Camino de Santiago – dokąd prowadzi szlak św. Jakuba?

Camino de Santiago
Enrique Díaz / 7cero/Getty Images
Camino de Santiago corocznie przemierzają tysiące osób chcących przeżyć duchową przemianę lub po prostu uczestniczyć w niezwykłym religijnym doświadczeniu. Szlak pielgrzymki zmierza do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

Dlaczego symbolem pielgrzymów na szlaku Camino de Santiago jest muszla? Co powinien wiedzieć każdy uczestnik tej wyjątkowej wędrówki, by się do niej dobrze przygotować?

Camino de Santiago, czyli szlak św. Jakuba

Na początek warto wiedzieć, że Camino de Santiago to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych na świecie. Droga zmierza do katedry w Santiago de Compostela, w której znajduje się ciało św. Jakuba, apostoła Jezusa Chrystusa. Z tego powodu szlak nazywa się jego imieniem. Według wierzeń ciało apostoła przywieziono łodzią do Hiszpanii, a następnie pochowano w Santiago de Compostela. Miejsce to w XII wieku zostało uznane za święte, podobnie jak Rzym czy Jerozolima. W dawnych czasach w wędrówce do Santiago de Compostela brali udział rycerze i królowie. Dziś na tę wyjątkową pieszą pielgrzymkę udają się zarówno osoby indywidualne (trasę można pokonać w samotności), jak i grupy. Może w niej wziąć udział każdy bez względu na pochodzenie czy wyznanie. Brak ścisłych kryteriów udziału jest także powodem, dla którego ten szlak z roku na rok zyskuje na swej popularności.

Jaki jest cel pielgrzymki? Jest nim oczywiście wizyta w katedrze, w której spoczywa ciało świętego Jakuba. Sam udział w pielgrzymce każdy przeżywa na swój sposób. Wszystkich łączy chęć zbliżenia się do Boga lub przeżycia nawrócenia. Czas wędrówki to także chwila, która skłania do przemyśleń, refleksji, analizy swego życia – ale także czas radości i poznawania nowych ludzi z całego świata.

Dlaczego szlak i plecaki pielgrzymów zdobi muszla? Jest to symbol św. Jakuba, który był rybakiem. Jej kształt zbliżony jest do także przegrzebków, które zbierali średniowieczni pątnicy na wybrzeżu Atlantyku. Stanowiły one pamiątkę z odbycia pielgrzymki.

Camino de Santiago – przewodnik dla pielgrzymów

Osoby wybierające się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela z Polski powinny poznać kilka podstawowych informacji na jej temat.

  1. Nie ma jednej trasy Camino de Santiago – istnieje ich co najmniej kilka. Jednymi z popularniejszych jest Camino Frances i Camino de Portuges. Przemierzenie każdej z nich liczy się w tygodniach.
    1. Wszystkie szlaki prowadzące do grobu apostoła są oznaczone muszlą św. Jakuba oraz żółtymi strzałkami. W zależności od regionu ich graficzne przedstawienie może się nieco różnić, więc warto zawczasu poznać wszelkie możliwe wersje oznaczenia szlaku.
      1. Pielgrzymów idących do Santiago de Compostela łatwo poznać po charakterystycznym emblemacie przyczepionym do plecaka lub kapelusza. Jest to muszla – symbol św. Jakuba.
        1. Warto wiedzieć, że w Polsce powstał Polski Klub Camino de Santiago, a także Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba" działające we Wrocławiu od 2009 roku. Wybierając się na pielgrzymkę, dobrym pomysłem jest nawiązanie z nimi kontaktu i zasięgnięcie niezbędnych informacji.
          1. Przed wyprawą należy dobrze zaplanować odzież, w jakiej będzie się pokonywało szlak w zależności od pogody występującej w tym regionie. Plecak nie może być ciężki, gdyż utrudni wędrówkę.
            1. Każda osoba udająca się na pielgrzymkę powinna wcześniej odebrać w Biurze Pielgrzyma tzw. credential, czyli rodzaj paszportu uczestnika wyprawy. Dzięki niemu na trasie pielgrzymki można otrzymać nocleg w schroniskach prowadzonych przez ośrodki katolickie.
              1. Pragnąć odbyć pielgrzymkę w pojedynkę, trzeba zawczasu zadbać o całą logistykę takiego przedsięwzięcia. Warto wcześniej zarezerwować bilety na samolot, autobus czy kolej – ceny, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, są bardzo wysokie.

                Decydując się na pokonanie szlaku św. Jakuba w Hiszpanii, warto przede wszystkim postawić sobie pytanie, po co się tam idzie. Niektórzy, wybierając się na pielgrzymkę, traktują ją wyłącznie na zasadzie przygody turystycznej. Dla innych jest to ważne duchowe doświadczenie, które ma pogłębić ich relację z Bogiem. Tych drugich przed przystąpieniem do wędrówki zachęca się do odbycia spowiedzi i pokuty. Przygotowanie duchowe dla chrześcijan jest bowiem niezwykle ważne i nie mniej istotne niż to fizyczne, potrzebne do pokonania wytyczonego szlaku.

                Na koniec ciekawostka: podobno w Santiago de Compostela przed każdym wyjazdowym turniejem spotykają się piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej. Po zdobyciu mistrzostwa świata w piłce nożnej czterech z nich zadeklarowało, że weźmie udział w tej niezwykłej pieszej wędrówce.

                Zobacz też:

                Zobacz wideo: Nowi mieszkańcy bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Na świat przyszły cztery sokoły wędrowne

                Autor: Adrian Adamczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana