Santiago de Compostela – wyjątkowy cel pielgrzymek

Santiago de Compostela
Francesco Riccardo Iacomino/Getty Images

Santiago de Compostela to nie tylko stolica hiszpańskiej Galicji, ale też miejsce, do którego zmierzają pielgrzymki z całej Europy.

Pielgrzymi podróżujący do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela do swojej laski pielgrzymiej przytwierdzają muszlę lub krzyż św. Jakuba oraz wstążkę oznaczającą prowincję, z której pochodzą.

Santiago de Compostela – legenda o św. Jakubie

Celem pielgrzymek do Santiago de Compostela jest grób św. Jakuba Apostoła. Był to pierwszy apostoł, który poniósł męczeńską śmierć – został ścięty w Jerozolimie. W VII wieku jego szczątki zostały przeniesione z Jerozolimy do Santiago de Compostela. Według legendy św. Jakub pojawił się w czasie bitwy z Maurami pod Clavijo, zmuszając ich do ucieczki. Dlatego też święty ten jest przedstawiany nie tylko jako pielgrzym i apostoł, ale także jako pogromca Maurów. Inna legenda z XII wieku opowiada o pewnej rodzinie, która pielgrzymowała do grobu świętego. W czasie podróży ich syn został niesłusznie oskarżony o kradzież i powieszony. Rodzice dotarli do Santiago de Compostela, gdzie żarliwie modlili się przy grobie św. Jakuba. Wracając do domu, zobaczyli swojego syna żywego – był co prawda powieszony, ale żył, ponieważ podtrzymywał go św. Jakub. Udali się więc do sędziego i opowiedzieli mu o tym cudzie. Sędzia odpowiedział, że ich syn jest tak samo żywy, jak kury, które były w tamtym momencie pieczone na rożnie. Ledwo wypowiedział te słowa, kury ożyły i uciekły.

Santiago de Compostela – powrót pielgrzymów

Około pół wieku temu do Santiago de Compostela przybywało zaledwie kilkudziesięciu pielgrzymów rocznie. Ponowny rozwój miasta jako głównego miejsca pielgrzymkowego nastąpił dzięki dwóm osobom. W 1982 roku do Santiago de Compostela przybył Jan Paweł II, który osobiście przeszedł krótki fragment szlaku francuskiego. Odprawił też nabożeństwo dla setek tysięcy wiernych, którzy dotarli z tej okazji do tego hiszpańskiego miasteczka. Wielu z uczestników spotkania wróciło tu po roku już w ramach pielgrzymki. Papież do Santiago de Compostela przybył jeszcze raz, w 1989 roku, w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Ogromny wpływ na ponowne spopularyzowanie tego miasta jako celu pielgrzymek miał również pisarz Paulo Coelho. W połowie lat 80. wydał książkę pod tytułem Pielgrzym, której historię oparł na swojej pielgrzymce szlakiem zwanym Drogą Mleczną, który wiedzie z Saint-Jean-Pied-de-Port przez Pampelunę aż do Santiago de Compostela. Liczba pielgrzymów znacznie wzrastała po każdym wydaniu książki w kolejnych krajach.

Katedra w Santiago de Compostela – kulminacyjny punkt pielgrzymek

Celem każdej pielgrzymki do Santiago de Compostela jest katedra św. Jakuba. Według legendy grób świętego został cudownie odnaleziony przez Karola Wielkiego. Na niebie miała pokazać się wielka światłość, a deszcz gwiazd wskazał miejsce pochówku św. Jakuba oraz jego dwóch uczniów – Atanazjusza i Theodomira. Pierwotnie nazwano je Campus Stellae (Pole Gwiazd), od czego miasto uzyskało nazwę Santiago de Compostela. Wkrótce w tym miejscu wybudowano kościół, do którego zaczęli przybywać pielgrzymi. Pierwsza udokumentowana wizyta pochodzi z roku 850, a pątnikiem tym był francuski biskup z Le Puy-en-Velay. Kult świętego szybko się rozwijał, pojawiła się więc potrzeba wybudowania bardziej reprezentacyjnego miejsca. W 1075 roku rozpoczęto budowę katedry na zlecenie króla Hiszpanii, Alfonsa VI Kastylijskiego. W kolejnych wiekach budynek był upiększany, a największe wrażenie robi niewątpliwie barokowa fasada, którą zaprojektował Fernando Casas y Novoa. Jest ona bardzo bogato zdobiona, przedstawia postaci św. Jakuba, jego dwóch uczniów oraz scenę cudownego odkrycia ich grobu. W głównym wejściu zachwycają dwa wielkie okna, 76-metrowe wieże, a także renesansowe schody prowadzące do wejścia. Najważniejszym elementem katedry w Santiago de Compostela jest oczywiście główna kaplica, w której został umieszczony sarkofag św. Jakuba. Jest ona wykonana w stylu barokowym i znajduje się nad wejściem do grobowca św. Jakuba.

Santiago de Compostela – główne szlaki pielgrzymek

Do Santiago de Compostela można dotrzeć różnymi trasami. Najbardziej wymagającymi szlakami do Santiago de Compostela są trzy trasy:

  • Camino Frances – jest to najbardziej popularny szlak do Santiago de Compostela. Pielgrzymka rozpoczyna się na granicy francusko-hiszpańskiej, a liczy około 800 kilometrów. Kontynuacją tego szlaku jest Camino de Fisterra, która nazywana jest "drogą na koniec świata", ponieważ stanowi kontynuację szlaku pielgrzymkowego z Santiago de Compostela do Fisterra.
  • Camino del Norte – trasa pielgrzymki do Santiago de Compostela prowadząca wzdłuż wybrzeża Hiszpanii, licząca 818 kilometrów. W zgodnej opinii pielgrzymów jest to najtrudniejszy szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.
  • Camino Aragones – trasa prowadzi spod granicy francuskiej w Pirenejach i wiedzie przez Aragonię. Liczy aż 843 kilometry.

>>> Zobacz także:

Zakyn­thos – Laga­nas, czyli naj­bar­dziej impre­zowa część wyspy

Colmar, Francja – atrakcje turystyczne malowniczego miasteczka

Planuje objechać świat w 365 dni. Jego podróży przyświeca szczytny cel

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości