Nauru słynie z niewielkich rozmiarów – ma jedynie ok. 21 km² powierzchni. Tym samym uważa się je za najmniejszą niezależną republikę na świecie, a także trzecie najmniejsze państwo na kuli ziemskiej (zaraz po Monako i Watykanie). Ponadto Nauru jest zupełnie odizolowane – od najbliższej wyspy dzieli je ok. 300 km. Wielkość państwa, a także jego położenie, mają bezpośredni wpływ zarówno na przyrodę, jak i infrastrukturę tego miejsca. Turystyka w Nauru jest bardzo słabo rozwinięta, a pod wpływem skażenia środowiska przez tamtejszy przemysł, dostęp do wyspy został jeszcze bardziej ograniczony.
Bogata historia Nauru
Wyspa Nauru ma wyjątkowo interesującą historię. Jej pierwsi mieszkańcy pojawili się tam już ok. 3000 lat temu. Szacuje się, że do XIX wieku kraj zamieszkiwało 12 różnych plemion.
Pierwszy biały człowiek (Anglik John Fearn) dotarł do Nauru pod koniec XIX wieku. Wkrótce po nim na wyspie pojawiła się broń palna, co doprowadziło m.in. do krwawej wojny domowej. Konflikt zakończył się dopiero w 1888 roku, kiedy to Nauru zostało zaanektowane przez Cesarstwo Niemieckie. Niedługo później na wyspie odkryto złoża fosforytów, czyli skał osadowych, które zaczęto wydobywać na masową skalę.
W kolejnych latach Nauru przechodziło z rąk do rąk. W trakcie I wojny światowej zostało przejęte przez wojska australijskie, a tuż po wojnie państwem administrowały Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia. Z kolei w czasie II wojny światowej tereny Nauru dostały się pod okupację japońską, a po jej zakończeniu państwo zyskało status kraju powierniczego ONZ, którym zarządzała Australia. Ostatecznie Nauru odzyskało niepodległość w 1968 roku i od tamtej pory stanowi niezależną republikę.
Katastrofa ekologiczna w Nauru. Jak wygląda przyroda na wyspie?
W latach 60. i 70. XX wieku Nauru uważano za jedno z najbogatszych państw świata. Finansowy sukces spowodowany był wydobyciem fosforytów. Niestety złoża szybko zaczęły się wyczerpywać, a ich nadmierna eksploatacja doprowadziła do ogromnej katastrofy ekologicznej – aż 80% powierzchni wyspy uległo zniszczeniu. Miało to tragiczne skutki dla całej przyrody. Terytorium Nauru zaczęło przypominać pustkowie, a zamiast roślin wszędzie roztaczał się księżycowy krajobraz. Zniszczonych terenów nie zrekultywowano, w związku z czym skutki dawnej katastrofy widoczne są do dziś.
Mimo to przyroda w Nauru powoli się odradza. Nastąpiła sukcesja wtórna na terenach dawnych kopalni i dziś roślinność zajmuje ponad 60% wyspy. Kraj zamieszkuje też kilka ciekawych gatunków zwierząt, w tym jeden endemit – ptak trzciniak samotny. Interesującym elementem Nauru jest również geologia wyspy. Kraj pełen jest różnorodnych formacji skalnych, a jego piaszczyste plaże otoczone są rafami koralowymi.
Yaren, czyli nieoficjalna stolica Nauru
Niewielkie rozmiary Nauru wpływają na funkcjonowanie kraju. Warto wiedzieć, że na wyspie nie ma żadnych miast – można znaleźć jedynie małe osady, z czego tylko niektóre zamieszkiwane są przez więcej niż 100 osób. W związku z tym nie istnieje oficjalna stolica Nauru, co stanowi dość niespotykaną sytuację. Większość instytucji państwowych (np. parlament) mieści się w miasteczku, a raczej na osiedlu o nazwie Yaren. Dla ułatwienia kwestii formalnych to właśnie ono uznawane jest za nieoficjalną stolicę Nauru.
Główne atrakcje w Nauru
Ze względu na wielkość Nauru państwo można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Dla turystów wyjątkowo ciekawy może okazać się księżycowy krajobraz, będący skutkiem katastrofy ekologicznej, a także kilka przyrodniczych atrakcji. Do najważniejszych zalicza się fascynujące jaskinie Moqua, podziemne jezioro Moqua Well, okolice jeziora Buada Lagoon, wyróżniające się bujną roślinnością, a także najwyższe wzniesienie wyspy, czyli Comman Ridge, które stanowi doskonały punkt widokowy.
Miłośnicy wylegiwania się w słońcu mogą także wybrać się na jedną z tropikalnych plaż. Wyjątkowo piękna jest zwłaszcza ta leżąca nad zatoką Anibare Bay.
Poza długimi spacerami i plażowaniem, w Nauru można nurkować i uprawiać snorkeling. Biorąc pod uwagę obecność wielu tropikalnych ryb, a także wspaniałych raf koralowych, jest to bez wątpienia wyjątkowo duża atrakcja.
Z kolei przebywając w stolicy Nauru, Yaren, można zobaczyć relikty z czasów okupacji japońskiej, m.in. pozostałości po broni czy dawne bunkry. Przedmioty sprzed lat widoczne są także w innych zakątkach wyspy.
Ciekawostki o Nauru
Z Republiką Nauru związanych jest wiele ciekawostek. Oto niektóre z nich:
- W latach 90. Nauru było znanym rajem podatkowym,
- aż 95% mieszkańców Nauru zmaga się z otyłością,
- na terytorium Nauru nie ma rzek,
- Nauru jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których nigdy nie było mrozu.
Zobacz także:
- Wyprawa do Ałtaju – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca przyrodnicze i historyczne
- Termopile – historia greckiej bitwy i atrakcje turystyczne
- Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby
Zobacz wideo: Utknęli na maleńkiej wyspie. Uratował ich napis SOS na plaży
Autor: Adrian Adamczyk