Newsy

Niedziele wolne od handlu w 2021 r. Czy 25 kwietnia zrobimy zakupy?

Carrastock/Getty Images

Newsy

Niedziele wolne od handlu w 2021 r. Czy 25 kwietnia zrobimy zakupy?

Carrastock/Getty Images

Czy 25 kwietnia sklepy będą otwarte? W 2021 r. niedziela handlowa to ta, która wypada jako ostatnia w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Sklepy będą też czynne w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w jedną przed Wielkanocą. Spójrzmy na konkretne daty - kiedy bezproblemowo będziemy mogli pójść na zakupy w tym roku? 

Niedziele handlowe 2021 - czy 25 kwietnia sklepy będą otwarte? 

Ta data nie spełnia wymienionych wcześniej warunków. Pamiętajmy, że w 2021 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia. Poza tym, w oficjalnej rozpisce uwzględniono weekendy poprzedzające ważne święta - np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. 

Które niedziele są handlowe w 2021 r.? 

W tym roku niedziele handlowe wypadają w następujące dni: 

  • 31 stycznia;
  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 i 19 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i kawiarniach. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakupy w pandemii 

Zalecamy śledzić informacje na bieżąco. Obostrzenia są dostosowywane do aktualnej sytuacji pandemicznej w kraju. Kupujący muszą utrzymywać co najmniej 1,5-metrowy odstęp między sobą, zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/15 m2 – w sklepach do 100 m2
  • 1 os/20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązują nowe obostrzenia. Aktualnie obowiązuje zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych. 

Zamknięte pozostają centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni znajdujących się na ich powierzchni. 

Zobacz wideo: Mężczyźni kontra lista zakupów. Czy faktycznie jest tak trudno? Jakob Kosel i Wojciech Błach o swoich doświadczeniach

Zobacz też: 

Właściciele hoteli i restauracji wyprzedają dorobek życia. Apelują: "Dajcie nam żyć!"

Czarny rynek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile handlarze chcą za dwie dawki preparatu?

Ile wydamy w tym roku na wielkanocne zakupy? "Ludzie chcą odreagować pandemiczne stresy"

Co sądzisz o tym artykule?
72
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0