W wyniku działań wojennych w czasie II wojny światowej miasto zostało w znacznym stopniu zniszczone. Jednak ze względu na duże znaczenie dla włoskiej gospodarki, odbudowano je w szybkim tempie. Do Pescary warto wybrać się na festiwal jazzowy Pescara Jazz, a także na festiwal filmowy Premio Flaniano. Do miasta najlepiej dotrzeć samolotem. Poza komfortem podróży dużą zaletą jest położenie lotniska – mieści się ono zaledwie 4 kilometry od Pescary.
Plaże Pescary – miejsce relaksu i wypoczynku
Pescara jest prawdziwym rajem dla turystów, którzy chcą wypocząć , bowiem na całej długości brzegu morskiego znajdują się piaszczyste plaże. Morze jest ciepłe i zachęca do kąpieli od końca maja do końca września. Taki potencjał zarobkowy musiał być odpowiednio wykorzystany, dlatego większość plaż w Pescarze to plaże płatne , ale za to wyposażone w pełną infrastrukturę zapewniającą spokojny wypoczynek. Można jednak znaleźć odcinki plaż bezpłatnych. Co ważne – plaże są bardzo dobrze zadbane, a wejście do morza łagodne. Przyjeżdżając do Pescary w lipcu, można obejrzeć regaty łodzi wiosłowych o długości ośmiu metrów. W ostatnią niedzielę lipca obchodzi się tu święto patrona rybaków – św. Andrzeja Apostoła.
Gabriele D'Annunzio – wielki człowiek z Pescary
Katedra San Cetteo została zbudowana na początku XX wieku. Niegdyś w tym miejscu Pescary istniał kościół Świętej Jerozolimy. Nowa świątynia powstała praktycznie na jego ruinach. Jednym z fundatorów kościoła był znany pisarz i poeta Gabriele D'Annunzio. W uznaniu jego zasług w kościele pochowana została matka pisarza, a on sam został uwieczniony na obrazie św. Franciszka, który zdobi wnętrze kościoła. W mieście odwiedzić też można dom tego artysty, który zasłużył się nie tylko swoją twórczością, ale też ogromnym wkładem w zjednoczenie obu części Pescary.
Główną świątynia Pescary jest kościół św. Sylwestra, który początkowo poświęcony był też św. Janowi Chrzcicielowi. Prawdziwą perełką jest ołtarz z freskiem, który namalowany został w XVII wieku. Obecny budynek z wieżą i dzwonami postawiono w 1850 roku w miejscu wcześniej stojącego mniejszego kościoła. W czasie II wojny światowej schronienie w czasie nalotów znajdowali tu mieszkańcy Pescary, a także uciekinierzy z pobliskich miejscowości. Mieszkańcy dzielnicy San Silvestro uważają kościół za symbol jednoczący całą społeczność. W ostatnią niedzielę sierpnia odbywają się tu obchody święta św. Sylwestra
Łódź i Miasto Morza – atrakcje Pescary
Plac Odrodzenia to główny plac w Pescarze – najbardziej charakterystyczne miejsce spotkań turystów, ale też mieszkańców. Najważniejsza rzeźba w mieście przedstawia... łódź. Rzeźba ta nosi tytuł Statek Cascella i przedstawia łódź, którą transportowani byli więźniowie do tutejszego miejsca odosobnienia. Jest bardzo modernistyczna i potrzeba nieco wyobraźni, aby zobaczyć w niej statek. Poza tym pełni ona funkcję fontanny i jest ulubionym miejscem spotkań młodych mieszkańców Pescary.
Most Morza to niezwykle ciekawe dzieło architektury. Zbudowany jest w kształcie żagla i łączy ze sobą dwa brzegi rzeki, nad którymi położona jest Pescara. Most przeznaczony jest dla pieszych i rowerzystów, a nocą pięknie oświetla go przechylony słup, będący częścią jego konstrukcji. Z samego mostu rozciąga się piękny widok na miasto i port.
Katedra San Cette i Palazzo Fattiboni – zbytki Pescary
Katedra San Cetteo to najważniejszy budynek dla katolików w Pescarze. Jej patronem jest San Cetteo. Został on biskupem Amiterno w 590 roku, a siedem lat później poniósł męczeńską śmierć przez utopienie, niesłusznie oskarżony o sprzyjanie wrogom miasta. Pierwotnie Katedra nosiła imię Katedry Pojednania, na cześć porozumienia władz faszystowskich Włoch z Kościołem katolickim. Budynek w obecnym kształcie wybudowany został w 1927 roku w stylu neorenesansowym. Wielkim orędownikiem jego budowy był Gabriele D'Annunzio, który zapewniał też fundusze na jego budowę.
Bardzo ciekawym zabytkiem Pescary jest też Pałac Fattiboni. Jest to jeden ze starszych budynków w mieście. Znajduje się w dzielnicy San Silvestro, a wybudowany został w 1600 roku. Początkowo postawiony został jako forteca, po latach przerobiony został na budynek mieszkalny.
Zobacz też:
- Michał Cessanis odkrył przepis na najlepszą oliwę. Nie kupisz jej za kilka złotych
- Magia włoskich Dolomitów. Podróżniczka. "To jest kraina kwitnących łąk, krystalicznie czystych strumyków"
- Natalia Moskal podbija muzyczne Włochy. Na naszej scenie zaśpiewała hit "Tu vuo' fa' l'americano"
Zobacz wideo: Anna Puślecka daje rady na czas pandemii. Czego możemy nauczyć się od Włochów?
Autor: Adrian Adamczyk