Newsy

7-letni chłopiec grał na telefonie matki. Niechcący zrobił zakupy za kilkanaście tysięcy złotych

Getty Images/Christopher Hopefitch

Newsy

7-letni chłopiec grał na telefonie matki. Niechcący zrobił zakupy za kilkanaście tysięcy złotych

Getty Images/Christopher Hopefitch

7-letni chłopiec z Hanoweru używał telefonu matki do gier w sieci. Przypadkiem w sklepie z aplikacjami wydał ogromną sumę. Jak uchronić się przed nieprzewidzianymi wydatkami? 

Matka pozwalała swojemu synkowi na zabawę i grę online oraz opłacanie jej niewielkimi sumami z vouchera. Okazało się jednak, że voucher opłacany był z jej karty kredytowej. Chłopiec przez większość czasu grał w tajemnicy przed matką. Wydał 2753,91 euro, czyli ponad 12 tys. zł.

7-letni chłopiec ściągnął z karty kredytowej prawie 3 tysiące euro

Jak poinformowała agencja DPA, matka chłopca pozwalała swojemu synowi na korzystanie z gier w sieci i opłacanie ich niewielkimi sumami z vouchera. Voucher ten opłacany był jednak z jej karty kredytowej. Centrum Konsumenckie Dolnej Saksonii przekazało, że chłopiec przez większość czasu używał telefonu rodzica w tajemnicy.

Europejskie prawo mówi, że osoby niepełnoletnie mogą dokonywać zakupów w sklepach z aplikacjami bez pozwolenia rodziców wyłącznie w ramach przysługującego im limitu. Matka siedmiolatka nie miała zawartej żadnej umowy z dostawcą gier. Firma udostępniająca grę odstąpiła od większości roszczeń - w sumie 2654,31 euro - po tym, jak centrum doradztwa dla konsumentów wystosowało do niej pismo w tej sprawie.

Jak zabezpieczyć telefon przed dziećmi?

Kathrin Korber, ekspertka prawna dolnosaksońskiego Centrum Konsumentów powiedziała, że rozumie rodziców udostępniających telefon do gier swoim dzieciom. - Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy pracują z domu i dają komórkę, żeby dzieci się czymś zajęły. Rodzice powinni jednak przed tym sprawdzać dokładnie ustawienia swoich urządzeń - wskazała.

Przed niepożądanymi kosztami może chronić nas hasło podawane przed zakupami bądź blokada usługodawców zewnętrznych u operatora telefonii komórkowej. 

Zobacz wideo: Uwiązani do służbowej komórki i maila

Zobacz więcej: 

Tworzone przez niego motocykle to prawdziwe dzieła sztuki. "Robimy je pod konkretnego klienta"

Kobieta w ciąży i jej mąż utknęli w zaspie. Interweniowała policja i straż

Tragedia na drodze. Zginęła kobieta w ciąży i jej 3-letnia córka

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
62
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0