleźć niewielkie pasma nizinne (zlokalizowane wzdłuż Morza Tyrreńskiego). W głębi lądu znajdują się natomiast pasma górskie, które stanowią przedłużenie Apeninów. Najsłynniejszym jest Monti Lattari znajdujące się na półwyspie Sorrento, przez wielu uznawane za najpiękniejszy odcinek wybrzeża w Europie.

Historia regionu wiąże się z historią Neapolu. W starożytności znajdowały się tu dwie greckie kolonie: Paleopolis, czyli Stare Miasto, i Neapolis, czyli Nowe Miasto. W 79 roku n.e. miała miejsce erupcja Wezuwiusza, która sprawiła, że okoliczne miasteczka – Herkulanum i Pompeje – zastygły w lawie. W średniowieczu Kampania była pod władaniem Bizancjum, a w XII wieku włączono ją do normańskiego Królestwa Sycylii. Dopiero w 1860 roku stała się oficjalną częścią zjednoczonych Włoch. W czasie II wojny światowej Neapol znalazł się pod okupacją niemiecką, aż do czasu wyzwolenia aliantów w 1944 roku. Dziś region ten słynie z licznych atrakcji i interesujących miejsc do zwiedzania. Jednym z najważniejszych miast Kampanii jest Salerno. Co warto w nim zobaczyć?

Salerno – informacje podstawowe

Powierzchnia Salerno to dokładnie 58,96 km kw. Według obecnych danych miasto jest zamieszkiwane przez ponad 140 tys. osób. Panuje tam łagodny, umiarkowanie ciepły klimat, a średnia roczna temperatura to 16 st. C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym styczeń. Salerno jest miastem partnerskim polskiego miasta Wołomin.

Salerno – historia miasta

Pierwsze wzmianki o Salerno datuje się na VI wiek p.n.e., pochodzą z okresu kolonizacji greckiej. W 646 roku miasto zostało najechane przez Longobardów, a w 839 roku stało się stolicą księstwa Salerno. Od XI wieku Salerno było częścią Królestwa Obojga Sycylii. Warto też wiedzieć, że w czasie II wojny światowej na brzegu Morza Tyrreńskiego wylądowali alianci biorący udział w operacji Avalanche.

Salerno (Włochy) – atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto tam zobaczyć?

  • Katedra św. Mateusza w Salerno – to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście. Nie ma w tym nic dziwnego – tutaj znajdują się przecież relikwie św. Mateusza, a także urna ze szczątkami papieża Grzegorza VII. Katedra mieści się na Piazza Alfano I, obecnie reprezentuje styl romański, choć przez wieki była wielokrotnie przebudowywana. Tuż obok katedry znajduje się zabytkowa dzwonnica, na której umieszczono osiem dużych dzwonów. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1080 roku, po zdobyciu miasta przez Roberto il Guiscardo. W roku 1084 katedra została poświęcona przez papieża Grzegorza VII. W jej krypcie znajduje się kaplica św. Mateusza, w której według wierzeń kościoła są przechowywane szczątki świętego. Warto też zobaczyć freski, które przedstawiają sceny z życia św. Mateusza – znajdują się na ścianach świątyni. Co roku 21 września mają miejsce obchody dnia św. Mateusza, a ulicami Salerno przechodzi pochód, w czasie którego niesione są figury apostoła i papieża Grzegorza VII.
  • Museo del Duomo – znajduje się po prawej stronie słynnej katedry. Najcenniejszym zabytkiem w zbiorach muzeum jest ołtarz pochodzący z XI wieku.
  • Zamek Arechi – znajduje się na szczycie góry o wysokości około 300 m n.p.m., to u jego stóp umiejscowione jest miasto Salerno. Budowę obiektu rozpoczęto już w VI wieku, jeszcze za panowania Bizancjum, o czym świadczy m.in. charakterystyczna konstrukcja najstarszej części murów obronnych, które zostały wzniesione z bloków piaskowca. Przez wieki zamek wielokrotnie zmieniał swojego właściciela. Dzięki badaniom archeologów udało się m.in. odnaleźć ślady bytności Normanów. Z kolei na północ od zamku została wzniesiona wieża strażnicza, z której obserwowano zatokę Salerno. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnej firmy, która odkupiła go od gminy. We wnętrzu powstała restauracja. Na szczęście mury obronne są wciąż bezpłatnie udostępniane do zwiedzania. W zamku można także odwiedzić muzeum, które gromadzi artefakty zebrane w czasie przeprowadzonych renowacji, są to m.in. imponujące kolekcje monet i średniowiecznej ceramiki. W nocy pięknie oświetlony zamek jest widoczny z niemal każdego punktu miasta.

Zobacz wideo: Rzym Cristiny Catese

Zobacz też:

"Elegancja Francja" - na czym polega styl Francuzek i dlaczego tak bardzo nas fascynuje?

Polak został buddyjskim mnichem. "Wcześniej prowadziłem firmę w Wielkiej Brytanii"

Podróże po Polsce na każdą kieszeń. Te miejsca sprawią, że zakochasz się w naturze

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości