Jakie atrakcje oferuje wyspa Lanzarote? Co warto tam zobaczyć?

Lanzarote
Hans Peter Merten/Getty Images
Lanzarote to średnich rozmiarów wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich, znajdujących się u wybrzeży północno-zachodniej Afryki. Lanzarote należy do Hiszpanii i jest jej terytorium zamorskim. Co warto zobaczyć na Lanzarote, atrakcyjnej turystycznie wyspie wulkanicznej?

Mimo że Lanzarote jest wyspą wypoczynkową, a turystyka (choć zgodna z koncepcją przyjazności wobec środowiska naturalnego) stanowi jeden z motorów napędowych jej gospodarki, trudno jednoznacznie wskazać największą atrakcję turystyczną Lanzarote. Ciekawe miejsca, takie jak znajdująca się na Lanzarote jaskinia (z najdłuższym tunelem na świecie), zorientowane są głównie wokół niesamowitego, wulkanicznego charakteru wyspy .

Wyspy Kanaryjskie – Lanzarote

Lanzarote należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajdują się one na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Największą z Wysp Kanaryjskich jest słynna Teneryfa (o powierzchni ponad 2000 km2), z kolei powierzchnia najmniejszej z wysp, Roque del Oeste, wynosi zaledwie 0,015 km². Spośród wszystkich wysp wchodzących w skład archipelagu Lanzarote jest najbardziej wysunięta na północny wschód.

Wyspa Lanzarote należy do Hiszpanii i jest jednym z jej terytoriów zamorskich. Obszar wynoszący niespełna 846 km2 na stałe zamieszkany jest przez prawie 150 tysięcy mieszkańców. Stolicą Lanzarote jest miasto Arrecife , liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców.

Ważnymi sektorami gospodarczymi Lanzarote są rolnictwo i rybołówstwo, a także turystyka . Największe atrakcje Lanzarote związane są z wulkanicznym charakterem wyspy. Prężnie rozwija się zlokalizowana w tym miejscu produkcja win, których walory smakowe powstają na bazie bogatej w minerały gleby wulkanicznej. Ze względu na swoją atrakcyjność Lanzarote przyciąga coraz więcej turystów. Tendencja ta została dostrzeżona przez władze Lanzarote, które w obawie przed negatywnym wpływem dalszego rozwoju infrastruktury turystycznej wstrzymały ekspansywny charakter inwestycji, kładąc nacisk na rozwój przyjazny środowisku. Dowodem skuteczności tego rodzaju starań jest m.in. przyznanie Lanzarote odznaki Biosphere Responsible Tourism w 2015 roku.

Lanzarote – wulkaniczna geneza, flora i fauna

Wyspa w znacznej większości została ukształtowana przez lawę i ma charakter wulkaniczny. Chociaż większość ostatnich erupcji wulkanicznych odnotowano w pierwszej połowie XVIII wieku, a ostatni pojedynczy wybuch przypadł na 1824 rok, temperatura skał znajdujących się tylko kilka lub kilkanaście centymetrów pod ziemią dochodzi nawet do 100℃ . Na głębokości kilkunastu metrów pod ziemią temperatura wynosi nawet 600℃. Imponujące działanie tak wysokiej temperatury pokazywane jest turystom w ramach tzw. próby ognia lub wody, polegającej na wrzucaniu drewna lub wlewaniu wody do głębszej szczeliny skalnej. Pokazy odbywają się w Parku Narodowym Timanfaya , który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lanzarote . Hiszpański park narodowy powstał w 1974 roku, a w 1993 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Zastanawiając się, które atrakcje zawrzeć w planie zwiedzania Lanzarote , nie można zapominać o naturalnym bogactwie przyrody wyspy. Na Lanzarote występuje około 500 różnych gatunków roślin, a kilkanaście z nich to endemity , czyli organizmy właściwe tylko dla danego obszaru terytorialnego. Również fauna Lanzarote zasługuje na uwagę. Na wyspie można natrafić m.in. na wiele gatunków ptaków (ponad 40), w tym największe drapieżniki – rybołowy i sokoły berberyjskie.

Lanzarote – co warto zobaczyć?

Będąc na wyspie, warto skorzystać z jej naturalnych warunków. Doskonałym ich przykładem mogą być szerokie, piaszczyste plaże Lanzarote , które łagodnie schodzą do oceanicznej toni. Wypoczynek na plaży jest również świetną atrakcją dla dzieci. Lanzarote jest wyspą bardzo bezpieczną w zakresie czystości (woda i piasek są regularnie badane). Nieduże odległości między różnymi atrakcjami i ciekawymi miejscami Lanzarote sprawiają, że wypoczynek na wyspie może być bardzo satysfakcjonujący. Sprzyjają temu także korzystne temperatury. Lanzarote warto odwiedzić zarówno latem (najwyższe temperatury przypadają na sierpień i wrzesień – średnio ok. 26℃), jak i zimą, gdy wciąż jest ciepło i przyjemnie (ponad 20℃).

Zastanawiając się, co warto zobaczyć na Lanzarote , oprócz powyższych atrakcji i wygód warto rozważyć wycieczkę do jaskini lawowej , która jest największą tego typu podwodną jaskinią na świecie. Powstała ok. 20 tysięcy lat temu. W jaskini znajduje się także najdłuższy na świecie tunel wulkaniczny, który rozciąga się nie tylko pod wyspą, ale częściowo również pod wodą. Długość tej niesamowitej jaskini na Lanzarote wynosi ok. 7 km.

Zobacz wideo: Łódź z migrantami wywróciła się w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Zginęło co najmniej osiem osób

Zobacz też:

Mały Nikodem ma tylko 2 miesiące i pionierską operację serca za sobą. "To dziecko było skrajnie niewydolne"

Rak jajnika w 70 proc. przypadków rozpoznawany dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju

Niedziele wolne od handlu w 2021 r. Czy 9 maja zrobimy zakupy?

Autor: Admin Kowalski

podziel się:

Pozostałe wiadomości